موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوادث گذشته

a/85729 :کد

نظارت حلقه مفقوده ساخت وسازهای کشور

احمدرضا صباغی

  ﺳﻪشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ — ۰۰:۴۶
تعداد بازدید : ۴۳۰   
 تحلیل ایران -نظارت حلقه مفقوده ساخت وسازهای کشور

یکی از اتفاق های تلخ چند روز اخیر در شهر مشهد مقدس آتش سوزی برج سلمان بود.درواقع آتش گرفتن این برج دلیلی شد تا بار دیگر نظارت های ساختمانی در کشور به زیر سوال برود.


یکی از اتفاق های تلخ چند روز اخیر در شهر مشهد مقدس آتش سوزی برج سلمان بود.درواقع آتش گرفتن این برج دلیلی شد تا بار دیگر نظارت های ساختمانی در کشور به زیر سوال برود.


درحقیقت وقتی مردم برای ساخت یک ساختمان چند طبقه باید تراکم بخرند به واقع این سوال مطرح می شود که پول خرید این تراکم که به شهرداری های کشور پرداخت می شود به چه صورت هزینه می شود؟


ازطرف دیگر به نظر می رسد عوارض هایی که از سوی شهرداری ها از مردم دریافت می شود باید بخشی از آن صرف نظارت برساخت وسازهای در حال انجام کشور وبخش دیگری ازآن صرف تداوم نظارت برساختمان های ساخته شده کشور شود که به نظر می رسد این اتفاق به هیچ وجه ممکن در کشور نمی افتد.


ازسوی دیگر عدم رعایت استانداردهای لازم ساختمانی در ساخت وسازهای در حال انجام می تواند یکی از مهم ترین علل وقوع حوادث مختلف همچون آتش سوزی در ساختمانهای کشور باشد.


در حقیقت نظارت درست را باید حلقه مفقوده ایمنی ساختمانهای در حال ساخت کشور دانست که متاسفانه وزارت راه و شهرسازی در این زمینه باید دقت نظر بیشتری داشته باشد ودر حوزه نظام مهندسی ساختمان ونظارت برساخت وسازهای کشور باید شاهد عملکرد بهتری از سوی این وزارتخانه باشیم که متاسفانه این گونه نیست به طوری که پس از بهره برداری از این ساختمانها شاهد حوادث مختلفی از نشست ساختمان گرفته تا وقوع آتش سوزی در آن هستیم که برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاق هایی باید نظارت بر حوزه ساخت وساز کشور را با دقت بیشتری انجام داد.


از طرف دیگر وقوع آتش سوزی در یک برج اداری- تجاری پرده از این واقعیت هم برمی دارد که ایمنی لازم به منظور حفاظت از این برج درحوادث مختلف به طور صحیحی رعایت نشده است و در واقع امکانات سخت افزاری ونرم افزاری مورد نظر برای حفاظت فیزیکی از این برج پیش بینی نشده است.


بنابراین با توجه به وقوع آتش سوزی در یکی از برج های مهم شهر مشهد مقدس که بدون تلفات مالی هم نبوده است به نظر می رسد برای تشدید نظارت برساختمانهای در حال ساخت وحتی ساخته شده باید فکر وچاره ای اساسی از سوی مسئولان عمرانی واجرایی بشود تا شاهد وقوع چنین حوادثی در کشور نباشیم.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :