موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی کار و تعاون

a/85780 :کد

0

لطفا حقوق پایین کارگران را هم اصلاح کنید

  ﺳﻪشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۳
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -لطفا حقوق پایین کارگران را هم اصلاح کنید

یک کارشناس بازار کار از دولت خواست همچنان‌ که اصلاح حقوق‌های نجومی را در دستور کار قرار داده و از تصویب گذرانده است، برای اصلاح دستمزدهای پایین کارگران و بالا بردن آن نیز اقدام کند.

 

 
یک کارشناس بازار کار از دولت خواست همچنان‌ که اصلاح حقوق‌های نجومی را در دستور کار قرار داده و از تصویب گذرانده است، برای اصلاح دستمزدهای پایین کارگران و بالا بردن آن نیز اقدام کند.

به گزارش تحلیل ایران، رحمت الله پورموسی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر دولت در جهت اصلاح حقوق‌های نجومی گام برداشته و سقف آن را تعیین می‌کند، انتظار داریم برای قشر ضعیف کارگری هم چاره‌ای بیندیشد و اصلاح حقوق و دستمزدهای پایین را هم در دستور کار قرار دهد تا عدالت واقعی اجرا شود.وی با بیان اینکه در شرایط کنونی دیگر انتشار فیش‌های حقوقی دردی از کارگران دوا نمی‌کند، افزود: حس بی اعتمادی در جامعه به خصوص در قشر ضعیف کارگری به وجود آمده و لازم است که دولتمردان به دنبال اجرای قانون و اصلاح خلاءهای قانونی باشند.

پورموسی تاکید کرد: سالهای سال است که به دنبال اجرای صحیح ماده ۴۱ قانون کار برای شاغلان و ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی برای بازنشستگان هستیم، ولی این امر هیچگاه محقق نشده است. بیش از ۸۰ درصد کارگران حداقل حقوق را دریافت می کنند و دریافتی اکثر  مستمری بگیران به یک میلیون تومان هم نمی رسد. در این شرایط وقتی با حقوق های ۳۰ میلیونی و ۵۰ میلیونی و ۲۴۰ میلیون تومانی مواجه می‌شوند حس بی اعتمادی، دلسردی و ناامیدی در آنان به وجود می‌آید.

وی متذکر شد: با این اوضاع انگیزه کارگر معدنی که ۳۵۰ متر زیر زمین و در شرایط سخت و طاقت فرسا مشغول کار است و شش ماه حقوقش به دلیل ناتوانی کارفرما به تعویق افتاده، در مقابل مدیری که پشت میز نشسته و بدون سختی کار حقوق میلیونی می گیرد از بین می رود.این کارشناس بازار کار با تاکید بر لزوم پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: دولت می تواند با اصلاح حقوق‌های نجومی موجب اشتغالزایی شود و با اصلاح دستمزد کارگران، انگیزه و سطح معیشت کارگران را بالا ببرد.

پورموسی وقوع چنین وقایقی را در کشورهای دیگر بسیار اندک دانست و اظهار کرد: در کشورهای دیگر اجازه نمی‌دهند که کارگر بیش از هشت ساعت در روز کار کند و نیروی کار به لحاظ مالی تامین است و به همین دلیل هیچگاه با حادثه ناشی از کار یا دغدغه کارگران روبه رو نیستند. اگر حقوق و دستمزد کارگران به معنای واقعی اصلاح شود، ریشه بسیاری از بزهکاری‌ها، ‌ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی هم  شناسایی می شود و بازار کار و اشتغال سامان می یابد، در نتیجه فرد از شغل خود و بودن در کنار خانواده لذت می برد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :