موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/85823 :کد

0

هشدار آمریکا نسبت به موقعیت ترکیه در ناتو

  ﺳﻪشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۰
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -هشدار آمریکا نسبت به موقعیت ترکیه در ناتو

همزمان با بالا گرفتن تنش میان امریکا و ترکیه در پی شدت عمل آنکارا نسبت به سرکوب مظنونان به دخالت در کودتای نظامی نافرجام در این کشور، وزیر خارجه امریکا هشدار داده در صورتی که آنکارا در برخورد

همزمان با بالا گرفتن تنش میان امریکا و ترکیه در پی شدت عمل آنکارا نسبت به سرکوب مظنونان به دخالت در کودتای نظامی نافرجام در این کشور، وزیر خارجه امریکا هشدار داده در صورتی که آنکارا در برخورد با مخالفان از اصول دموکراتیک خود عدول کند در عضویت ترکیه در ناتو تجدید نظر  خواهد شد.


به گزارش تحلیل ایران, جان کری در نشست روز دوشنبه  وزرای خارجۀ اتحادیۀ اروپا در بروکسل گفت: «ترکیه یکی از همپیمانان ما و اعضای ناتو است و ما از مقامات آنکارا می‌خواهیم که ضمن حفظ آرامش و ثبات به اصول عالی دموکراسی احترام بگذارند.»


کری ادامه داد: «عضویت در ناتو مستلزم رعایت دموکراسی می باشد. ناتو به دقت آنچه (در ترکیه) در حال روی دادن است را بررسی می کند.»

وی همچنین اعلام کرد امریکا از مجازات عاملان کودتا در ترکیه حمایت می‌کند اما ترکیه باید در عین حال به اصول دموکراسی پایبند باشد.


این موضع‌گیری کری نشان از تغییر لحن در مناسبات امریکا-ترکیه در پی کودتای نافرجام است.

در اظهاراتی مشابه، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در اجلاس مزبور نسبت به منتفی شدن طرح پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در صورت احیای مجازات اعدام در برخورد با عاملان کودتای نافرجام هشدار داد.


موگرینی در بروکسل، پایتخت بلژیک افزود: «ما امروز می‌گوییم باید از قانون در این کشور (ترکیه) محافظت شود. هیچ بهانه‎ای برای برداشتن گام‎هایی که کشور را از قانون دور می‌کند، وجود ندارد.»


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :