موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/85859 :کد

0

کرملین در چند ساعت ناتو را نابود می کند؟

  ﺳﻪشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۴
تعداد بازدید : ۱۸۴   
 تحلیل ایران -کرملین در چند ساعت ناتو را نابود می کند؟

صدها خودروی نظامی شامل پرتابگرهای متحرک موشکهای بالستیک روسیه در یک رزمایش میدانی فراگیر شرکت می‌کنند.

صدها خودروی نظامی شامل پرتابگرهای متحرک موشکهای بالستیک روسیه در یک رزمایش میدانی فراگیر شرکت می‌کنند.

به گزارش تحلیل ایران ؛  رقابت تاکتیکی و سیاسی "مسکو- واشنگتن" در جهان در زمینه‌های سیاسی و نظامی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق ؛ همواره ادامه داشته است.

این موضوع قبل از روی کار آمدن "ولادیمیر پوتین" با شدت کمتری پیگیری می‌شد و با انتخاب "پوتین" به عنوان رئیس جمهور روسیه این موضوع با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد.

در حقیقت "بوریس پلتسین" به دلایلی که عمدتا مالی بود؛ در مقابل آمریکا حرف‌های زیادی برای گفتن نداشت؛ چرا که احتمال فروپاشی روسیه به دلیل مشکلات مالی و تجزیه این کشور 18 میلیون کیلومتر مربعی وجود داشت.روی کار آمدن "ولادیمیرپوتین" و مدیریت تقسیمات فدرالی در سراسر این کشور باعث شد که روس‌ها از خطر فروپاشی نجات یابند و کم کم به عنوان یک قدرت قابل رقابت با آمریکا مطرح شوند.

 روسیه جزو معدود کشورهای جهان است که دست کم طی چند قرن گذشته هیچ قدرتی نتوانسته به قلب این کشور راه یابد و آن را به تسخیر خود درآورد. اما یکی از مهمترین عوامل ناکامی دشمنان روسیه، ژئوپولیتیک این کشور است. 


گذشتن از میان یخ های قطبی، رشته کوه های صعب العبور و اقلیم منحصر به فرد روسیه در برابر غربی هایی که به ندرت با چنین موقعیت های جغرافیایی دشوار و نا شناخته ای برخورد کرده اند، بسیار مشکل است.

این اتفاقات که از سال 2001 میلادی اوج گرفت به تدریج نگرانی آمریکا را برانگیخت و آنها در جهان با یک قدرت روبه گسترش مواجه شدند. در 15 سال اخیر چالش‌های روسیه و آمریکا بر سر سامانه‌های موشکی شرق اروپا، بحران سوریه و اوکراین، گسترش ناتو در مرزهای روسیه و ... بوده است.

 مقام های روسیه نیز طی ماه های اخیر به شدت به تحرکات ناتو در شرق اروپا و نزدیکی مرزهای کشورشان واکنش نشان داده و به صورت مرتب این سازمان را تهدید به انجام اقدامات سخت تلافی جویانه کرده اند. البته مقامات آمریکایی هم به این موضوع اذعان دارند که روسیه توانمندی های بالقوه و بالفعلی دارد. 


**روسیه می تواند در 60 ساعت، پیمان ناتو را نابود کند

 یکی از مسئولان وزارت دفاع آمریکا اذعان کرد روسیه می تواند در 60 ساعت، پیمان ناتو را نابود کند. رسانه های آمریکایی به نقل از "مایکل کاربنتر" –معاون وزیر دفاع آمریکا در امور روسیه، درستی تحلیل موسسه "RAND" در فوریه گذشته را تأیید کرد.
 
 
این تحلیل در نتیجه گیری خود تأکید کرده بود ارتش روسیه می تواند، بدون آنکه ناتو توانایی مقابله داشته باشد، در شصت ساعت پایتخت کشورهای "استونی" و "لیتوانی" را از آن خود کند. "کاربنتر" با اشاره به این تحلیل گفت: "اکنون ناتو برای تقویت مواضع دفاعی خود در اروپای شرقی در تلاش است، ولی روسیه همچنان از موقعیت جغرافیایی برتری برخوردار است. بی شک چنانچه روسیه بخواهد نقشی نظامی در کشورهای حوزه بالکان داشته باشد، از ناتو سریعتر و برتر خواهد بود."


**تیرگی روابط "مسکو-واشنگتن" چه تبعاتی برای دو کشور آمریکا و روسیه داشت؟

وزارت خارجه روسیه می‌گوید: روابط "مسکو- واشنگتن" از سال 2014 میلادی به تیرگی گراییده و این موضوع باعث شده تا ارزش روابط بازرگانی دو کشور بیش از 30 درصد کاهش یابد. مقامات "کرملین" درباره توسعه اقدامات ناتو در شرق اروپا هشدار دادند و در این راستا یک رزمایش موشکی را برای مقابله با آمریکا در سراسر روسیه در نظر گرفتند. 

صدها خودروی نظامی شامل پرتابگرهای متحرک موشکهای بالستیک روسیه در یک رزمایش میدانی فراگیر در سراسر روسیه با هدف تمرین مقابله با خرابکاری و شبیه‌سازی‌ جنگ شرکت می‌کنند. 

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد، حدود ۴۰۰ خودروی نظامی که در میان آنها پرتابگرهای خودکار موشک های بالستیک "توپول"، "توپول-ام " و "یارس" نیز هستند با همراهی پست های فرماندهی، خودروهای حفاظتی و سامانه های ضد خرابکاری مسلح به پهپاد و روبات های رزمی برای شرکت در این رزمایش مستقر شده اند.


 از طرفی رزمایش مشترک نیروهای نظامی روسیه و تاجیکستان برای مقابله با گروه‌های افراطی و تروریستی در منطقه لاهور این کشور اخیرا برگزار شده است. در این رزمایش نیروهای نظامی تاجیکستان و روسیه تمرینات خود را در مناطق صعب العبور از جمله دره‌ها و کوه‌ها برگزار کردند و اقدامات لازم برای از بین بردن نیروهای فرضی را صورت دادند.


اخیرا "مسکو" در بیانیه‌ای عنوان داشته که به اقدامات خطرناک نظامی آمریکا در منطقه پاسخ می‌‌دهد و رزمایش موشکی آتی ارتش روسیه پلانی در این راستاست.
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :