موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و دانش

a/85939 :کد

0

ناسا برای اولین بار دستگاه توالی یاب DNA به فضا فرستاد

  چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۱
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -ناسا برای اولین بار دستگاه توالی یاب DNA به فضا فرستاد

در صدر اخبار دیروز، پرتاب فالکون ۹ شرکت اسپیس اکس قرار داشت که پیروزی دیگری را برای این شرکت در زمینه فرود موفقیت آمیز به ارمغان آورد. اما محموله ای که توسط راکت فوق به ایستگاه فضایی رسید نیز در نوع خ

در صدر اخبار دیروز، پرتاب فالکون 9 شرکت اسپیس اکس قرار داشت که پیروزی دیگری را برای این شرکت در زمینه فرود موفقیت آمیز به ارمغان آورد. اما محموله ای که توسط راکت فوق به ایستگاه فضایی رسید نیز در نوع خود بسیار حائز اهمیت بود.
 

به گزارش تحلیل ایران ناسا در گزارشی اعلام کرد برای اولین بار، توالی یاب DNA را به فضا فرستاده است. این توالی یاب بیومولکولی نه تنها تعیین توالی ژن در شرایط میکروگراویتی (گرانش ناچیز) را میسر می سازد، بلکه به ساکنین ایستگاه فضایی بین المللی نیز خدمات ویژه ای ارائه می دهد.


از این دستگاه می توان برای بررسی سلامت افراد، شناسایی میکروب ها و شاید (تأکید می کنیم، شاید) شناسایی حیات فرازمینی استفاده کرد. پیش تر فضانوردان باید ماه ها صبر می کردند تا نمونه های DNA به دست آمده را برای شناسایی به زمین بفرستند، اما اکنون این عملیات بسیار ساده تر انجام خواهد شد.


لازم به ذکر است که در محموله فوق اقلام سودمند دیگری نیز به چشم می خورند. ناسا یک مبدل گرمایی تغییر فاز را نیز به صورت آزمایشی به فضا فرستاده که به تنظیم و حفظ دما در فضا کمک می کند (در حال حاضر این عملیات به سختی انجام می شود).


علاوه بر موارد فوق، یک دستگاه سلول خورشیدی سه بعدی بسیار کارآمد و همچنین ابزارهای تحقیقاتی مربوط به بررسی بیماری های استخوان و اثر میکروگراویتی بر عملکرد قلب نیز در محموله فالکون 9 قرار گرفته بودند.


با همه این تفاسیر، می توان دید که تحویل تنها یک محموله به ایستگاه فضایی، چه کمک شایانی در زمینه پیشرفت علم به جهانیان خواهد نمود.

 

منبع:تابناک
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :