موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مراسم

a/85959 :کد

0

برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال آیت الله بروجردی در قم

  چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۴:۳۹
تعداد بازدید : ۶۰۳   
 تحلیل ایران -برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال آیت الله بروجردی در قم

مراسم بزرگداشت پنجاه و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی (ره) از مراجع تقلید سه شنبه شب با حضور علما، فضلا، مسئولان و قشرهای مختلف مردم در مسجد اعظم قم برگزار شد.

مراسم بزرگداشت پنجاه و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی (ره) از مراجع تقلید سه شنبه شب با حضور علما، فضلا، مسئولان و قشرهای مختلف مردم در مسجد اعظم قم برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، در این مراسم حضرات آیات سبحانی، نوری همدانی، علوی گرگانی و شخصیت های دیگری همچون آیات احمد خاتمی، حسینی بوشهری، استاندار و برخی از مسئولان اجرایی قم حضور داشتند.


حجت الاسلام و المسلمین حسین انصاریان در این آیین اخلاص، تقوی و زهد و پرهیزکاری را از جمله بارزترین ویژگی های آیت الله بروجردی ذکر کرد و افزود: آن فقیه عالیقدر در عبادت پروردگار از همان دوران کودکی و نوجوانی نمونه بود، و خداوند متعال بواسطه لیاقت و شایستگی هایش ارزش های الهی و همه خوبی ها و امور پسندیده و با منفعت مانند عدالت، علم و دانش، فقه، رشد عقلی، خلوص نیت، صفا و پاکی را به او هدیه کرد.


وی از گناه و معصیت به عنوان بزرگترین مانع جهت بهره مندی انسان از ارزش های دینی یاد کرد و افزود: وجود مقدس آیت الله بروجردی از ابتدای نوجوانی تا روزی که به رحمت ایزدی پیوست اهل گناه و نافرمانی خدا نبود چرا که اگر بر خلاف دستورهای الهی عملی را انجام می داد، ارزش ها به او نمی رسید و از آنها محروم می شد.


انصاریان گفت: آیت الله بروجردی ارزش ها را گرفت و در خود پرورش داد و با انتشار آن در جهان اسلام به شیعه جان و قدرتی دوباره داد، و با ایجاد فصل تازه ای از تحقیق و پژوهش در حوزه فقه و مکتب اهل بیت به آن آبرو و اعتبار بخشید.


آیت الله بروجردی در سال 1254 هجری شمسی در بروجرد متولد شد و به عنوان یکی از مراجع شیعه ایران در سده چهاردهم به مدت 17سال زعامت حوزه علمیه قم و به مدت 15 سال تنها مرجع تقلید بیش از یکصد میلیون شیعه در سراسر جهان بود.


علاوه بر تالیف آثار و کتاب های متعدد و ارزشمند فقهی و علمی و همچنین تربیت شاگردان فراوان که بیشتر آنها جزو علما، فضلا و فرهیختگان حوزه به شمار می روند، کلنگ زنی و تاسیس مسجد اعظم حرم حضرت معصومه (س) یکی از اقدامات مهم این مرجع تقلید در طول عمر پر بار و با برکتش به شمار می رود.


سرانجام آن عالم وارسته در دهم فروردین ماه 1340 برابر با شوال 1380 هجری قمری بر اثر بیماری قلبی درگذشت، و پیکر مطهرش در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.منبع:خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :