موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/85982 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سی ام تیر ماه

  چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۷
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سی ام تیر ماه

امروز چهارشنبه سی ام تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پانزدهم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری و بیستم جولای ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز چهارشنبه سی ام تیر 1395 هجری خورشیدی، پانزدهم شوال 1437 هجری قمری و بیستم جولای 2016 میلادی است. 64 سال پیش در چنین روزی، قیام مردم تهران با حمایت روحانیان و در اعتراض به کابینه احمد قوام شکل گرفت.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

30 تیر 1357
حجت الاسلام شیخ احمد کافی سخنران، واعظ مشهور و بنیانگذار مهدیه تهران درگذشت.

30 تیر 1345
ماموران سازمان امنیت و اطلاعات کشور(ساواک) برای برداشتن تصویرهای امام خمینی(ره) از در و دیوار مدرسه فیضیه و مدرسه حقانی به این مکان ها حمله کردند و خسارت هایی به حجره ها وارد آوردند.

30 تیر 1343
سران سه کشور ترکیه، ایران و پاکستان در پی دیدار دو روزه در استانبول، پیمان عمران منطقه ای یا آر.سی .دی را با هدف تقویت همکاری های اقتصادی امضا کردند.

30 تیر 1335
آمریکا از محل کمک های نظامی خود 30 توپ 90 میلیمتری به ایران تحویل داد.

30 تیر 1331
قیام مردم تهران با حمایت روحانیان و در اعتراض به کابینه احمد قوام شکل گرفت. در پی این قیام محمدرضا پهلوی برای فرونشاندن خشم مردم، وادار به برکناری کابینه چهار روزه قوام شد و محمد مصدق بار دیگر با عنوان نخست وزیر و وزیر جنگ بر سرکار آمد.

30 تیر 1325
طرح تبدیل بخش کازرون به شهرستان به تصویب هیات وزیران رسید و نخست وزیری یک نسخه از آن را در اختیار وزارت دارایی قرار داد. برپایه این مصوبه دهستان های کوهمره، خشت و کمارج، تبدیل به یک بخش و همراه با بخش ممسنی، تابع شهرستان تازه تاسیس کازرون خواهند شد.

30 تیر 1303
در پی اعلام حکومت نظامی، دستگیری مخالفان و پیدا شدن زمینه مناسب برای حمله به اقلیت مجلس به ویژه رهبران آن، روزنامه های حامی دولت در سرمقاله های خود اقلیت مجلس را یکی از عاملان اصلی قتل ماژور ایمبری ویس کنسول آمریکا در تهران که چند روز پیش اتفاق افتاده بود، شورش طوایف لر و ناامنی های این روزها توصیف کردند.

30 تیر 1303
محمد خالصی زاده واعظ مسجد شاه(مسجد امام خمینی کنونی) پس از دستگیری به مشهد تبعید شد. منابع انگلیسی تعداد دستگیرشده ها پس از قتل ایمبری را 300 تن یاد کردند.

30 تیر 1302
سر پرسی لورن وزیر مختار انگلیس در تهران با هواپیماهایی که از عراق به تهران آمده بودند راهی بغداد شد تا درباره مهاجرت مراجع تقلید و علمای بین النهرین به ایران با نماینده عالی انگلیس گفت و گو کرده به ایران پاسخ دهد.

30 تیر 1300
شاهزاده عمادالدوله بر پایه تصویب وزارت مالیه به عنوان پیشکار مالیه اصفهان انتخاب شد.

30 تیر 1300
ایوان ایوانوویچ شوبین رییس پیشین بانک استقراضی در اصفهان، به وسیله وزیر مختار شوروی به عنوان کنسول روسیه در این شهر برگزیده شد.

30 تیر 1293
مراسم تاجگذاری احمدشاه آخرین پادشاه سلسله قاجار در تهران برگزار شد. هزینه این جشن با قرض کردن از بانک شاهی فراهم آمد.

30 تیر 1288
سفارتخانه های روسیه و انگلیس، احمد شاه را به عنوان پادشاه ایران به رسمیت شناختند. این رویداد چهار روز پس از خلع محمد علی شاه صورت گرفت.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1، 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :