موضوعات ‌مرتبط: سیاسی روابط بین الملل

a/86040 :کد

0

آمریکا هم برای "ردگم‌کنی" به گزارش "بان‌کی‌مون" اعتراض کرد!

  چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۶
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -آمریکا هم برای "ردگم‌کنی" به گزارش "بان‌کی‌مون" اعتراض کرد!

مطابق برجام، دبیرکل سازمان ملل مکلف است هر ۶ ماه یکبار گزارشی را پیرامون روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند...

مطابق برجام، دبیرکل سازمان ملل مکلف است هر 6 ماه یکبار گزارشی را پیرامون روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند. گزارش نخست بان کی مون در این رابطه روز دوشنبه به شورای مزبور ارائه شد.
 
به گزارش تحلیل ایران : مطابق برجام، دبیرکل سازمان ملل مکلف است هر 6 ماه یکبار گزارشی را پیرامون روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند. گزارش نخست بان کی مون در این رابطه روز دوشنبه به شورای مزبور ارائه شد.
 

انتشار پیش نویس این گزارش در هفته گذشته از سوی خبرگزاری رویترز، با اعتراضاتی از سوی طرف ایرانی همراه بود؛ پیش نویسی که اصل توازن در آن رعایت نشده بود و به صورت یکطرفه و ناقص تنظیم شده بود؛ آنطور که عباس عراقچی مسئول ستاد پیگیری اجرای برجام گفته است، پس از رسانه ای شدن این پیش نویس، محمد جواد ظریف طی تماسی تلفنی به دبیرکل سازمان ملل مراتب اعتراض ایران را به این گزارش یکسویه اعلام داشت. پس از این تماس، "یان الیاسون" معاون دبیرکل سازمان ملل خطاب به "غلامعلی خوشرو" نماینده ایران در این سازمان، این تماس تلفنی را طوفانی دانست.

تماس طوفانی موثر واقع شد

اما گویا تماس تلفنی ظریف به بان کی مون، در تلطیف و متوازن کردن گزارش رسمی دبیرکل، موثر بود و در گزارشی که روز دوشنبه از سوی "جفری فلتمن" مسئول امور سیاسی سازمان ملل، به شورای امنیت ارائه شد، تا حدی اصل توازن مراعات شده بود؛ در این گزارش اگرچه کما فی سابق موارد ادعایی کشورهای غربی در باب توانمندی‌های دفاعی و موشکی کشورمان گنجانده شده بود، اما به شکایات ایران مبنی بر عدم بهره مندی از مزایای رفع تحریم ها بواسطه کارشکنی های آمریکا هم گریزی زده شده بود.    

موضوعی که خشم آمریکایی‌ها را در پی داشت و موجب شد سامانتا پاور نماینده این کشور در شورای امنیت، با اعتراض نسبت به آن، چنین بگوید که درج شکایت ایران از آمریکا در گزارش دبیرکل سازمان ملل از وجاهت برخوردار نیست و این امر در حیطه اختیارات دبیرکل نمی‌گنجد.

 آمریکا هم برای "ردگم‌کنی" به گزارش "بان‌کی‌مون" اعتراض کرد!

البته اعتراض آمریکایی‌ها به گزارش دبیرکل سازمان ملل تنها منحصر به موضوع فوق‌الذکر نماند و آن‌ها اعتراضاتی را هم  به مباحثی که در این گزارش در باب محدودیت‌های ویزایی و مراودات مالی طرح شده بود، ارائه کردند. همچنین در گزارش بان کی مون به اعتراض ایران به حکم دیوان عالی آمریکا در تصرف دو میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران هم اشاره شده بود که این امر هم چندان به مذاق کاخ سفید نشینان خوش نیامد! 

اما گزارش بان کی مون تنها آمریکایی‌ها را مکدر نکرد بلکه موجبات تکدر ایران را هم فراهم آورد؛ اگر چه آمریکایی‌ها همچون همیشه از موضع استکباری و زیاده طلبانه، گزارش دبیرکل سازمان ملل را برنتافتند اما اعتراض ایران به این گزارش کاملا منطقی و حق طلبانه می‌نماید.

گزارشی برای خوشامد غربی‌ها

اینکه بان کی مون همچون گذشته، برای خوشآمد طرف‌های غربی، دست روی توانمندی دفاعی و موشکی ایران گذاشته است و پرتاب آزمایشی موشک توسط نیروهای نظامی کشورمان را مغایر با روح برجام ارزیابی کرده و موضعی دوگانه و غیرشفاف در این باره اتخاذ کرده، نشان می‌دهد که آقای دبیرکل کماکان قصد دارد برای حفظ حمایت سران واشنگتن و سایر کشورهای غربی به ایران فشار وارد کند.

همچنین در گزارش بان کی مون به موضوع حمایت های ایران از جنبش های مقاومتی در سطح منطقه هم اشاره شده و تلاش شده به همین واسطه، اهرم فشار به ایران تقویت شود؛ حال آنکه این موضوع کمترین ارتباطی با مفاد برنامه جامع اقدام مشترک که پیرامون مسائل هسته ای ایران است، پیدا نمی‌کند. 

گزارشی متعارض با روح و متن برجام

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در انتقاد از گزارش، بان کی مون که هر شش ماه یک بار تهیه می شود گفت:‌ "این گزارش تحت فشار آشکار آمریکا بر دبیرخانه سازمان ملل تنظیم شده و اتهامات وارده در آن علیه جمهوری اسلامی ایران بی اساس است، این گزارش با روح و متن برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱ متعارض است."

 

دبیرکل سازمان ملل در گزارش اخیر خود اعلام کرده داوری پیرامون تخطی ایران  از مفاد برجام و قطعنامه 2231 بواسطه آزمایش‌های موشکی برعهده شورای امنیت است؛ این امر در حالی است که پس از جنجال‌های ایجاد شده از سوی غربی‌ها در اسفند سال گذشته که ایران رزمایش موشکی اقتدار ولایت را انجام داد، حتی مقامات غربی هم به صراحت تاکید کردند که آزمایش موشکی ایران نقض برجام محسوب نمی شود و بحث پیرامون توسعه توان موشک‌های متعارف ایران، از چارچوب برجام خارج است.

 اما پیرامون این موضوع که  رزمایش‌های  موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 محسوب می‌شود یا خیر؟ باید گفت:

در قطعنامه 2231 صرفا در قالب توصیه‌ای به بحث توان موشکی ایران اشاره شده و هیچگونه الزام و اجباری در آن قید نشده است ؛ در این قطعنامه ضمن اعمال محدودیت 8 ساله برای ورود و خروج مواد و ابزار مرتبط با ساخت موشک به ایران، به مسئولان کشورمان توصیه شده که از توسعه برنامه موشکی بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، اجتناب کنند؛ به عبارت دیگر ، لحن قطعنامه 2231 در رابطه با برنامه موشکی ایران غیرالزام آور است و ضمانت اجرایی درباره آن وجود ندارد.    

موضوعی که مورد تاکید بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز قرار گرفته است؛ وی در واکنش به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل گفته است که "موشک‌های بالستیک ایران به دلیل آنکه برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند به هیچ عنوان در حیطه صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ قرار نمی گیرند". 


در توافق هسته ای، اشاره‌ای به موشک بالستیک نشده است/سازمان انرژی اتمی طرح راه اندازی کارخانه هسته ای را آماده کند/راهی جز مقابله برای ایران نمانده است

 علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 30 تیر ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود گفت:گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت در مورد توافق هسته‌ای و اظهارات برخی نمایندگان کشورهای 1+5 در شورای امنیت گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبوده است،اما از جهات مختلف خطاهایی را دربرداشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می‌شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:مجلس شورای اسلامی با کمال تاسف از اقدام دبیرکل،به دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنا هشدار می دهد؛اقدامات ایذایی در مقابل توافق هسته ای به نقطه ای رسیده است که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده و ضمنا لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده نموده و مجلس شورای اسلامی را در جریان امر قرار دهد.( برای خواندن کامل این خبر اینجا کلیک کنید)

به محض نقض تعهد طرف مقابل، مقابله به مثل می کنیم

عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، اظهار داشت: پس از گزارش ناعادلانه بان کی مون در خصوص کودک کشی رژیم آل سعود در یمن که در نتیجه آن وی اعتراف کرد که به دلیل محروم نشدن از دلارهای سعودی این گزارش را منتشر کرده است، همان اندک شایستگی وی برای ریاست سازمان ملل متحد که از ابتدا مورد شک و تردید بود از بین رفت.

 
 
وی با اشاره به گزارش مغرضانه  اخیر رئیس سازمان ملل متحد در خصوص برجام و همچنین فعالیتهای موشکی ایران نیز بیان کرد: در موضوع برجام نیز بان کی مون نشان داد که به مثابه یک عروسک است که هم غربی ها و هم برخی از کشورهای مرتجع منطقه می توانند به راحتی آن را هر طرفی که خواستند بچرخانند.
 
منصوری آرانی با بیان اینکه گزارش اخیر بان کی مون نشان داد که وی نه از برجام و نه از قطعنامه 2231 اطلاعات وسیعی ندارد اظهار کرد: اگر هم بان کی مون از این مسائل اطلاع دارد و با این وجود گزارش های اینچنینی ارائه می دهد، به خوبی ما را به این نتیجه می رساند که وی از خود هیچگونه اختیاری ندارد و تنها به خواندن یک گزارش از پیش تنظیم شده وادار گشته است.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در ادامه با تاکید بر لزوم برخورد صحیح و ابتکارانه با رئیس سازمان ملل متحد گفت: بان کی مون و غربی ها باید بدانند که همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، جمهوری اسلامی ایران هرگز قصد بر هم زدن ابتدایی توافق هسته ای را ندارد اما به محض آنکه طرف مقابل طرح ها یا اقداماتی را در راستای نقض برجام در دستور کار خود قرار دهد، ما نیز طرح ها و اقدامات مقابله به مثل کننده خود را که روی میز است اجرایی خواهیم کرد.
 
وی افزود: به محض اینکه طرف غربی اقدامات ایذایی را در روند اجرای برجام انجام دهد ما نیز طبیعتا طرح هایی را که از پیش آماده داریم به منصه ظهور خواهیم گذاشت. 
 
منصوری آرانی در پایان خاطرنشان کرد: خطاب امروز رئیس مجلس به سازمان انرژی اتمی برای آماده سازی طرح های جدید، به سبب آن است که به محض نقض برجام از سوی آمریکایی ها ما زمان را از دست ندهیم و فعالیتهایمان را کما فی السابق ادامه دهیم.


بان‌کی‌مون بی‌اراده ترین رئیس سازمان ملل تا امروز است

ابراهیم آقامحمدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، با اشاره به گزارش سیاسی و جهت دار بان کی مون رئیس سازمان ملل متحد در خصوص روند اجرای برجام در 6 ماه گذشته و همچنین فعالیتهای موشکی ایران که وی این فعالیتها را "تنش آفرین در منطقه" نامید، اظهار کرد: بان کی مون بی اراده ترین و بی شخصیت ترین رئیسی بوده که تا امروز سازمان ملل متحد به خودش دیده است؛ رئیس کنونی سازمان ملل متحد در تمامی مسائل و مناقشات دیکته آمریکایی ها و صهیونیستها را در برابر ایران و کشورهایی که در برابر نظام سلطه ایستاده اند لحاظ می کند.

 
 
وی با بیان اینکه در رسوایی بان کی مون همین بس که در رابطه با رژیم کودک کش آل سعود در برابر یک مشت دلار از یک واقعیت آشکار چشم پوشی کرد و خون زنان و کودکان مظلوم یمنی را ندید گفت: با در نظر گرفتن عفونت شدید وجدان بان کی مون و بی اعتنایی او به سرنوشت کودکان و زنان مظلوم، طبیعی است که آمریکایی ها و صهیونیست ها از او بخواهند که علیه ملت ایران نیز قضاوت های منفی و غیرواقعی ارائه دهد.
 
آقا محمدی با تاکید بر این نکته که بحث موشکی ما هیچگاه در مذاکرات برجام نیامده و مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 صرفا پیرامون مسائل هسته ای بوده است عنوان کرد: در همان هنگام که غربی ها در قطعنامه 2231  موضوع موشکی جمهوری اسلامی ایران را گنجاندند، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی اعلام کرد که به هیچ وجه بحث نظارت بر توان موشکی خود را نخواهد پذیرفت. 
 
توان موشکی ایران مستمسک آمریکا برای سر باز زدن از اجرای تعهدات
 
وی افزود: بان کی مون کاملا بی جهت به مقوله توان دفاعی ایران که صرفا جنبه بازداندگی دارد وارد شده و کاملا مبرهن است که آمریکایی ها و صهیونیست ها از رئیس بی اراده سازمان ملل متحد خواسته اند که موضوع توان موشکی را پیش بکشد تا بدین وسیله دستاویزی برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران فراهم شود.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر اجرای برجام تا کنون به تمام تعهدات خود عمل کرده و در پاره ای از موارد نیز بیش از آنچه تعهد داده بود را در سایت های اراک، فردو، نطنز و همچنین در زمینه های کیک زرد، اورانیوم غنی شده و همچنین آب سنگین، عملیاتی کرده است و به همین دلیل غربی ها به رهبری آمریکا وقتی که دیدند ایران به تمام تعهداتش عمل کرده، آمدند و توان موشکی ایران را مستمسکی قرار دادند تا به نحوی از اجرای تعهدات خود سر باز زنند.
 
بان‌کی‌مون به دستور اربابانش گزارش اخیر را منتشر کرده است
 
آقا محمدی تصریح کرد: گزارش اخیر بان کی مون بان کی مون رسوا و بی اعتبار است و با هیچ عقل سلیمی که گوشه ای از علم سیاست را بداند، سازگار نیست و برای همگان که رئیس سازمان ملل متحد به دستور اربابانش این گزارش را منتشر کرده است.
 
وی همچنین بیان داشت: همانگونه که دیدیم بلافاصله پس از گزارش مغرضانه و ناشیانه بان کی مون درباره روند اجرای برجام در شش ماه گذشته که در آن به فعالیتهای موشکی ایران نیز اشاره شده بود، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد به صراحت بیان کرد که گزارش رئیس سازمان ملل متحد کاملا سیاسی و فاقد بار فنی است.
 
در برابر نقض تعهد آمریکایی‌ها، شاهد نوعی ماله کشی از سوی برخی از مسئولان وزارت خارجه هستیم
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه به این گزارش های سیاسی و ساختگی اعتنا نخواهد کرد و در راه افزایش توان دفاعی و موشکی خود یک قدم هم کوتاه نمی آید گفت: متاسفانه در مسیر اجرای برجام، در برابر نقض تعهد از سوی طرف غربی و آمریکایی شاهد توجیه و نوعی ماله کشی از سوی برخی از مسئولان وزارت خارجه بوده و هستیم.
 
آقا محمدی با بیان اینکه از مجموع تحریم های ظالمانه استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران، از زمان آغاز اجرای برجام تا کنون شاید تنها 20 در صد تحریم ها برداشته شده باشد عنوان کرد: وقتی که سفیر کره جنوبی که هم‌پیمان آمریکاست می آید و با صراحت اعلام می کند که ما برای سفارت خودمان هم نمی توانیم از طریق سیستم های بانکی دلار وارد کنیم و مجبور هستیم که به صورت قاچاق دلارها را به سفارتخانه بیاوریم؛ در کمال تعجب می بینیم که برخی از مسئولان وزارت خارجه در اظهار نظرهای خود از برداشته شدن تحریم ها سخن می گویند.
 
وضعیت سفره های مردم نسبت به قبل از برجام هیچ تغییری نکرده است
 
وی با تاکید بر این نکته که در صحنه عمل تحریم ها برداشته نشده تصریح کرد: حرف اصلی مسئولان دولت و دستگاه دیپلماسی در زمان قبل، حین و بعد از توافق هسته ای این بود که "برجام" معیشت و اشتغال مردم کشورمان را احیا می کند ولی امروز می بینیم که وضعیت سفره های مردم نسبت به قبل از برجام هیچ تغییری نکرده است.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با بیان اینکه امروز مشکلات اقشار ضعیف کشورمان به مراتب بسیار بیشتر از گذشته شده است گفت: حتی اگر پس از اجرای برجام، پولی وارد کشور شده کسی نمی داند که این پول کجا رفته و برای چه موردی هزینه شده است زیرا هنوز هیچ اثری را از رونق در وضعیت تولید و بازار مشاهده نمی کنیم. 
 
آقامحمدی در پایان با بیان اینکه با ادامه وضعیت فعلی گمان نمی کنم در نهایت از برجام ثمری عاید کشور شود خاطرنشان کرد: نمی توان با ارائه حرف های ناصحیح، واقعیت جامعه و افکار عمومی را منحرف کرد.

باید در برابر نقض تعهدات غرب و آمریکا مقابله به مثل کنیم

عوض حیدرپور نماینده سابق شهرضا و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگارگروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به صحبت های مهم امروز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون لزوم مقابله ایران با طرف غربی در موضوع توافق هسته ای، اظهار کرد: زمانیکه ما در مجلس نهم جزئیات توافق هسته ای را بررسی می کردیم، به هیچ عنوان موضوعات موشکی و بنیه دفاعی کشور در متن توافق میان ایران و 5+1 نیامده بود و کاملا مشخص است که این مساله، به هیچ عنوان ارتباط مستقیمی با برجام ندارد اما امروز می بینیم که غربی ها به بهانه آزمایش موشک های بالستیک ایران، زمینه را برای نقض انجام تعهدات از سوی خود مهیا کرده اند.

 
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با بیان اینکه هر گونه تغییری در بنیه دفاعی کشور مورد تایید ملت ایران نیست عنوان کرد: رئیس مجلس شورای اسلامی امروز از طرف ملت ایران این موضع را اتخاذ کردند که اقدامات ایذایی در مقابله با توافق هسته ای به حدی رسیده که راهی جز مقابله برای ایران نمانده است.
 
حیدرپور تاکید کرد: به دلیل بدرفتاری ها و بدقولی هایی که غربی ها در اجرای برجام از خود نشان دادند، علی القاعده جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود قائل است که بر اساس برنامه هایی که در گذشته داشت به فعالیت های هسته ای خود ادامه دهد.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از نقض تعهدات از سوی غربی ها و آمریکایی ها در اجرای برجام،  ما نیز می باید با آنها مقابله به مثل کنیم و در این میان سازمان انرژی اتمی نیز باید با قوت فعالیتهای خود را به پیش ببرد. 
 
 
منبع :میزان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :