موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/86129 :کد

0

پدافند موشکی آمریکا ؛ هدف چین و روسیه یا کره شمالی؟

  پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ — ۰۰:۵۷
تعداد بازدید : ۴۴۳   
 تحلیل ایران -پدافند موشکی آمریکا ؛ هدف چین و روسیه یا کره شمالی؟

روزنامه روسی کمرسانت در تحلیلی هدف از استقرار پدافند موشکی آمریکا در شبه جزیره کره را نه کره شمالی بلکه پکن و مسکو دانسته است.

روزنامه روسی کمرسانت در تحلیلی هدف از استقرار پدافند موشکی آمریکا در شبه جزیره کره را نه کره شمالی بلکه پکن و مسکو دانسته است.

 

به گزارش تحلیل ایران ایالات متحده و کره جنوبی، برغم اعتراضهای روسيه و چین، استقرار پدافند ضد موشکی در بخش جنوبی شبه جزیره کره را هماهنگ کردند. آمریکا اعلام می‌کند این سامانه برای دفاع از کره جنوبی در برابر خطر پیونگ یانگ ساخته مي‌شود ولی مسکو و پکن آن را تهدیدی برای توازن نظامی در منطقه تلقی می‌کنند. مخصوصاً با توجه به اینکه امکانات سامانه از میزان لازم برای دفاع از متحدان آمریکا به مراتب فراتر می‌رود.

این روزنامه به نقل از آندری لانکوف، متخصص امور کره و پروفسور دانشگاه کوکمین (کره جنوبی) می نویسد:  ساخت پدافند ضد موشکی در واقع به معنی فرستادن پیام سیاسی از آمریکا به پکن است: کره شمالی امروز فقط به واسطه چین با جهان خارج ارتباط برقرار می‌کند.

به گفته این کارشناس، چین ابتدا مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد انزوای کره شمالی را رعایت می‌کرد ولی اخیراً در مورد نقض آنها چشم پوشی می‌کند. آمریکا و کره جنوبی معتقدند فقط تحریم کامل کره شمالی آن را به منصرف شدن از سلاح هسته‌ای وادار می‌کند ولی بدون همکاری پکن، نیل به این امر میسر نمی‌شود.

در همین حال واسیلی کاشین کارمند علمی ارشد انستیتوی خاور دور فرهنگستان علوم روسيه معتقد است چین برغم گزارش مربوط به استقرار پدافند ضد موشکی طبق خواسته واشنگتن و سئول اقدام نمی‌کند. برعکس، پکن می‌تواند به حادتر شدن اوضاع پرداخته و مثلاً به کره شمالی اجازه دهد آزمایش هسته‌ای دیگری ترتیب دهد.منبع: خبر آنلاین

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :