موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/86151 :کد

0

دبیر کل ناتو: ارتش ترکیه پس از کودتا تضعیف نشده است

  پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ — ۰۴:۰۵
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -دبیر کل ناتو: ارتش ترکیه پس از کودتا تضعیف نشده است

'ینس استولتنبرگ' دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی ' ناتو ' روز چهارشنبه اعلام کرد: با وجود پاکسازی هزاران نفر در ارتش ترکیه پس از تلاش برای کودتا، ارتش این کشور تضعیف نشده است.

'ینس استولتنبرگ' دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی ' ناتو ' روز چهارشنبه اعلام کرد: با وجود پاکسازی هزاران نفر در ارتش ترکیه پس از تلاش برای کودتا، ارتش این کشور تضعیف نشده است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، استولتنبرگ در مصاحبه ای در حاشیه نشست مقامات دفاعی بیش از 30 کشور ائتلاف ضد داعش به خبرگزاری رویترز گفت: ' ترکیه از نیروی مسلح بزرگ و حرفه ای برخوردار است و من اطمینان دارم که آنها به عنوان یک متحد متعهد و قوی ناتو باقی خواهند ماند.'


پس از کودتای نافرجام در ترکیه، حدود 60 هزار سرباز، پلیس، قاضی، کارمند دولت و آموزگار، معلق یا بازداشت شده اند و این امر باعث افزایش تنش در یک کشور 80 میلیون نفری شده که با سوریه هم مرز است و یک متحد غرب علیه داعش محسوب می شود.


حدود یک سوم از 360 ژنرال در حال خدمت ارتش ترکیه از زمان کودتای پانزدهم ژوئیه بازداشت شده اند.


وزیران خارجه هلند، آلمان و کانادا روز چهارشنبه در حاشیه اجلاسی برای کمک به عراق، از گستردگی دامنه سخت گیری های مقامات ترکیه ابراز نگرانی کرده اند.


استولتنبرگ با اشاره به این که وی انتظار دارد واکنش ترکیه به تلاش برای کودتا متناسب و در راستای ارزش های ناتو باشد، افزود: هیچ صحبتی برای تجدید نظر در عضویت ترکیه در این پیمان نظامی نشده است.


وی گفت: 'برای همه ما اهمیت دارد که ترکیه همچنان یک متحد قوی ناتو باشد چرا که ترکیه هم مرز تمام بی ثباتی ها و خشونتهایی است که ما در عراق و سوریه شاهد آن بودیم.'

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :