موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تکنولوژی

a/86305 :کد

0

ایران انحصار ایتالیا را در ساخت یک کالای استراتژیک شکست

  پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۲
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -ایران انحصار ایتالیا را در ساخت یک کالای استراتژیک شکست

دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت "مخزن کلد" می‌تواند زمینه‌ساز ساخت تجهیزات های‌تک در زمینه ذخیره‌سازی، بارگیری و نقل و انتقال LNG و میعانات گازی باشد.

دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت "مخزن کلد" می‌تواند زمینه‌ساز ساخت تجهیزات های‌تک در زمینه ذخیره‌سازی، بارگیری و نقل و انتقال LNG و میعانات گازی باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران، فرآیند انتقال گاز تولیدی از یک مخزن گازی که تا سالهای اخیر همواره با استفاده از تجهیزات فشارشکن و خطوط لوله مخصوص صورت می‌گرفت، به‌سمت ذخیره سازی و انتقال به‌وسیله مخازن مخصوص حمل مواد با فشار بالا می‌رود.


تولید این مخازن تحت فشار همواره تحت انحصار کشور ایتالیا بوده است. در پروژه‌های گازی ایران مخصوصاً فازهای متعدد توسعه‌ای پارس جنوبی روال کار این‌گونه بوده که ساخت این مخزن به شرکتی ایتالیایی سفارش داده شده و ساخت هر مخزن در ایتالیا و انتقال آن به ایران بر مبنای هر کیلوگرم حدود 35 تا 40 یورو هزینه برای کشور داشت.


در سالهای اخیر، متخصصان کشورمان در شرکتی با عنوان "شرکت پولاد فرایند بین الملل اروند (IPS)" ساخت این مخازن را با نام "مخزن کلد" در برنامه قرار دارند و موفق شدند بعد از چند سال طراحی، پروژه ساخت این مخازن را در جنوب ایران به ثمر برسانند. با بومی‌سازی ساخت "مخازن مخصوص حمل مواد با فشار بالا" در خرمشهر، متخصصان کشورمان انحصار ایتالیا را در تولید این کالای استراتژیک صنعت گاز شکستند.


«روح‌الله رضایی آدریانی» مدیرعامل شرکت پولاد فرایند بین الملل اروند با بیان اینکه "این شرکت برای نخستین بار موفق به ساخت مخازن کلد در ایران شده است"، گفت: "ساخت هر مخزن در ایتالیا و انتقال آن به ایران بر مبنای هر کیلوگرم حدود 35 تا 40 یورو هزینه در بر دارد، در حالی که در ایران همان مخزن با هزینه 15 یورویی به‌ازای هر کیلوگرم ساخته می‌شود".


به‌گفته وی، در حال حاضر ساخت سه مخزن کلد برای فازهای 20 و 21 توسط متخصصان کشورمان در حال انجام است.


مخزن کلد، مخزنی است که بدنه آن به‌صورت چندلایه با فولاد ضدزنگ، با آلیاژی خاص و مقام در برابر فشار ساخته شده است. دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت این مخازن می‌تواند زمینه‌ساز ساخت تجهیزات های‌تک در زمینه ذخیره سازی، بارگیری و نقل و انتقال LNG و میعانات گازی باشد.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :