موضوعات ‌مرتبط: سیاسی صنعت تجارت و کشاورزی

a/86369 :کد

0

فعالان اقتصادی از دستاوردها و کاستی‌های برجام می‌گویند

  جمعه ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۷
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -فعالان اقتصادی از دستاوردها و کاستی‌های برجام می‌گویند

فعالان اقتصادی می‌گویند که اگرچه برجام هنوز نتوانسته آثار اصلی خود را در اقتصاد ایران نمایان کند، اما به هر حال گشایش‌هایی هم درفضای اقتصادی ایجادشده که خود نسبت به وضعیت قبلی،شرایط بهتری رارقم می زند

فعالان اقتصادی می‌گویند که اگرچه برجام هنوز نتوانسته آثار اصلی خود را در اقتصاد ایران نمایان کند، اما به هر حال گشایش‌هایی هم در فضای اقتصادی ایجاد شده که خود نسبت به وضعیت قبلی، شرایط بهتری را رقم می زند.
 

به گزارش تحلیل ایران، یک سالی هست که برجام اجرایی شده و دنیا به این نتیجه رسیده است که راه تعامل را با ایران در پیش گیرد. در این میان البته هنوز شرایط به صورت کامل برای کار با ایران مساعد نشده و چالش‌های بانکی و برخی مسائل داخلی و پیچیدگی‌های قوانین و مقررات بر سر جای خود وجود دارد.

در این میان فعالان اقتصادی هم بر این باورند که اگرچه برجام هنوز نتوانسته رضایت کامل آنها را در مباحث اقتصادی به دنبال داشته باشد اما شرایط حداقل بهتر از قبل شده و برخی ثبات‌هایی که به واسطه اجرایی شدن این توافق نامه در اقتصاد ایران به چشم می‌خورد، شرایط مساعدتری را برای کسب و کار فراهم کرده است.

محمد امیرزاده، عضوهیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با خبرنگار میزان می‌گوید: بعد از اجرایی شدن برجام، در همه حوزه‌ها تغییراتی ایجاد شده که متأسفانه در گذشته با مشکلات آن دست و پنجه نرم می‌کردیم، اما اکنون مبادله و مذاکره با شرکت‌هایی که نیازمند به کالای آنها بوده‌ایم، سهل‌تر شده و می‌توانیم کالاها را راحت‌تر از قبل تأمین کنیم.

وی می‌افزاید: در بخش آل سی و ضمانت نامه‌های بانکی با مشکلات زیادی روبه رو بودیم و حتی برخی از بانکها با پول نقد هم حاضر به صدور ضمانت نامه برای شرکت‌های ایرانی نبودند؛ اما امروز این مشکلات به لطف برجام برطرف شده و اثرات برجام را می‌توان دید.

به گفته امیرزاده، اکنون شرکت‌ها به صورت جدی وارد مذاکره با طرف‌های ایرانی شده‌اند و هیئت هایی از کشورهای اروپایی و کره نیز در بخش‌های انرژی مذاکراتی با ایران داشته‌اند، ضمن اینکه در داخل کشور نیز با افزایش تولید کارها وضعیت بهتری یافته است، در این میان در حوزه پتروشیمی که برخی واحدها به علت نبود قطعه نیمه کاره مانده بودند، در حال تکمیل هستند و در مجموع، آرامشی در حوزه اقتصادی به وجود آمده و از التهاب جلوگیری شده است که این خود می‌تواند امید بخش باشد.

وی معتقد است که در بازارهای داخلی باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا آسیب‌هایی که در سال‌های اخیر بر اقتصاد کشور حاکم شده است از میان برداشته شود و با تلاش فراوان بتوانیم این عقب ماندگی را جبران کنیم.

همچنین رضی آقامیری نیز در گفتگو با خبرنگار میزان به دستاوردهای برجام در حوزه‌های اقتصاد ایران می‌پردازد و می‌گوید: با توجه به گذشت یک سال از برجام پیشرفت مهمی که در حوزه سوای از دستاوردهای سیاسی و اجتماعی، می‌توان مورد اشاره قرار داد، آرامشی است که بر بازار داخلی حاکم شده است و این آرامش بزرگ‌ترین دستاورد برجام بوده است.

وی می‌افزاید: همچنین جدا شدن از برخی چالش‌های برنامه هسته‌ای که امکان داشت به اقدام نظامی علیه ایران بیانجامد، خود دستاورد بزرگی است، در عین حال ممنوعیت صادرات نفت کشور برطرف شده است.

به گفته آقامیری، بیش از این هم نباید ظرف یک سال از برجام  انتظار داشته باشیم؛ بلکه برای کامل شدن اقتصاد کشور به مدت زمان بیشتری نیاز است و البته همچنان برخی از کشورها ترسی از معامله با ایران دارند و باید امیدوار باشیم که تا 2 سال آینده پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: در بحث معاملات بین ایران و کشورهای مختلف بیش از عوامل خارجی به نظر می‌رسد در قوانین و مقررات داخلی با مشکل روبه رو هستیم که از مهم‌ترین آنها می‌توان به قوانین گمرکی، بروکراسی اداری، قانون کار و مالیات،تأمین اجتماعی اشاره کرد که به طور مخصوص بخش صادرات و بخش خصوصی را دچار مشکل کرده است. این عوامل هیچ گونه ارتباطی با مسائل خارجی نداشته به صورتی که می‌توان دید در برخی حوزه‌ها با وجود برداشته شدن تحریم‌ها همچنان با مشکل رو به رو هستیم.

وی اظهار داشت: اگر قیمت تمام شده تولید در کشور رقابتی نباشد نمی‌توان صادرات را انجام داد و قیمت رقابتی در کشور وابسته به قیمت ارز است و اکنون دو نرخی بودن ارز بسیار برای تولید کشور زیان آور است و بروکراسی اداری می‌تواند تا حد زیادی جلو صادرات را در کشور بگیرد.

آقامیری ادامه داد: از طرف دیگر بخش‌های دولتی قدرت بیشتر از بخش خصوصی دارند و عمده صادرات کشور در دست بخش دولتی است و بخش خصوصی همچنان جدی گرفته نمی‌شود، اینها همه دلایل کاهش مبادلات بوده و هیچ ارتباطی با برجام و تحریم‌ها نخواهد داشت؛ البته که تحریم‌ها می‌تواند مشکل ساز شود اما تا در داخل کشور این مشکلات وجود دارد نمی‌توان به آینده اقتصاد کشور در حوزه بازرگانی امیدوار بود.

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد با اظهارات فعالان اقتصادی در یک سال اخیر حرکت رو به جلو در بخش بازرگانی انجام گرفته اما باید دید حرکت کند اجرای برجام تا چه میزان می‌تواند راهگشای اقتصاد تشنه این روزهای کشورمان باشد.
 منبع : میزان 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :