موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/86378 :کد

0

گزارش بان کی مون حرکتی در پازل آمریکا است

  جمعه ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۶
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -گزارش بان کی مون حرکتی در پازل آمریکا است

یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت:گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد اجرای برجام نمونه دیگری از این واقعیت است که ایشان و سایر دبیران کل سازمان ملل تنها آلت دست آمریکا هستند ...

یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت:گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد اجرای برجام نمونه دیگری از این واقعیت است که ایشان و سایر دبیران کل سازمان ملل تنها آلت دست آمریکا هستند و برای حفظ جایگاهشان حاضر به سکوت در برابر کشتار های بی رحمانه و تهیه گزارشات خلاف واقع هستند.

 


به گزارش تحلیل ایران ؛ محمد جواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به گزارش بان کی مون در مورد اجرای برجام گفت: متاسفانه دبیران کل سازمان ملل به دلیل آنکه انتخابشان از سوی اعضای دائمی شورای امنیت انجام می‌شود و آمریکا نقش ویژه ای در آن دارد، آلت دست آن‌ها هستند.


وی توضیح داد: چطور است که دبیر کل سازمان ملل در مسائل دیگر تنها به ابراز تاسف و تاثر بسنده می‌کند و اکنون در مورد برجام به ارائه توضیحاتی در خصوص روح برجام می پردازد. آن هم درشرایطی که همین آقای بان کی مون اعتراف کرد که به دلیل تهدید انجام شده به دلیل قطع کمک های مالی عربستان نام عربستان را از لیستی خارج کرد که به موجب آن برای کشتار کودکان یمن محکوم شده بود. کاری که تنها شرمندگی را برای بان کی مون در تاریخ بر جای گذاشت و اکنون آقای بان کی مون با سکوت در برابر جنایات رژیم صهیونیستی و سایر کارهای تروریستی از روح برجام صحبت می‌کند. این تنها نشان می‌دهد که آن‌ها کسانی هستند که در پازل آمریکا قرار می گیرند.


این عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به واکنش رئیس مجلس به گزارش بان کی مون اشاره و اظهار کرد: این موضع گیری رئیس مجلس ناشی از بدعهدی های پی در پی گروه ۱+۵ در مورد برجام است چون بعد از گذشت یک سال از تصویب برجام و شش ما ه از اجرای آن ما تعهداتمان را انجام دادیم اما طرف غربی بدعهدی می‌کند موضوعی که دولت هم قبول دارد و معتقد است باید رویکرد بهتر از این انجام شود.


جمالی افزود: متاسفانه در این گزارش دبیر کل سازمان ملل مطالبی که ربطی به برجام نداشت مطرح شد که نمونه آن موضوع موشکی ایران است ما معتقدیم اگر قرار باشد مبتنی بر بهانه جویی های آن‌ها حرکت کنیم آن‌ها مسائل دیگری همچون حقوق بشر را مطرح می‌کنند آن هم به خاطر اینکه طرف  مقابل به خصوص آمریکایی ها به دنبال این هستند که مانع از استفاده ما از مواهب مثبت برجام شود. و برای رسیدن به این هدف هر روز یک بهانه ای را مطرح می‌کنند و امروز نیز گزارش آقای بان کی مون پازلی از این سیستم است.


وی هم‌چنین گفت: در مورد برخورد با این اتفاقات دولت یک روش برای خود دارد و مجلس نیز به عنوان قوه مستقل روش دیگری را دنبال می‌کند ما باید همه احتمالات را مدنظر قرار دهیم البته امیدواریم برجام بتواند اجرایی و موفق شودو همانطور که رهبر گفته اند ما پیش قدم در نقض برجام نخواهیم بود. منتهی باید احتمالات را در نظر گرفت که این کار عاقلانه ای است.


وی خاطر نشان کرد: با در نظر گرفتن احتمالات اگر طرف غربی با بدعهدی برجام را نقض کرد ما می‌توانیم به سیستم گذشته خود برگردیم که بایدآمادگی کافی داشته باشیم چرا که ظاهر ا  طرف غربی به خصوص آمریکایی ها به دنبال کم رنگ کردن نقش دفاعی ما هستند و نمی خواهند ما در زمینه دفاعی پیشرفت داشته باشیم و می خواهند ما را ضعیف نگه دارند این اقدامات تنها این شک را ایجاد می‌کند که آن‌ها می خواهند با ضعیف نگه داشتن ما طمع هایی داشته باشند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :