موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست بارندگی

a/86612 :کد

0

میانگین بارش های کشور

  شنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۸
تعداد بازدید : ۷۱۶   
 تحلیل ایران -میانگین بارش های کشور

وزارت نیرو اعلام کرد: میانگین حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۴) تاکنون به ۲۳۳ میلی متر رسیده است.

 

وزارت نیرو اعلام کرد: میانگین حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 94) تاکنون به 233 میلی متر رسیده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، بر اساس گزارش وضعیت بارندگی شرکت مدیریت منابع آب ایران از ابتدای مهرماه گذشته تا پایان هفته پیش (چهارشنبه 30 تیرماه)، میزان بارش های سال آبی 95- 1394 در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی گذشته 24 درصد افزایش و نسبت به درازمدت دو درصد کاهش داشته است.

 

برپایه این گزارش، میانگین ارتفاع بارش ها در سال آبی جاری به 233 میلی متر رسیده است، در حالی که این رقم در سال آبی گذشته 188 میلی متر و در میانگین درازمدت 238 میلی متر بوده است.


بیشترین تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت در شبستر واقع در استان آذربایجان شرقی با 69 درصد افزایش و کمترین تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت در چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان با 80 درصد کاهش همراه بوده است.


در میان حوضه های آبریز اصلی کشور نیز در زمان حاضر میزان بارش سه حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، فلات مرکزی و مرزی شرق نسبت به دراز مدت کاهش یافته است.


بر این اساس، در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان یک درصد، فلات مرکزی 19 درصد و مرزی شرق 9 درصد نسبت به درازمدت کاهش بارندگی اتفاق افتاده است.


حوضه های آبریز دریای خزر 22 درصد، دریاچه ارومیه 24 درصد و حوضه قره قوم 16 درصد نسبت به درازمدت افزایش بارش گزارش شده است.


به گزارش ایرنا، تا پایان دو هفته گذشته (چهارشنبه 23 تیرماه)، استان گیلان با 986 میلیمتر بارندگی پربارش ترین و استان یزد با 60.4 میلیمتر بارندگی کم بارش ترین استان های کشور اعلام شده اند.


منبع : خبرگزاری ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :