موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/86629 :کد

0

باید شکایت کرد و امریکا را تحت فشار گذاشت

  شنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۹
تعداد بازدید : ۱۵۲   
 تحلیل ایران -باید شکایت کرد و امریکا را تحت فشار گذاشت

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام کمیته نظارت بر برجام می‌تواند به خاطر عدم تعهدات امریکا و ۲ بار نقض تعهدات برجام توسط آنها اعتراض کند، تاکید کرد:باید شکایت کرد و آمریکا را تحت فشار گذاشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام کمیته نظارت بر برجام می‌تواند به خاطر عدم تعهدات امریکا و ۲ بار نقض تعهدات برجام توسط آنها اعتراض کند، تاکید کرد:باید شکایت کرد و آمریکا را تحت فشار گذاشت.

 

به گزارش تحلیل ایران، سرلشکر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز (2مرداد) در جمع سپاهیان و بسیجیان اصناف و اقشار استان البرز با بیان اینکه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که دو سال و نیم پیش توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و امسال، شعار سال شد یکی از مهم‌ترین فعالیتهای انقلاب اسلامی است، گفت: نگاه‌هایی که به این سند می‌شود و اقداماتی که برای آن انجام می‌شود باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد چرا که تمام انقلابها در صدسال اخیر در ایستگاه اقتصاد متوقف شده‌اند. انقلاب بلشویکها در روسیه، انقلاب سوسیالیستها در چین و انقلاب مردم کوبا و کره شمالی همگی دچار شکست شدند.


سرلشکر رضایی با بیان اینکه چینیها دو نظام اقتصادی را پیوند زدند و دموکراسی را تعطیل کردند اما اقتصادشان را پیشرفت دادند، اظهار کرد: پیام اقتصاد مقاومتی این است که انقلاب اسلامی می‌تواند با حفظ اصول و ارزشهای خودش از ایستگاه اقتصاد عبور کند. اقتصاد مقاومتی معنایش این نیست که صرفاً یک سری پروژه انجام بدهیم یا مبلغ یارانه‌ها را اضافه کنیم. این‌یک اتفاق و حادثه برای تضمین ماهیت انقلاب است و مانند تأسیس جمهوری اسلامی و دفاع مقدس یک معجزه است. سومین معجزه‌ای که انقلاب می‌خواهد انجام دهد تحقق اقتصاد مقاومتی است.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک نهضت است که ابعاد مختلف دارد و نباید خلاصه به چند پروژه بشود، خاطرنشان کرد: نه گفتن به آمریکا، بعد سیاسی و جهاد کبیر اقتصاد مقاومتی است. این نهضت بعد فرهنگی دارد و مبارزه با فساد، تبعیض و پارتی‌بازی باید در اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد. نمی‌شود حقوق‌های چند ده‌میلیونی داد و فقر بخشهایی از مردم را نادیده گرفت. مبارزه با اسراف بخشی از این سیاستهاست. توزیع عادلانه فرصتها و مبارزه با بی‌مسئولیتی‌ها در کشور، بعد دیگری از اقتصاد مقاومتی است.


وی افزود: بعد فرهنگی نهضت اقتصاد مقاومتی بسیار مهم است. تولید هر کالای باکیفیت ایرانی به‌منزله موشکی است که روانه جبهه دشمن می‌شود. خرید کالای ایرانی با استانداردهای سلامت و قیمت مناسب، به فتح بازارهای داخلی و بازارهای منطقه‌ای منجر می‌شود. اقتصاد مقاومتی بعد اقتصادی ویژه‌ای هم دارد. این نیست که روستاها را رها کرد. باید جاده کشید، مدرسه ساخت و درآمدهای مردم روستا را تأمین کرد تا مهاجرت شکل نگیرد. ادامه وضع موجود، اقتصاد مقاومتی نیست. درآمد پایدار برای مردم و آبادانی شهرها و روستاها در این نهضت اهمیت دارد. این‌یک تغییر ریل و یک قیام مانند سقوط رژیم شاه و دفاع مقدس است.


فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه باید برنامه‌های اقتصادی و فرهنگی کشور تغییر کند، متذکر شد: باید به همه ابعاد این نهضت توجه کرد. باید مانند جنگ، روی فرهنگ انسانها کار کرد و معارف اخلاقی را در کارخانجات و زمینهای کشاورزی ایجاد کرد. می‌شود با وضو به سر کار رفت.کارفرماها به کارکنانشان مانند فرزند خود نگاه کنند. نگرانم که دولتها بیایند و بروند و اقتصاد ایران متحول نشود. دولت البته با تأخیر و کمی دیر شروع کرد اما امسال کارهایی را دنبال می‌کند و زود است قضاوت قطعی بکنیم و تا پایان سال ارزیابی می‌کنیم.


سرلشکر رضایی با اشاره به اینکه برجام فرصت خوبی بود که بخش اقتصادی بهتر عمل کند اما ضعیف عمل شد، گفت: بخش اقتصادی معطل چند دستور اقتصادی است. کمیته نظارت بر برجام می‌تواند به خاطر عدم تعهدات امریکا و 2 بار نقض تعهدات برجام توسط آمریکا، اعتراض کند و پرونده‌های سنگینی بسازند. باید شکایت کرد و آمریکا را تحت فشار گذاشت. نمی‌شود به امریکایی‌ها برادرانه نگاه کرد. خزانه‌داری امریکا می‌توانست سه بخشنامه برای خودشان، اروپایی‌ها و طرفهای آسیایی ما صادر کند. اگر این دستور عمل موجود بود به اقتصاد ما کمک می‌شد.


استاد دانشگاه امام حسین(ع) افزود: اقتصاد ما از ابتدای انقلاب تاکنون وضعیت عادی نداشته است. یکی از عوامل، تحریم بودن ما است. عامل دیگر، کارشکنی لیبرالها و تکنوکراتها در اقتصاد ایران است و اکنون هم سنگ‌اندازی می‌کنند تا زمینه را برای برگشت امریکا فراهم کنند. هواداران انگلیس، سلطنت‌طلبها و منافقین کارشکنی می‌کنند و یا در تنظیم قراردادها، خرابکاری می‌کنند. باندهایی هستند که مانع برقراری توازن در واردات می‌شوند. حتی در کالاهای تولیدی داخلی، این باندها اعمال‌نفوذ می‌کنند و اختراعات جوانان ایرانی را منوط به مجوزها و گواهینامه‌های آمریکایی می‌کنند.


وی افزود: سومین عامل مخرب در اقتصاد ما، سوء مدیریت است. این سوء مدیریت خسارتی بیش از تحریمها و کارشکنی برای ما داشتند. مدیران نباید پشت میز بنشینند. جنگ با پشت میز نشستن حل نشد، اقتصاد هم نمی‌شود. باید به کارخانه‌ها و بازار سرکشی کرد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این عوامل موجب شد که از نفوذ سیاستهای نظام در اقتصاد جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه سیاستهای کلی را اجرایی نمی‌کنند و از ورود نیروهای انقلاب در اقتصاد جلوگیری کرده‌اند.  فساد، بیکاری و فقر حاصل این عوارض است. باید سوء مدیریت را در اقتصاد مقاومتی رفع و این سیاستها را از مظلومیت خارج کنیم. باید تمام نکات دیده شود و تحولی اساسی شکل بگیرد. مجلس و دولت باید کمک کنند وگرنه مانند دیگر انقلابها متوقف می‌شویم. ما باید در این مرحله هم با عمل به این ضرورت عبور کنیم. نمی‌توانیم مسامحه کنیم و باید در جایگاه سربازان رهبری مطالبه کنیم.


سرلشکر رضایی با اشاره به اینکه در این سالها، فرصتهای بسیار زیادی را از دست دادیم، اظهار کرد: ما باید در دهه‌های قبل اقتصاد را شکوفا می‌کردیم. کشور نیازمند دولتی کارآمد است. دولت‌های بی‌عرضه و حاشیه‌ساز و امیدوار به آمریکا نمی‌خواهیم بلکه دولتی می‌خواهیم که به سند اقتصاد مقاومتی عمل کند تا در اقتصاد شکست نخوریم و عقبه ما از بین نرود. اقتصاد را باید به نیروهای انقلاب داد تا مانند امنیت و اقتدار بعد از سیصد سال به ایران بازگردانند. امروزه همه به امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی غبطه می‌خورند و حتی  عربستان  به امنیت و اقتدار ایران غبطه می‌خورد.


استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با بیان اینکه نمی‌پذیرم فقر و بیکاری حاصل نظام جمهوری اسلامی باشد بلکه این وضع محصول تکنوکراتها و لیبرالها است، خاطرنشان کرد: به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیرم که جمهوری اسلامی را با بیکاری و فقر مساوی بدانند. به‌عنوان یک نیروی انقلابی، برادرانه از شما می‌خواهم که وارد این نهضت شوید و این مسیر را که رهبر معظم انقلاب پیش پای ما گذاشته را خالی نکنید. رهبری دقیقاً مسیر امام را می‌پیماید و این فرصت طلایی برای انقلاب فراهم کرده است که جانشین رهبر کبیر انقلاب، گام‌هایش در مسیر رهبر پیشین است.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :