موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/86744 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سوم مرداد

  یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۷
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سوم مرداد

امروز یکشنبه سوم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، نوزدهم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و چهارم جولای ۲۰۱۶ میلادی است.

 

امروز یکشنبه سوم مرداد 1395 هجری خورشیدی، نوزدهم شوال 1437 هجری قمری و بیست و چهارم جولای 2016 میلادی است. 52 سال پیش در چنین روزی، لایحه کاپیتولاسیون در مجلس سنا به تصویب رسید.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

3 مرداد 1393
آیت الله عزیزالله عطاردی استاد اخلاق، پژوهشگر برجسته دینی و صاحب اثرهای ارزنده مسند الامام امیرالمومنین(ع)، مسند فاطمه الزهرا(س)، اخبار الامام المهدی، کتاب ماروی عنهما(الباقر و الصادق) و... در 86 سالگی درگذشت.

3 مرداد 1392
محمود استاد محمد نمایشنامه نویس و کارگردان باسابقه تئاتر ایران در 63 سالگی درگذشت. وی خالق نمایشنامه های ماندگاری چون آسید کاظم، شب بیست و یکم، سرای رنج و شکنج، دیوان تئاتر ال و ... است.

3 مرداد 1372
عصمت ستارزاده محقق و مترجم ایرانی در 82 سالگی در تهران درگذشت. وی کتاب های متعددی ترجمه کرد که ترجمه شرح سودی بر حافظ، ترجمه شرح کبیر اَنغَرَوی بر مثنوی معنوی و نیز تفسیر سودی بر گلستان از آن جمله هستند.

3 مرداد 1367
گروهک منافقان عملیات مسلحانه موسوم به فروغ جاویدان را در مرزهای غربی کشور آغاز کردند اما این اقدام با رشادت های رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد با شکست رو به رو شد.

3 مرداد 1360
آیت الله شیخ بهاءالدین محلاتی از علمای مبارز عصر پهلوی یکم و دوم در 85 سالگی در شهر شیراز درگذشت.

3 مرداد 1360
گروهک منافقان حجت ‏الاسلام سیدحسن بهشتی ‏نژاد نماینده مردم اصفهان و مدرس حوزه علمیه را به شهادت رساندند.

3 مرداد 1357
در شهر قم به منظور مخالفت با جنایت های رژیم پهلوی و کشتار مردم بی گناه شهرهای دیگر، تعطیل عمومی اعلام شد.

3 مرداد 1353
یادداشت تفاهم برای تولید موشک های دوربرد در ایران، میان سازمان فضایی ملی آمریکا(ناسا) و سازمان انرژی اتمی به امضا رسید.

3 مرداد 1343
لایحه کاپیتولاسیون در مجلس سنا به تصویب رسید. محمدرضا پهلوی در ازای دریافت 200 میلیون دلار وام، تن به این اشتباه تاریخی داد.

3مرداد 1342
آیت الله حکیم در ارتباط با دستگیری امام خمینی و بازداشت علما، وعاظ و سایر طبقات مردم، تلگرامی اعتراض آمیز به عباس آرام وزیر امور خارجه ایران فرستاد.

3 مرداد 1339
جمال عبدالناصر رییس جمهوری مصر فرمان قطع ارتباط کشورش با ایران را به دلیل همپیمانی محمدرضا پهلوی با رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

3 مرداد 1328
رادیو آمریکا اعلام کرد که رییس جمهوری آمریکا در نظر دارد 220 میلیون دلار کمک نظامی در اختیار ایران، ترکیه و کره جنوبی قرار دهد.

3 مرداد 1300
روزنامه ماتن چاپ پاریس از فروش 13 جلد کتاب نفیس و سلطنتی ایران در آمریکا به هزینه 200 هزار دلار خبر داد.

3 مرداد 1300
هیاتی از پزشکان به دعوت وزارت صحیه در شورایعالی این وزارتخانه شرکت و به ارایه راهکارهایی برای جلوگیری از بیماری حصبه گفت و گو کردند.

3 مرداد 1300
قوام الدوله نماینده مردم آباده در دوره چهارم مجلس شورای ملی با ارسال تلگرامی به موتمن الملک رییس مجلس، استعفای خود را از وکالت مردم آباده اعلام کرد. قوام الدوله علت استعفای خود را گرفتاری های شخصی ذکر کرده بود.

3 مرداد 1290
صمصام السلطنه رییس الوزرا و وزیر جنگ، وزیران خود را تعیین و معرفی کرد.

3 مرداد 1288
حسینقلی خان نظام السلطنه از بزرگان دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه در 85 سالگی در تهران درگذشت. وی در عمران و آبادی شهرها و نشر آثار فرهنگی و تاریخی، شوقی وافر داشت و از مالک ها و سرمایه داران بزرگ ایران بود. پس از مرگ او لقب نظام السلطنه به رضاقلی خان سعدالملک برادر زاده وی تعلق گرفت.

3 مرداد 1251
قرارداد رویتر میان دولت ایران و یک فرد انگلیسی به نام بارون جولیوس رویتر به امضا رسید. این امتیاز که در دوره ناصرالدین شاه قاجار به بیگانگان داده شد، در 24 ماده تنظیم شده بود. به موجب این قرارداد، امتیاز انحصاری ایجاد راه آهن و استخراج معادن ایران از قبیل ذغال سنگ، آهن، مس، سرب، نفت و به طور کلی هر معدن دیگری را که قابل بهره برداری برای کمپانی باشد به مدت 70 سال به رویتر انگلیسی واگذار شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :