موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/86825 :کد

0

ارزیابی عملکرد وزارت نیرو در دوران پساتحریم

  یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۱
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -ارزیابی عملکرد وزارت نیرو در دوران پساتحریم

با گذشت یک سال از پایان تحریم ها، باید دید دست آورد فعالان اقتصادی در این دوران چه بوده و تا چه میزان برنامه های ابتدای خود را محقق کرده اند.

با گذشت یک سال از پایان تحریم ها، باید دید دست آورد فعالان اقتصادی در این دوران چه بوده و تا چه میزان برنامه های ابتدای خود را محقق کرده اند.
 

به گزارش تحلیل ایران، اقتصاد ایران با پشت سر گذاشتن تحریم ها دوران جدیدی به نام برجام را تجربه می کند که از ابتدای آن تولیدکنندگان به شروع زمانی بهتر از قبل امیدوار شدند. 

بر اساس نظر کارشناسان اقتصادی اجرای برجام و لغو تحریم ها سرعت رشد اقتصادی را افزایش می دهد و رفت و آمدهای هیئت های تجاری و استقبال سرمایه گذاران از فرصت های اقتصادی ایران را نشانه های خوبی در این زمینه می دانند. 

صنعت آب و برق در دوران تحریم نیز توانسته به سختی اما توانمند به کار خود ادامه دهد تا جایی که در این دوران 95 درصد صنعت آب و 90 درصد از صنعت برق به خودکفایی رسیده و خدمات فنی مهندسی به 40 کشور دنیا در زمینه های سد سازی، نیروگاه های برق آبی، نیروگاه های حرارتی، اجرای خط انتقال و تامین پست های انتقال و توزیع صادر کرده ایم. 

در این میان وزات نیرو به عنوان متولی اصلی صنعت آب و برق کشور نیز برای دوران پسابرجام برنامه ریزی هایی داشته که با گذشت یک سال از قطع تحریم ها باید دید چند درصد از این برنامه محقق شده است؟ 
 
علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، دست آوردهای این وزارت خانه در دوران پسابرجام را در سه گروه تقسیم کرد و گفت: احیای مراوات و همکاری های قطع شده،  شرکت در همایش های علمی و جلسات و مذاکرات دیپلماتیک با کشورهایی که ارتباط با آنها در دوران تحریم از بین رفته،مانند کشورهای آسیای جنوب شرقی و اروپایی یکی از دست آوردهای مهم وزارت نیرو در دوران پسا تحریم است. 

وی در ادامه به امکان استفاده از منابع بین المللی برای پروژه ها اشاره و بیان کرد: البته امکان استفاده از این منابع به مرحله اجرا نرسیده و ما به دنبال مذاکره در این زمینه هستیم و در این راستا موافقت نامه و مبادله نامه هایی نیز به مرحله امضا رسیده تا از این طریق از اعتبارات بین المللی برای تامین سرمایه های پروژه های صنعت آب و برق استفاده کنیم. 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو اظهار داشت: در گذشته از فاینانس کشور چین در شرایط ویژه استفاده می شد که پس از برجام این شرایط تسهیل یافت، همچنین می توانیم از منابع متنوع تر مالی استفاده کنیم. 
 
** افزایش بهره وری دست آورد مهم این دوران 
 
دائمی در ادامه تصریح کرد: استفاده از دانش فنی پیشرفته برای افزایش بهره وری و انتقال دانش فنی برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و نظام دانش بنیان، استفاده از تجهیزاتی که با سوخت کمتر انرژی بیشتری را تولید می کنند یکی دیگر از دست آوردهای تاثیرگذار در این دوران بود.به طور مثال با استفاده از تجهیزات پیشرفته می توانیم درصد تلفات شبکه آب شهری به حداقل برسانیم. 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در خصوص قراردادهای امضا شده در این مدت گفت: در صنعت برق قرارداد بزرگی در زمینه توسعه نیروگاه های تولید برق منعقد شده، در زمینه های آب و انرژی های تجدید پذیر موافقت نامه هایی امضا شده، همچنین قراردادهای کوچک و همکاری بین المللی در حوزه های مختلف کشوری داشته ایم و اما به لحاظ قراردادهای بزرگ که قابل ذکر باشه قرار داد بزرگ توسعه نیروگاه برق منعقد شده است. 

وی در ادامه افزود: در سفر رئیس جمهور به کشور فرانسه موافقت نامه همکاری برای اصلاح شبکه آب تهران انجام شده، موافقت نامه هایی با کشور ایتالیا و انگلستان اخیرا به امضا رسیده، در انگلستان برای تامین سرمایه و صدور خدمات دانش فنی پیشرفته مذاکرات و تفاهم نامه هایی امضا شده که این موارد در مسیر خود طی می شوند. 
 
** بخش خصوصی اولویت وزارت نیرو در دوران پساتحریم 
 
دائمی به جایگاه بخش خصوصی در دوران پسابرجام اشاره و بیان کرد: ما این اطمینان را به بخش خصوصی داخلی می دهیم که در دوران پسابرجام همچنان در اولویت وزارت نیرو باشند، آنچه که ما پیگیرش هستیم مبانی آن رویکرد اقتصاد مقاومتی است که بر اساس آن در صنعت آب و برق 4 محور اصلی داره و 17 پروژه بزرگ که در حال پیگیری است. 

وی ادامه داد: در این زمینه 4 راهنما اصلی وجود دارد که محور اول دانش بنیان بودن است، محور دوم درون گرا بودن و اتکا به توانمندی های داخلی، قسمت سوم برون نگر و استفاده از تجربیات و دانش دیگران و قسمت آخر بهره وری و افزایش تولید داخل است. 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو افزود: برای تحقق این موارد نیاز به رعایت شرط رقابت پذیری است که برای رعایت این شرط باید کیفیت و قیمت متناسب با بازارهای بین المللی داشته باشیم که امیدوارم با تسهیلات ارائه شده به تولید کنندگان به این مهم دست یابیم. 
 
** قراردادهای منعقد شده شفاف نیست 
 
در این میان بخش خصوصی از دغدغه های دیگری رنج می برند که در این باره علیرضا کلاهی رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان با اشاره به توانمندی های بخش خصوصی در تامین برق و صادرات خدمات فنی و مهندسی در دوران تحریم به نگرانی خود در زمان پسابرجام اشاره و گفت: وزارت نیرو به دلیل سیاست های گذشته هم اکنون بدهی قابل توجهی به بخش خصوصی دارد و کسری سرمایه گذاری را تجربه می کند و این جای نگرانی دارد برای جبران این موارد از طرح فاینانس خارجی استفاده کند که این امر بهانه ای برای واردات از کشورهای دیگر شود. 

وی افزود: سرمایه گذاری در این بخش نقطه مثبت دوران پسا برجام به حساب می آید که اگر جای آن را واردات کالا و خدماتی بگیرند که خود توانایی تولید آن را داریم بخش خصوصی به حاشیه کشیده می شوند. 

کلاهی تصریح کرد: متاسفانه قراردادها و تفاهم نامه های امضا شده در دوران پسابرجام برای بخش خصوصی شفاف نشده و ما در جلسات آنها حضور نداشته ایم. 

در این میان اشاره به قرارداد یونیت اینترنشنال ترکیه برای ساخت نیروگاه 5 تا 6 هزارمگاواتی با سرمایه 4.2 میلیارد دلاری خالی از لطف نیست که متاسفانه در این زمینه اطلاع رسانی کامل صورت نگرفته است. 

آنچه مسلم است در دوران برجام شرایط برای پیشبرد اهداف و برنامه ریزی ها در مقایسه با گذشته بهبود یافته و در صورت سیاست گذاری مناسب و اجرای کامل آنها می توانیم تقویت و بهود عملکرد تولیدگان داخل، به روز رسانی تجهیزات و سیستم‌ها، کاهش تلفات و در نهایت پیشرفت در این شاخه را به عنوان یکی از زیرساخت های ضروری توسعه دنبال کنیم. 
 
 منبع : میزان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :