موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی صنایع دستی

a/86929 :کد

0

ثبت یک سوم از آثار صنایع دستی اصفهان در یونسکو

  دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۲:۲۶
تعداد بازدید : ۴۷۸   
 تحلیل ایران -ثبت یک سوم از آثار صنایع دستی اصفهان در یونسکو

رئیس اتحادیه صنایع‌ دستی استان اصفهان گفت: از ۶۰۲ اثر ثبتی در یونسکو حدود ۱۹۶ اثر صنایع‌دستی مربوط به اصفهان است، ازاین‌رو می‌توان گفت یک‌سوم از هنرها و آثار صنایع‌دستی که در دنیا به ثبت جهانی رسیده م

رئیس اتحادیه صنایع‌ دستی استان اصفهان گفت: از ۶۰۲ اثر ثبتی در یونسکو حدود ۱۹۶ اثر صنایع‌دستی مربوط به اصفهان است، ازاین‌رو می‌توان گفت یک‌سوم از هنرها و آثار صنایع‌دستی که در دنیا به ثبت جهانی رسیده مختص به اصفهان است.

 

به گزارش تحلیل ایران عباس شیردل با بیان اینکه اصفهان برند صنایع‌دستی است، اظهار داشت: مسئولان استان باید در یک تصمیم‌گیری این برند را اعلام کنند زیرا در تصمیم‌گیری‌هایی که صورت می‌گیرد برند اصفهان را در حوزه‌های دیگری هم می‌توان تعریف کرد و حوزه صنایع‌دستی که لایق برند سازی است، بی‌توجه می‌ماند.


وی در ادامه افزود: صنایع‌دستی اصفهان در تمام دنیا معروف است که باید اقدامات لازم برای شناساندن بیش ‌از پیش صنایع‌دستی اصفهان را انجام داد.


رئیس اتحادیه صنایع ‌دستی استان اصفهان گفت: اصفهان با وجود بهره‌مندی از تعداد زیادی از هنرمندان در عرصه صنایع‌دستی می‌تواند برند ایران در صنایع‌ دستی شود.


وی بیان کرد: از 602 اثری که در یونسکو به ثبت رسیده حدود 196 اثر آن مربوط به اصفهان است، یعنی یک‌سوم از هنرها و آثاری که در دنیا به ثبت جهانی رسیده مختص به اصفهان است.


شیردل به برگزاری هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع‌دستی در اصفهان اشاره و بیان کرد: این اجلاس هجدهمین اجلاسی است که در دنیا برگزار می‌شود، در این اجلاس، انتخابات قاره‌ها و انتخابات هیئت‌رئیسه جهانی صنایع‌دستی در هتل عباسی اصفهان برگزار می‌شود.


وی ادامه داد: حدود 300 مهمان خارجی از بسیاری کشورها به این اجلاس دعوت می‌شوند که میان آن‌ها مقامات سیاسی از جمله نخست‌وزیر و روسای جمهور دیگر کشورها برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کردند.


رئیس اتحادیه صنایع‌دستی استان اصفهان افزود: یکی از مهم‌ترین اجلاس‌هایی که تصمیم‌گیری کلان را در خصوص صنایع‌دستی انجام می‌دهد، هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع‌دستی است که از یکم تا دهم مهرماه سال جاری در اصفهان برگزار می‌شود و این افتخاری برای ایران به شمار می‌رود.


وی به نکات مثبت این اجلاس اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه اصفهان به شهر جهانی صنایع ‌دستی تبدیل ‌شده است در این راستا باید اقدامات مؤثری توسط مسئولان استان صورت گیرد.


شیردل اظهار داشت: نمایشگاه‌ها محل ارائه مستقیم کالاهای هنرمندان و مخاطبان آن‌ها هستند، ازاین‌رو باید مکانی دائمی به هنر و آثار صنایع‌دستی اصفهان اختصاص داده شود تا گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند به‌راحتی بتوانند از این آثار دیدن و خریداری کنند.


وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که اصفهان دارد باید حوزه گردشگری را تقویت کرده تا گردشگران بیشتری به دیار نصف جهان راه پیدا کنند.


رئیس اتحادیه صنایع‌دستی اصفهان گفت: اگر مسئولان استان امکانات کافی را در اختیار صنایع‌دستی بگذارند از این امکانات استفاده کرده و می‌توان اصفهان را به پویایی کامل رساند.


وی با بیان اینکه رکود اقتصادی تمامی محصولات و شغل‌ها را درگیر کرده است، بیان کرد: شرایط فعلی در حوزه صنایع‌دستی مطلوب نیست اما ناچار به مدارا هستیم.


شیردل به اقدامات جدیدی که در حوزه صنایع‌دستی صورت گرفته، اشاره کرد و گفت: همایش‌هایی در حوزه صنایع‌دستی صورت گرفته است، همچنین اقدامات عملی صورت گرفته در این حوزه و حوزه‌های مختلف این است که بتوان در تمامی استان‌ها نمایشگاه‌هایی برپا کرد تا هنرمندان کالاهای خود را به مخاطبان اصلی خود بدون واسطه ارائه کنند.


وی خاطرنشان کرد: متأسفانه این بستر آماده‌سازی نشده است، زیرا مدیریت کلان صنایع‌دستی کاملاً در اختیار معاونت صنایع‌ دستی نیست و اگر تمام اختیارات صنایع‌دستی کشور به‌صورت کامل در اختیار معاونت صنایع‌دستی قرار گیرد مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد.منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :