موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/86974 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در چهارم مرداد

  دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۱
تعداد بازدید : ۲۹۰   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در چهارم مرداد

امروز دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیستم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری، بیست و پنجم جولای ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز دوشنبه چهارم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیستم شوال 1437 هجری قمری، بیست و پنجم جولای 2016 میلادی است. 19 سال پیش در چنین روزی، بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس به بهره‏برداری رسید.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

4 مرداد 1376
بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس به بهره برداری رسید. متخصصان و کارشناسان داخلی همه مرحله های طراحی، ساخت و نصب تجهیزات این پالایشگاه را انجام دادند.

4 مرداد 1372
غلامرضا کیوان سمیعی شاعر معاصر و صاحب اثرهای ارزنده اوراق پراکنده، مقدمه بر خاک نشینان عشق، رساله تاریخ فلسفه، در 80 سالگی درگذشت.

4 مرداد 1360
عملیات محدود شهید چمران از طرف سپاه آبادان با هدف آزادسازی جاده مهم آبادان- ماهشهر از اشغال دشمن بعثی آغاز شد.

4 مرداد 1356
روزنامه واشنگتن پست به نقل از کاخ سفید اعلام کرد دولت کارتر در نظر دارد به رغم درخواست رهبر اکثریت سنا مبنی بر به تأخیر انداختن فروش هفت فروند هواپیمای مجهز به سیستم رادار پیچیده به ایران، تصمیم خود را عملی سازد.

4 مرداد 1351
حاج حسین آقا ملک بنیانگذار کتابخانه و موزه ملی ملک در تهران و واقف بزرگترین مجموعه وقفی آستان قدس رضوی در 101 سالگی درگذشت.

4 مرداد 1332
ژنرال شوارتسکف آمریکایی که پیش از آن، یک رایزن نظامی آمریکا در ژاندارمری ایران بود، وارد تهران شد. او به عنوان یکی از طراحان کودتای 28 مرداد با همکاری عوامل داخلی دست به این کودتا زد.

4 مرداد 1329
کنگره آمریکا اصلاحیه ای به قانون کمک به دفاع مشترک افزود و ایران را از رده کره جنوبی و فیلیپین خارج کرد و در ردیف ترکیه و یونان قرار داد، آمریکا در مجموع 131 میلیون دلار برای کمک نظامی به این سه کشور در نظر گرفته بود. در مقدمه اصلاحیه مزبور قید شده بود که ایران پس از جنگ جهانی دوم همان اهمیتی را کسب کرده است که ترکیه و یونان دارند.

4 مرداد 1323
رضا پهلوی سه سال پس از سرنگون شدن حکومتش در تبعیدگاه خود، شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی در 66 سالگی درگذشت.

4مرداد 1320
روزنامه تایمز لندن در کشاکش جنگ جهانی دوم به نقل از خبرنگار خود در تهران نوشت: چهار هزار تا پنج هزار آلمانی در ایران ساکن هستند.

4 مرداد 1304
سفارت آمریکا از وزارت امور خارجه ایران خواست اطلاعاتی درباره منطقه هایی که در آنجا خرما کشت می شود و همچنین میزان محصول هر منطقه در اختیار آن سفارت قرار دهد.

4 مرداد 1304
شیخ محمد خالصی زاده از علمای مبارز علیه استعمار انگلیس در ایران و عراق بود که پس از دستگیری و تبعید وارد مشهد شد و از آنجا به خواف محل جدید تبعید، رفت.

4 مرداد 1304
سرهنگ کریم آقا خان، به عنوان کفیل بلدیه تهران انتخاب و معرفی شد.

4 مرداد 1302
آپرسوف سرکنسول جدید روسیه در مشهد، وارد این شهر شد.

4 مرداد 1302
مشیرالدوله رییس الوزراء، مورخ السلطنه را به سمت حاکم اراک منصوب کرد. به نوشته روزنامه ایران اهالی اراک از این انتخاب تشکر کردند.

4 مرداد 1302
روزنامه «اقدام» برای دومین بار در 10 روز گذشته توقیف شد. گویا در شماره دیروز آن مقاله ای علیه احمدشاه و رییش الوزراء چاپ شده بود. عباس خلیلی مدیر این نشریه، جریده «پویان» را به جای اقدام منتشر کرد.

4 مرداد 1300
سفارت آلمان در تهران یک نسخه از کتاب سفید با عنوان «اجرای معاهده صلح ورسای از طرف آلمان تا یکم آوریل 1921 میلادی» را برای محتشم السلطنه وزیر امور خارجه ایران ارسال کرد.

4 مرداد 1300
کمیسر وزارت امور خارجه شوروی با ارسال یادداشتی به مشاورالملک، از سفارت ایران خواست ارامنه فرقه داشناکسیون که به ایران فرار کرده بودند به شوروی تحویل داده شوند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد1 و 3و 4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :