موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/86989 :کد

0

وضع جسمانی شیخ زکزاکی وخیم است

  دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۷
تعداد بازدید : ۱۳۰   
 تحلیل ایران -وضع جسمانی شیخ زکزاکی وخیم است

نزديکان دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه از وضع جسمانی نامناسب اين روحانی برجسته شیعه، به شدت ابراز نگرانی کردند.

 

 

نزديکان دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه از وضع جسمانی نامناسب اين روحانی برجسته شیعه، به شدت ابراز نگرانی کردند.
 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، نزدیکان علامه شیخ ابراهیم زکزاکی درباره وضع جسمانی این روحانی برجسته مسلمان نیجریه ای که بیش از هفت ماه است در بازداشت نیروهای دولتی است ابراز نگرانی شدید کردند. 

 
فرزندان علامه شیخ ابراهیم زکزاکی می گویند حال پدر آنها در بازداشت هر روز بدتر می شود. بازداشت علامه زکزاکی هفت ماه قبل پس از حمله نیروهای ارتش نیجریه به خانه وی و یک زیارتگاه شیعیان در شهر زاریا رخ داد. در این حمله شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد و 347 نفر از پیروان وی از جمله 3 پسرش کشته شدند. 
 
باشگاه خبرنگاران نوشت: سهیلا، دختر علامه شیخ زکزاکی، که مدت کوتاهی به همراه وی در بازداشت بود، می گوید پدرش در حمله نیروهای ارتش یکی از چشمانش را از دست داد و چشم دیگر وی نیز ممکن است بر اثر آسیب هایی که در بازداشت به آن وارد شده است، دید خود را از دست بدهد.  «پس از حدود دو ماه از عمل چشم، وی دید خود را به دست آورد و حتی می توانست کتاب بخواند. پس از آن قرار بود روغنی که در چشم پدرم قرار داده شده بود خارج شود تا او بتواند به طور کامل ببیند اما ناگهان این وضع تغییر کرد و دید چشم او از بین رفت. اکنون بهترین کار برای پدرم این است که آزاد شود تا به درستی تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.»
 
جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرده است محروم کردن علامه شیخ ابراهیم زکزاکی از مراقبت‌های پزشکی اوج بی عدالتی است؛ زیرا وی هرگز به هیچ تخلفی متهم نشده است. این جنبش جلوگیری از رسیدگی به وضع جسمانی زکزاکی را نشانه وجود انگیزه‌های سیاسی و خصومت دولت علیه این روحانی شیعه دانست. ابراهیم موسی، یکی از اعضای  جنبش اسلامی نیجریه، گفت: «ارتش رفتاری وحشیانه داشت و اقدام به سرکوب مردم کرد. آنها برای تسلیم کردن مردم به زور متوسل شدند. اما اکنون از دولت می خواهیم رفتاری منطقی در پیش بگیرد. مردم از این رفتارها به تنگ آمده اند و درباره اتفاقات هوشیار هستند. دولت باید به شیخ اجازه دهد برای مراقبت های پزشکی از زندان خارج شود.» 
 
کمیته تحقیق دستگاه قضایی نیجریه هفته گذشته گزارش اتفاقات زاریا را به فرمانداری ایالت کادونا تسلیم کرد. این کمیته خواستار پیگرد یک فرمانده ارتش شده است که اجازه حمله وحشیانه به شیعیان را در زاریا صادر کرد. تعدادی از افسران ارشد ارتش نیز بر اساس گزارش این کمیته باید مورد بازخواست قرار گیرند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :