موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/86992 :کد

0

درخواست پارلمان مصر برای اعطای پناهندگی به "فتح الله گولن"

  دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۵
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -درخواست پارلمان مصر برای اعطای پناهندگی به "فتح الله گولن"

به گزارش رسانه‌های مصر، احمد الفضالی، رئیس جریان الاستقلال در این کشور، دولت قاهره را به اعطای پناهندگی سیاسی به فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی مخالف دولت ترکیه، فراخوانده است.

به گزارش رسانه‌های مصر، احمد الفضالی، رئیس جریان الاستقلال در این کشور، دولت قاهره را به اعطای پناهندگی سیاسی به فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی مخالف دولت ترکیه، فراخوانده است.


روزنامه العربی الیوم مصر گزارش داد احمد الفضالی - که از حامیان عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر است - اعطای پناهندگی سیاسی به گولن را نوعی مقابله به مثل با نظام ترکیه می‌داند.

الفضالی با بیان اینکه گولن اندیشمندی دارای پایگاه مردمی در تمامی کشورهای اسلامی است، دولت آنکارا را به حمایت از عناصر و رهبران اخوان المسلمین و تمامی دشمنان مصر متهم کرد.


به گزارش تحلیل ایران؛ رئیس جریان الاستقلال مصر تاکید کرد امریکا ممکن است به خاطر منافع خود گولن را به ترکیه تحویل دهد.


وی همچنین خاطر نشان کرد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با تهدید امریکا به بستن پایگاه هوایی اینجرلیک به روی هواپیماهای ائتلاف ضد داعش، واشنگتن را به تسلیم گولن به آنکارا مجبور سازد.


الفضالی ادامه داد جامعه جهانی در صورت عدم مقابله جدی با اقدامات اردوغان و دولت وی، باید مسئولیت سرکوبگری‌ها، بازداشت‌ها، اعدام‌ها و آوراگی‌هایی که را باقی ماندن وی در قدرت برای مردم ترکیه به همراه دارد، بپذیرد.


گولن 75 ساله که در تبعیدی خودخواسته در امریکا به سر می‌برد، چند ماه پیش به اتهام تلاش برای براندازی دولت و رهبری یک سازمان تروریستی به طور غیابی محاکمه شد.


پس از کودتای نافرجام در ترکیه که حدود 290 کشته برجای گذاشت، دولت آنکارا از واشنگتن خواست گولن را به عنوان یک مجرم مسترد کند اما امریکا تاکنون تمایلی به انجام این کار نشان نداده است.


دولت ترکیه گولن را از عوامل اصلی این کودتا می‌داند اما گولن هرگونه مداخله نظامی در سیاست‌های داخلی کشور را رد و این کودتا را یک صحنه سازی برشمرد.


 منبع : پرس تی وی فارسی
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :