a/87040 :کد

0

موافقت ترکمنستان با ایجاد مرکزتجاری ایران در عشق اباد

  دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۰
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -موافقت ترکمنستان با ایجاد مرکزتجاری ایران در عشق اباد

رایزن بازرگانی ایران درترکمنستان از موافقت این کشور با ایجاد مرکزتجاری ایران در عشق آباد خبرداد.

رایزن بازرگانی ایران درترکمنستان از موافقت این کشور با ایجاد مرکزتجاری ایران در عشق آباد خبرداد.

 

ربه گزارش تحلیل ایران ؛حمت الله خرمالی روز دوشنبه در دیدار با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان مازندران در ساری افزود: بازرگانان ایرانی می توانند با اجاره زمین مرکز تجاری را در عشق آباد برای گسترش مبادلات دو جانبه راه اندازی کنند.


وی افزود : اتاق بازرگانی مازندران در صورت تمایل برای راه اندازی مرکز تجاری باید درخواست خود را به سفارت ایران در ترکمنستان ارسال کند تا از این طریق پیگیری لازم برای دریافت زمین انجام شود.


وی اضافه کرد : فعالان اقتصادی ما برای مشارکت در پروژه های عمرانی این کشور نیز می توانند با شرکت در مناقصه ها این کار را عملیاتی کنند.
به گفته خرمالی همچنین بستر برای تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران- ترکمنستان با رایزنی مسوولان دو کشور فراهم شد.


وی افزود: با تشکیل اتاق بازرگانی مشترک بین بخش خصوصی دو کشور، گام موثری برای رفع مشکلات موجود بر سرراه فعالیت تجار ایرانی در این کشور و اخذ مطالباتشان برداشته می شود.
وی اضافه کرد : بخش خصوصی ایران باید برای ورود به بازار ترکمنستان رایزنی را با اتحادیه بازرگانان این کشور داشته باشد.


وی شرط دوام در بازار ترکمنستان را عمل به تعهد از سوی تجار دانست.


** تفاهمنامه صدور200 هزار تن مرغ به ترکمنستان 
رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان با اشاره به تولید گوشت مرغ مازاد در مازندران از انعقاد تفاهمنامه صدور 200 هزار تن گوشت مرغ به ترکمنستان خبرداد.
خرمالی افزود :مرغ داران این استان می توانند با ارسال درخواست به سفارت ایران و معرفی ظرفیت های موجود نسبت به دریافت مجوز صادرات مرغ پای کار بیایند.


وی با اشاره به همکاری سفارت ایران در ترکمنستان برای ورود مقتدرانه بازرگانان و تجار ایرانی به بازار این کشور عمل به تعهد، صدور کالاهای مرغوب را لازمه پایداری در بازار این کشور دانست.
سالانه در کشور حدود دو میلیون تن گوشت مرغ تولید می شود که 11 تا 12 درصد از این تولید مربوط به مازندران است و این استان ظرفیت تولید 300 هزار تن گوشت مرغ را در سال دارد.


جمهوری اسلامی ایران با داشتن 1200 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان و داشتن سه گمرک مرزی با این کشور سالانه حدود یک میلیارد دلار کالا که بیشترین آنها مواد غذایی و مصنوعات فلزی است به ترکمنستان صادر می کند و این کشور هفتمین شریک تجاری ایران محسوب می شود.


مازندران در سال گذشته 435 میلیون دلار کالا به خارج کشور صادر کرد که بیشترین صادرات این استان به افغانستان، ترکمنستان، عراق، ترکیه و روسیه بود.


منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :