موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/87205 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در پنجم مرداد

  ﺳﻪشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۵
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در پنجم مرداد

امروز سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و یکم شوال ۱۴۳۷هجری قمری، بیست و ششم جولای سال ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز سه شنبه پنجم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و یکم شوال 1437هجری قمری، بیست و ششم جولای سال 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، نخستین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی به امامت آیت الله طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:


5 مرداد 1375
آیت‏اللّه سیدجواد حسنی خرمشاهی عالم مشهور کرمانشاه و صاحب اثرهای ارزنده مفاتیح آیات قرآن، کتاب انساب سادات، فرهنگ لغت قرآن و دیوان اشعار در 91 سالگی درگذشت.

5 مرداد 1367
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات مرصاد را با رمز «یا صاحب الزمان (عج)» آغاز کرد. این عملیات با هدف سرکوب نیروهای مهاجم گروهک منافقان که با حمایت رژیم بعث از ناحیه غرب وارد کشور شده بودند به اجرا درآمد.

5 مرداد 1360
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات محدود رمضان را در محور حمیدیه ـ کرخه نور آغاز کردند. در نتیجه این عملیات 40 تانک و نفربر دشمن منهدم و 200 تن از نیروهای آنها کشته شدند.

5 مرداد 1359
محمدرضا پهلوی در 61 سالگی در بیمارستان رمادی قاهره در اثر بیماری سرطان خون درگذشت.

5 مرداد 1358
نخستین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی و به امامت آیت الله طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

5 مرداد 1357
علی امینی نخست وزیر پیشین رژیم پهلوی با صدور اعلامیه ای فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. وی نبود برنامه و وجود تورم را مشکل اقتصادی دانست که به صورت یک مشکل سیاسی ظاهر شده است و حل هیچ یک بدون دیگری ممکن نیست.

5 مرداد 1347
تیمور بختیار نخستین رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) در دادگاه نظامی لبنان به جرم حمل سلاح به 9 ماه زندان محکوم شد. او در مسیر لبنان به بغداد در فرودگاه بیروت به جرم حمل اسلحه توقیف شده بود.

5 مرداد 1339
شیخ محمد شلتوت رییس دانشگاه الازهر در تلگرافی به محمدرضا پهلوی، نگرانی خود را از اقدام وی در شناسایی رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

5 مرداد 1303
مجلس شورای ملی برای بررسی لایحه نفت تشکیل جلسه داد.

5 مرداد 1302
مشیرالدوله رییس الوزرا و مصدق السلطنه وزیر امور خارجه از طرف دولت برای مهیا کردن آسایش و بازگشت علما به عتبات عالیات، به دیدار حاج میرزا احمد آیت الله خراسانی رفتند.

5 مرداد 1302
میرزامحمدعلی مکرم مدیر روزنامه صدای اصفهان نزدیک خانه خود مورد سوء قصد قرار گرفت. ضارب با شلیک گلوله به پهلوی راست او جراحتی وارد کرد.

5 مرداد 1302
اسماعیل خان نماینده وزارت جنگ برای حمل اسلحه های خریداری شده از آلمان بار دیگر از وزارت جنگ خواست برای خرید کشتی و انتقال باقی مانده اسلحه ها پول بفرستند.

5 مرداد 1300
کوزر رییس بانک شاهی بندرعباس به شدت بیمار و این بانک تعطیل شد و 114 صندوق محتوای 300 هزار تومان وجه بانک با نخستین کشتی به محمره(خرمشهر) حمل کردند.

5 مرداد 1300
کلنل محمدتقی خان پسیان با تصرف اداره های دولتی، نظامی و انتظامی استان خراسان، قیام خود علیه دولت قوام السلطنه را آغاز کرد. این رویداد، پس از کودتای رضاخان و دو ماه پس از سقوط کابینه سید ضیاءالدین طباطبایی و آغاز به کار دولت قوام السلطنه صورت گرفت.

5 مرداد 1290
ابوالفتح میرزا سالارالدوله با دو هزار سوار و پیاده وارد کرمانشاه و ضمن تلگراف تند و سختی به مجلس شورای ملی خواستار سلطنت محمدعلی میرزا شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :