موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/87328 :کد

0

دایی:پرسپولیسِ بزرگ می‌تواند قهرمان لیگ شود

  ﺳﻪشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۹:۵۸
تعداد بازدید : ۲۹۰   
 تحلیل ایران -دایی:پرسپولیسِ بزرگ می‌تواند قهرمان لیگ شود

سرمربی تیم فوتبال نفت تهران گفت: تیم بزرگ و پرطرفدار پرسپولیس قابلیت قهرمانی در لیگ شانزدهم دارد.

سرمربی تیم فوتبال نفت تهران گفت: تیم بزرگ و پرطرفدار پرسپولیس قابلیت قهرمانی در لیگ شانزدهم دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران و به نقل از سایت رسمی باشگاه نفت تهران، علی دایی در مورد آخرین وضعیت تیم فوتبال نفت تهران، بازی با استقلال، تیم ملی، تیم‌های استقلال و پرسپولیس، وضعیت محمد دانشگر و مسائل اخیر رخ داده در مورد باشگاه نفت تهران... گفت و گویی ویژه را با سایت باشگاه نفت تهران انجام داد.

 

دایی ضمن تقدیر و تشکر از بازیکنان و کادرفنی نفت در بازی با استقلال درباره این بازی تاکید کرد حق تیمش مقابل استقلال برد و کسب سه امتیاز بوده است و استقلال هم در هفته‌های پیش رو پتانسیل عملکرد بهتری را دارد و می تواند همچون پرسپولیس و همانند سنوات گذشته جزء مدعیان قهرمانی قرار بگیرد. متن این گفت و گو را در زیر از نظر می‌خوانید:

 

با وجود اینکه تمرینات تیم نفت دیر شروع شد عملکرد این تیم را در هفته نخست لیگ شانزدهم

مقابل استقلال چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

خودتان بهتر می‌دانید ما در چه شرایطی تمرینات نفت را آغاز کردیم. با توجه به اینکه تکلیف باشگاه نفت دیر مشخص شد و ما درحالی که فقط دو هفته تا آغاز لیگ برتر باقی مانده بود تمرینات را شروع کردیم. برخی از نفرات شاخص و ملی پوش نفت از این تیم رفته بودند و وقتی که لیست تیم را دیدم برخی از بازیکنان جوان و باتحربه تیم باقی مانده بودند که انصافا هم نفرات خوبی هستند. با توجه به محدودیت زمانی تا آغاز لیگ بازیکنان زیادی در بازار باقی نمانده بودند اما با این وجود نفرات جدید خوبی را جذب کردیم.

 

در این مدت محدود بازیکنانف کادر و مسئولان باشگاه تلاش زیادی را انجام دادند تا بتوانیم با کار مضاعف و سخت کوشی تا حدودی زمان از دست رفته را جبران کنیم البته تجربیات مشابهی که در گذشته در تمرینات راه‌آهن و صبا داشتیم در این زمینه کمک زیادی به ما کرد. بازیکنان در دو هفته‌ای که برای آماده سازی تیم وقت داشتیم فشار زیادی را متحمل شده و با جان و دل کار کردند البته اردوی کردان هم در این آماده سازی کمک زیادی به ما کرد.

 

چرا پیش از بازی با استقلال تاکید بر بردن این تیم داشتید و با ترکیبی تهاجمی به مصاف این تیم رفتتید؟

 

هدف ما در بازی با استقلال فقط کسب سه امتیاز بود و پیش از بازی هم این موضوع را به بازیکنان تیم تاکید کرده و حتی در نشست خبری پیش از بازی نیز اعلام کرده بودم. شما دیدید که مقابل استقلال چند موقعیت مسلم گل زنی را از دست دادیم؟ کمی بدشانس بودیم و کمی هم در زدن ضربات آخر دقت نکردیم. تیم استقلال از بازیکنان جوان و باتجربه خوبی بهره می‌برد اما دیدید که انها موقعیت چندانی روی دروازه ما نداشتند. بعد از خوردن گل موقعیت‌های زیادی را روی دروازه حریف خلق کردیم و گلی هم که دریافت کردیم به دلیل اشتباه خودمان بود و شاید به این دلیل بود که هنوز کاملا هماهنگ نشده‌ایم. نکته مهم در این بازی این بود که پس از عقب افتادن از استقلال هدف و انگیزه خود را گم نکردیم.

 

در بین دونیمه به بچه ها تاکید کردم که باید برای بردن و گل زدن بازی کنیم و به همین دلیل سیستم تیم را از 1-2-3-4 به 4-4-2 تغییر دادم و در نیمه دوم ارسلان مطهری را کنار محمدقاضی قرار دادم و با روشی هجومی‌تر و سیستمی متفاوت تر مقابل استقلال بازی کردیم. خوشبختانه بازیکنان هم توصیه‌های فنی را به خوبی در زمین پیاده کردند و دیدید که چه موقعیت‌هایی در این نیمه خلق کردیم و در مجموع حق ما مقابل استقلال برد بود.

 

ما شایسته کسب سه امتیاز مقابل استقلال بودیم و بازیکنان واقعا تلاش زیادی کردند که باید به همه آنها خسته نباشید بگویم. خلق این همه موقعیت بر روی دروازه تیم بزرگی مثل استقلال اتفاق خوبی بود که ما را به آینده امیدوار کرد البته مشکلاتی هم در تیم‌مان داشتیم که خوشبختانه استقلالی‌ها نتوانستند از آن استفاده کنند و اگر آنها را برطرف نکنیم در آینده برای ما مشکل ساز می‌شود.

 

فکر می‌کنید این نواقص کی برطرف می‌شود؟

 

باید واقع بین باشیم و نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف را هم برطرف کنیم. ما زمان کافی در اختیار نداشتیم و می‌توانیم با کار بیشتر به هماهنگی بهتری دست پیدا کرده و عملکرد بهتری هم داشته باشیم. تیم ما بازیکنان جوان خوبی دارد که اعتماد ما به آنها جواب خواهد داد و بازیکنان باتجربه هم با همه وجود و جان و دل کار می‌کنند و می‌توانیم با کار بیشتر عملکرد بهتری داشته باشیم.

 

من به تیمم اعتقاد و ایمان دارم و به همین دلیل برای بازی با استقلال هدف و برنامه داشتیم. خیلی تیم‌ها مقابل تیم‌های بزرگ و پرمهره هجومی بازی نمی‌کنند اما ما این کار را کردیم و برای این کارهم برنامه داشتیم. بازیکنان ما حتی وقتی یک گل عقب افتاده بودیم فقط به بردن استقلال فکر می‌کردند و هدف آنها تغییر نکرده بود. به همین دلیل در نیمه دوم هجومی بازی کردیم و اگر دقت بیشتری داشته و بخت یارمان بود حتی می‌توانستیم برنده بازی باشیم. تلاش ما همچنان ادامه داشته و به آینده امیدواریم و اگر بخواهیم برای تساوی مقابل حریفان پا به میدان بگذاریم بازنده از زمین خارج می‌شویم.

 

محمد قاضی اعتقاد دارد در دو صحنه داور روی او پنالتی نگرفته، در کل قضاوت زرگر را در این دیدار چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

در نیمه دومی مگویان خطایی بر روی قاضی انجام داد که داور باید قطعا به سود نفت پنالتی اعلام کرده و مدافع استقلال را اخراج می‌کرد. من روی این صحنه هیچ شکی ندارم و اغلب کارشناسان داوری هم این موضوع را تایید می‌کنند. در نیمه اول هم دروازه‌بان استقلال روی قاضی مرتکب خطا شد که داور می‌توانست پنالتی اعلام کند. این دو صحنه بحث برانگیزترین صحنه‌های داوری بازی بودند. من نمی‌خواهم از ابتدای لیگ در مورد داوری حرفی‌ بزنم اما نوع این خطاها به گونه‌ای بود که اکثر کارشناسان و اهالی رسانه بر روی آن اتفاق نظر دارند و بحث این صحنه‌ها را مطرح کرده‌اند.

در مورد خطایی که بر روی اکبر صادقی انجام شد باید بگویم که تا الان درمورد آن فکر نکرده بودم و قطعا خطایی روی وی صورت گرفت که آسیب دید اما با توجه به اینکه از صحنه خیلی دور بودم نمی‌دانم این خطا در داخل محوطه جریمه رخ داده یا خارج از آن.

 

پس به داوری معترض هستید؟

 

در مجموع زرگر در اکثر صحنه‌هایی که بیرون از محوطه جریمه عملکرد خوبی داشت و می‌توان گفت وی و کمک‌هایش بازی عملکرد خوبی داشتند اما همانطور که گفتم در 2 یا 3 صحنه می‌توانست تصمیمات بهتری بگیرد. بازهم تاکید می‌کنم در این دیدار دوبار توپ به تیرک دروازه استقلال برخورد کرد و موقعیت‌های زیادی را برای گل زنی از دست دادیم که این موضوع محصول تلاش و زحمات بازیکنان کادرفنی و مالکان و مسئولان باشگاه است.

 

با وجود این نتیجه آیا تیم استقلال بازهم می‌تواند مدعی قهرمانی در لیگ شانزدهم باشد؟

 

تردید ندارم استقلال با کادرفنی و بازیکنان خوبی که دارد می تواند در ادامه لیگ عملکرد خوبی داشته باشد و با یک بازی نمی‌توان درباره یک تیم و کادرفنی آن قضاوت کرد. شاید آنها بدنسازی سنگینی داشته‌اند و یک بازی نمی‌تواند ملاک قضاوت درباره تیم استقلال و منصوریان باشد. تیم استقلال در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت و این پتانسل را دارد. باید پس از گذشته 4 یا 5 بازی درباره تیم‌ها قضاوت کنیم.

 

شرایط پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 

هنوز بازی‌های پرسپولیس را ندیده‌ایم و تا زمانی که در این فصل به میدان نرود نمی‌توان درباره این تیم اظهار نظر دقیق انجام داد. پرسپولیس بازیکنان خوب و مربی شناخته شده‌ای دارد که در فوتبال ایران کارکرد، توان و قابلیت‌هایش مشخص است و ازاین فوتبال شناخت خوبی دارد. پرسپولیس در خط هافبک و حمله تقریبا همه نفرات خود را حفظ کرده است و درون دروازه و خط دفاع تغییراتی داشته که برای هماهنگی نیاز به زمان دارند.

 

تیم بزرگ و پرطرفدار پرسپولیس قابلیت قهرمانی در لیگ شانزدهم دارد. این تیم دربرخی پست‌ها بازیکنان خیلی خوبی دارد و در بعضی دیگر از پست‌ها هم بازیکنان خارجی جذب کرده که هنوز در مورد عملکرد آنها نمی‌توانیم قضاوت کنیم. هواداران تیم‌های استقلال و پرسپولیس همیشه به دنبال قهرمانی و بودن در بین تیم‌های صدر نشین هستند که انتظارات هواداران این دو تیم باید برآورده شود. من برای پرسپولیس به عنوان تیم سابقم آرزوی موفقیت می کنم.

 

در مورد محرومیت تماشاگران در بازی با استقلال چه صحبتی دارید؟

 

فوتبال بدون تماشاگران گمشده‌ای دارد و در واقع تماشاگران روح فوتبال هستند. قطعا تیم استقلال می‌توانست با وجود تماشاگرانش عملکرد بهتری داشته باشد هرچند که حضور آنها می‌توانست به بازیکنان ما هم انگیزه بیشتری بدهد. تماشاگران باید یکسری مسائل جانبی را در فوتبال رعایت کنند تا محروم نشوند البته این موضوع ریشه دار است و مسائل زیادی را می توان در مورد آن مطرح کرد و راه‌های زیادی وجود دارد که باید روی آن کار کرد. انتظار ما از تماشاگران باید در قبال چیزهایی باشد که به آنها داد‌ ایم. روی این مسائل آنطور که باید برنامه ریزی و تلاش نمی‌شود تا شرایط حاکم بهتر شود. باید به تماشاگران احترام بیشتری گذاشته شده و امکانات بهتری داده داده شود. با حرف زدن هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود و یکسری اتفاقات تکرار خواهد شد.

 

برای ادامه کار به بازیکنان جدید احتیاج دارید؟

 

شاید در یک یا دو پست نیاز به جذب بازیکن داشته باشیم اما در این مورد نباید شتاب زده عمل کنیم چون بازیکن خوب ایرانی که در بازار نیست و در انتخاب بازیکن خارجی هم باید دقت زیادی داشته باشیم. هنوز در این مورد تصمیم قطعی نگرفت‌ ام البته تیم ما بازیکنان خوب و توانمندی دارد که با انگیزه بالا زحمت می‌کشند. در حال حاضر در تیم ما رفاقت و همدلی خوبی وجود دارد و من همیشه سعی کرده‌ام با شاگردانم رابطه خوبی داشته باشم و بر تیم ما رفاقت و همدلی حکمفرما باشد تا برای موفقیت تیم دست به دست هم بدهیم و زمان از دست رفته را جبران کنیم.

 

تکلیف محمد دانشگر به کجا کشیده شد؟

 

چیزی که می‌دانم و اعتقاد دارم این است که دانشگر پسر بسیار خوبی است و اگر کاری کند که مثلا بی انضباطی کرده و یا مشکل ایجاد کند به هیچ وجه در شخصیت‌‌اش نیست. او واقعا پسر خوبی است و این موضوع را به دلیل شناختی که از وی از گذشته دارم و در این مدت پیدا کرده‌ام می‌گویم. باید ابتدا با او صحبت کرده و بعد می‌توان تصمیم گرفت و خیلی کارها کرد. دانشگر یک اشتباه مرتکب شده و راه درستی را انتخاب نکرده است. با او صحبت می‌کنم و مشکلش حل شدنی اشت. در فوتبال گاهی با یک تصمیم اشتباه در مورد یک بازیکن آن بازیکن خراب می‌شود. در مورد این بازیکن باید همه جوانب را بررسی کرد چون پسر خوبی است. حرفهایش را می شنوم و می خواهم بدانم مشکلش چه بوده است.

 

در خصوص اتفاقات اخیر باشگاه نفت چه صحبتی دارید؟

 

من تمام تمرکز و توانم را برروی مسائل فنی تیم گذاشته‌ام تا بتوانم به خوبی کارکنم و تیم را به سرانجام خوبی برسانم و در این زمینه بازیکنانف کادرفنی و باشگاه نهتایت همکاری را با من دارند. در حال حاضر نمی‌خواهم زیاد وارد جزئیات شوم و یکسری مسائل را باز کنم و امیدوارم مشکلات موجود هرچه زودتر حل شود اما به خوبی می‌دانم که در فوتبال ایران نمی‌توانی در عمل با درآمدزایی هزینه‌هایی که انجام داده‌ای را جبران کنی. شما وضعیت حق پخش تلویزیونی را در فوتبال ما ببینید که چگونه است؟ یا در بازی با استقلال تبلیغات محیطی وجود نداشت البته این موضوع گفته شده که در هفته‌های آینده لیگ حل خواهد شد.

 

با چنین مشکلاتی به صورت کلی وقتی بخش خصوصی به فوتبال ورود می‌کند باید طوری با آن رفتار شود که بقیه شرکت‌ها یا افرادی که در بخش خصوصی فعال هستند رغبت کنند که برای سرمایه گذاری به ورزش ورود کنند اما اگر آنها ببینند که با چه دردسرهایی مواجه می‌شوند هیچگاه ورود نمی‌کنند. باید راهکارهایی در نظر شود که بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در ورزش ترغیب شود و در این زمینه تاکی باید از بیت المال هزینه کرده و به ارگان‌های دولتی تکیه کنیم؟ بعضی حرف‌ها نشان دهنده خیلی چیزهاست. امیدوارم از بخش خصوصی که به فوتبال ورود کرده و هزینه کرده‌اند حمایت شود و اتفاقات خوبی بیفتد.

 

تیم نفت تهران 50 سال و یا بیش از آن قدمت دارد. در حال حاضر نام این تیم حفظ شده و در تهران باقی مانده است که این موضوع یک اتفاق خوب در فوتبال ماست. در این میان مسئولان فدراسیون فوتبال و رسانه‌ها هم نگاه خوبی به این موضوع داشته اند و انتظار از مسئولان ارشد این است که حساب شده تر عمل کنند.

 

در مورد وضعیت تیم ملی چه نظری دارید؟

 

می‌بیند که در حال حاضر تیم ملی مشکلاتی دارد که امیدوارم برطرف شده و سد راه موفقیت تیم ملی و رسیدن آن به جام جهانی نشود. این مشکلاتن در زمان ما هم وجود داشت و حتی خیلی بیشتر هم بود. باید کاری کنیم که کادرفنی تیم ملی بدون دغدغه فکری کار خود را انجام دهند.

کی‌روش مربی بزرگی است و باید مشکلات و موانعی که او با آن مواجه شده است را برطرف کرد و برای صعود به جام جهانی همه دست به دست یکدیگر بدهند. تا تیم ملی به جام جهانی صعود کند. اگر همدلی نباشد و مشکلات برطرف نشود در نهایت این تیم ملی است که آسیب می‌بیند.

 

امیدوارم مشکلات موجود حل شود تا تیم ملی با آرامش به کار خود ادامه دهد چون موفقیت تیم ملی باعث شادی مردم خواهد شد و همه شاغلین در فوتبال از صعود به جام جهانی سود خواهند برد. صعود به جام جهانی در ابعاد مختلف افتخارات زیادی را برای ما دارد و حیف است تلاش نکنیم و شرایطی را رقم نزنیم که منجر به نتیجه گیری تیم ملی نشود. برای موفقیت تیم ملی و صعود آن به جام جهانی روسیه آرزوی موفقیت دارم.

 

منبع:میزان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :