موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/87655 :کد

0

هفتم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

  پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۳
تعداد بازدید : ۱۵۵   
 تحلیل ایران -هفتم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز پنجشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و سوم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و هشتم جولای ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۳ سال پیش در چنین روزی، رزمندگان اسلام عملیات والفجر۳ را با رمز «یا الله» آغاز کردند.

 

 

 

امروز پنجشنبه هفتم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و سوم شوال 1437 هجری قمری و بیست و هشتم جولای 2016 میلادی است. 33 سال پیش در چنین روزی، رزمندگان اسلام عملیات والفجر3 را با رمز «یا الله» آغاز کردند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

7 مرداد 1372
هادی اسلامی بازیگر تئاتر و سینما در 54 سالگی در تهران درگذشت. وی در فیلم‎‏های دست شیطان، اتوبوس، آوار، سرب، مستأجر، طعمه و... به ایفای نقش پرداخت. اسلامی در طرح ارزشیابی هنرمندان درجه دکتری تئاتر را کسب کرد و در چهارمین جشنواره بین‎‏المللی فیلم فجر در 1364 هجری خورشیدی در تهران، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم اتوبوس شد.

7 مرداد 1362
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی عملیات والفجر3 را با رمز «یا الله» آغاز کردند. این عملیات با هدف هایی چون تصرف و تامین برخی از ارتفاعات منطقه، شکستن محاصره مهران، ایجاد سهولت در برقراری ارتباط میان این منطقه با شهرهای همجوار، ایجاد خط پدافندی تازه و راندن دشمن به پشت منطقه در مهران به مرحله اجرا درآمد.

7 مرداد 1360
ابوالحسن بنی صدر رییس جمهوری برکنار شده ایران به همراه مسعود رجوی سرکرده گروهک منافقان با یک فروند هواپیما از ایران گریختند. ریاست جمهوری بنی صدر تنها 17 ماه به طول انجامید. وی در کنار توجه نکردن به مصوبه های قانونی مجلس، با حمایت از منافقان و میدان دادن به آن ها در عرصه سیاسی، اعتماد مسوولان نظام از جمله نمایندگان را به اینکه می تواند فردی مناسب برای اداره کشور باشد، سلب کرد و این چنین در 20 خرداد 1360 هجری خورشیدی با حکم امام خمینی از فرماندهی کل قوا برکنار شد.

7 مرداد 1356
جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا سرانجام در برابر فشار سنا تسلیم شد و فروش هفت فروند هواپیمای مجهز به رادار به ایران را برای مدت 30 روز به تأخیر انداخت.

7 مرداد 1354
کلانی مدیرکل بهداری آموزشگاه ها، درباره فعالیت خود در کنگره بین المللی انجمن مدارس، گزارش کلی را ارایه کرد. وی علاوه بر اشاره به عضویت بیش از 40 کشور جهان در این انجمن، اظهار داشت که حضور ایران در انجمن بین المللی مدارس، سبب بهبود سلامت و بهداشت دانش آموزان خواهد بود. او در پایان گزارش خود درخواست کرد که با عضویت ایران در آن کمیته موافقت شود.

7 مرداد 1339
پس از شناسایی رژیم صهیونیستی به وسیله محمدرضا پهلوی، عبدالکریم قاسم رییس جمهوری عراق گفت: «موضوع شناسایی اسراییل به وسیله ی ایران مربوط به 10 سال پیش است و اقدام کنونی شاه یک شناسایی دوفاکتو محسوب می شود.»

7 مرداد1320
دولت وقت ایران به اخطاریه انگلیس و شوروی که اتباع آلمان را که در خاک ایران بر ضد آن دو کشور فعالیت دارند اخراج کند، پاسخ داد و اعلام داشت که اتباع خارجی در ایران زیر کنترل مقام های دولتی هستند و جای نگرانی نباید وجود داشته باشد. اخطار دو دولت در حقیقت بهانه جویی برای تصرف ایران بود.

7 مرداد 1303
طرح استیضاح دولت رضاخان از طرف نمایندگان اقلیت مجلس به رهبری سیدحسن مدرس انجام شد. اقلیت مجلس شورای ملی به دلیل عملکرد بد رضاخان در سیاست داخلی و خارجی، قیام علیه قانون اساسی و حکومت مشروطه و توهین به مجلس و... او را استیضاح کردند. اما این استیضاح پس از تهدید رضاخان، با شکست روبرو شد و مجلس به او رای اعتماد داد.

7 مرداد 1302
سرپرسی لورن که از بغداد به تهران آمده بود برای انتقال نظر رسمی دولت انگلیس درباره تبعید و مهاجرت مراجع تقلید بین النهرین، به خانه مشیرالدوله رفت و با او دیدار کرد. روزنامه ایران با چاپ این خبر از جزییات این دیدار و گفت و گوهای انجام شده خبری درج نکرد.

7 مرداد 1302
با موافقت وزارت فواید عامه، 60 دستگاه ماشین دستی با موتور کوچک برای امور کشاورزی، از اروپا خریداری شد.

7 مرداد 1297
قانون کاپیتولاسیون به فرمان صمصام السلطنه صدر اعظم احمدشاه قاجار لغو شد. این قانون در نتیجه قراردادهای میان ایران و روسیه تزاری پدید آمده بود و این اقدام صمصام السلطنه تنها تظاهری به وطن پرستی و مردم ‏فریبی بود.

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :