موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/87662 :کد

0

گرمای شدید تهدیدی جدی برای تنوع حیات وحش

  پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۳
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -گرمای شدید تهدیدی جدی برای تنوع حیات وحش

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: گرمای شدید تهدیدی جدی برای تنوع زیستی و حیات وحش این استان است.

 

 

 

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: گرمای شدید تهدیدی جدی برای تنوع زیستی و حیات وحش این استان است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، رضا میرزایی افزود: افزایش دما و گرما به طور مستقیم بر کیفیت زیست حیات وحش ، گونه های گیاهی و اقلیم زیستگاهی اثر می گذارد و در صورت افزایش و تداوم گرما ممکن است برخی از گونه ها تلف شوند و یا مهاجرت زیستگاهی رخ دهد.


وی بیان کرد: سیستم آبرسانی بهینه در تمامی مناطق حفاظت شده این استان به جز منطقه هفتاد قله اراک ایجاد شده و مشکل خاصی در این خصوص برای حیات وحش در ایام گرم سال وجود ندارد.


ایرنا نوشت: معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: آبرسانی به حیات وحش در منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک به صورت روزانه و از طریق تانکر در 35 آبشخور انجام می شود.


میرزایی عنوان کرد: پارسال بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در منطقه هفتاد قله اراک بیش از 430 راس از بز و کل های این منطقه تلف شدند و به پیشگیری از هر نوع بیماری، تمام آبشخورهای این منطقه با آهک و مواد لازم ضد عفونی شده است.


وی، در خصوص آتش سوزی های احتمالی در مناطق حفاظت شده این استان نیز گفت: برخی از آتش سوزی های اخیر در مراتع و اراضی کشاورزی، بر اثر گرما ایجاد شده و ممکن است یک قطعه شیشه و یا جسم براق در این مناطق بر اثر ذره بینی عمل کردن عامل آتش سوزی شود.


معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون حداقل تجهیزات اطفای آتش خریداری شده و برای مهار آتش سوزی های احتمالی در اختیار محیط بانان قرار گرفته است.


363 گونه تنوع زیستی در استان مرکزی شناسایی شده که از این تعداد 222 گونه پرنده، 65 گونه پستاندار، 55 گونه خزنده، 19 گونه ماهی و چهار گونه دوزیست است.


51 گونه جانوری در استان مرکزی در معرض تهدید و خطر انقراض است که مهمترین آن ها در گونه پستانداران یوزپلنگ و پلنگ، در گونه پرندگان عقاب شاهی و در گونه خزندگان لاکپشت مهمیزدار غربی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :