موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/87709 :کد

0

سوریه آمادگی خود را برای شرکت در مذاکرات اوت ژنو اعلام کرد

  پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۵
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -سوریه آمادگی خود را برای شرکت در مذاکرات اوت ژنو اعلام کرد

روسیه پس از مذاکرات سه جانبه با آمریکا و سازمان ملل در نیویورک برای از سرگیری مذاکرات سوریه که با کارشکنی های گروه مسلح وابسته به ریاض به بن بست رسیده است، از آمادگی کامل دمشق برای شرکت در این گفت وگو

روسیه پس از مذاکرات سه جانبه با آمریکا و سازمان ملل در نیویورک برای از سرگیری مذاکرات سوریه که با کارشکنی های گروه مسلح وابسته به ریاض به بن بست رسیده است، از آمادگی کامل دمشق برای شرکت در این گفت وگوها که زمان پیش بینی شده برای آن اواخر ماه آینده میلادی است، خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، وزارت خارجه روسیه که از تاخیر در از سرگیری مذاکرات ژنو برای حل سیاسی بحران سوریه ناخرسند است، امروز (پنجشنبه) با تاکید بر آمادگی دولت سوریه، اعلام کرد: در نشست دو روزه سازمان ملل که چهارشنبه پایان یافت همه طرف ها بر لزوم فوری از سرگیری گفت وگوها در ژنو تاکید کردند.


گنادی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه سوریه که در این گفت وگوها سرپرستی هیات روسی را بر عهده داشت، بر لزوم آغاز مذاکرات سوری سوری بدون تعیین هر گونه پیش شرط تاکید کرد.


استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل که برای تاخیر در برنامه ریزی از سرگیری مذاکرات با حضور تمامی طرف های سوری مورد انتقاد روسیه قرار دارد، نیز اواخر ماه آینده میلادی (اوت) را برای از سرگیری مذاکرات سوری سوری مناسب اعلام کرد.


هیات روسی اعلام کرد که سوریه موافقت خود را برای شرکت در مذاکرات بدون پیش شرط اعلام کرده است.


در نشست سازمان ملل همچنین بر لزوم فراگیر بودن هیات مخالفان دولت سوریه برای اطمینان از نتیجه بخش بودن گفت وگوها تاکید شد تا افزون بر کردها، سایر گروه های معارض دارای نقش سازنده در نشست پیش رو شرکت داشته باشند.


در پایان گزارش وزارت خارجه روسیه آمده است: در نشست برگزار شده، پرهیز از تعیین پیش شرط برای آغاز مذاکرات ژنو بررسی و غیرقابل قبول خوانده شد، زیرا بهترین راهکار این است که فقط طرف های سوری در جریان مذاکرات داخلی شاخص های حکومت سوریه را تعیین کنند.


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرده است که نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه تاکنون نتوانسته تمامی طرف های تعیین کننده سرنوشت این کشور را گرد هم آورد.


وی افزود: لازم است در روند مذاکرات ژنو تمامی گروه های معارض براساس اصول تایید شده در شورای امنیت شرکت کنند که تاکنون نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه نتوانسته این امر را محقق کند و همه طرف ها را دور یک میز گرد هم آورد.


لاوروف تاکید کرد: اکنون مشکل اصلی از سرگیری مذاکرات، موضع غیرسازنده گروه های تحت حمایت عربستان در قالب تشکل ریاض است که با آغاز دو باره مذاکرات سوری سوری مخالفت می کنند و پیش شرطی دارند که در صورت اجرا پیامدهای خوبی ندارد.


وی ادامه داد: گروه تحت الحمایه ریاض بر ضرورت برکناری بشار اسد از قدرت پافشاری می کند که موضعی منتهی به بن بست است.


وزیر خارجه روسیه دو هفته پیش نیز در پاسخ به پافشاری جان کری همتای آمریکایی خود در مذاکرات مسکو مبنی بر لزوم کناره گیری بشار اسد از قدرت به عنوان پیش شرط واشنگتن برای آغاز همکاری نظامی ضد تروریستی با مسکو در سوریه، اعلام کرد: تصمیم گیری در مورد آینده رییس جمهوری سوریه فقط بر عهده سوری ها و در جریان برگزاری یک همه پرسی با ساز و کار دموکراسی ممکن است و هیچ کشوری حق مداخله ندارد.


گروه گروه کشورهای غربی-عربی ضد سوری پنج سال پیش با جذب تندروترین تروریست های تکفیری و سازماندهی گروه های تروریستی مختلف از جمله داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام برای جنگ در سوریه، این کشور و عراق را گرفتار نبردهای داخلی کردند که تاکنون ده ها هزار کشته، میلیون ها آواره و ویرانی های گسترده برجای گذاشته است.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :