موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/87903 :کد

0

تغییر نام گروه تروریستی جبهه النصره؛ گرگ در لباس میش

  جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۰
تعداد بازدید : ۱۳۰   
 تحلیل ایران -تغییر نام گروه تروریستی جبهه النصره؛ گرگ در لباس میش

در پی چراغ سبز القاعده برای جدایی جبهه النصره، سرکرده این گروه تروریستی از تغییر نام آن به جبهه فتح الشام خبر داده است.

در پی چراغ سبز القاعده برای جدایی جبهه النصره، سرکرده این گروه تروریستی از تغییر نام آن به جبهه فتح الشام خبر داده است.


ابو محمد الجولانی روز پنج شنبه مدعی شد این تغییر نام صورت گرفته است تا جامعه بین المللی، امریکا و روسیه، دیگر نتوانند از بهانه ارتباط این گروه با القاعده برای هدف قرار دادن مردم سوریه سوء استفاده کنند.


به گزارش تحلیل ایران؛ پیام سرکرده جبهه النصره پس از آن منتشر شد که سرکرده القاعده از جبهه النصره، شاخه خود در سوریه خواست به منظور حفظ وحدت و ادامه مبارزه در سوریه ارتباطات خود را با این سازمان قطع کند.


ایمن الظواهری سرکرده القاعده روز پنج شنبه در بیانیه‌ای صوتی خطاب به جبهه النصره اعلام کرد: «در صورتی که ارتباطات سازمانی و گروهی چالشی برای وحدت و عملکرد شما باشد، می‌توانید آن را قربانی کنید.»کمک به تروریست‌ها تحت لوای جدایی از القاعده

جدایی النصره از القاعده می‌تواند مسیر را برای حمایت آشکار کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس از جمله قطر و عربستان سعودی از جبهه النصره هموار سازد. جبهه النصره از جمله گروه‌های تروریستی فعال در سوریه است که در سال‌های اخیر علیه دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه  و همچنین تروریست‌های داعش جنگیده است.


این جدایی همچنین احتمال نزدیکی النصره با گروه‌های معارض سوری را فراهم می‌آورد.

گفتنی است، شورشیان ارتش آزاد سوریه هر گونه ارتباط مستقیم با جبهه النصره را رد کرده‌اند.


جبهه النصره که در فهرست گروه‌های تروریستی جای دارد، شامل آتش بس سوریه که در ماه فوریه اجرایی شد، نمی‌شد. همچنین گفته می‌شود، روسیه و امریکا در حال مذاکره به منظور هماهنگ کردن اهداف خود علیه این گروه تروریستی در سوریه هستند.


گروه تروریستی جبهه النصره اندکی پس از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در سال 2011 تشکیل شد؛ این گروه ابتدا بخشی از گروه تروریستی داعش به شمار می‌آمد اما در سال 2013 از آن جدا شد.


جبهه النصره از سوی شورای امنیت سازمان ملل در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است؛ اگرچه این گروه تروریستی در بسیاری از مناطق سوریه همسو با گروه‌های مورد حمایت واشنگتن و کشورهای عربی مبارزه می‌کند.


پیشنهادها درباره جدایی النصره از القاعده پیشتر نیز مطرح شده بود. منابع مطلع سال گذشته به رویترز گفتند سرکردگان النصره در حال بررسی جدایی از القاعده و تشکیل سازمانی جدید تحت حمایت کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس هستند.


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :