موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تحلیلی

a/88 :کد

قیمت نفت در آستانه سقوط

ناصر محمدي

  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۳۹۶   

این ها روزها قیمت روند نزولی خود را طی می نمایند و در حال حاضر به ۸۸ دلار رسیده است. عربستان با تولید کنونی ۱۱ میلیون بشکه در روز استارت کاهش عرضه را آغاز کرده و در عین حال نفت خود را  به زیر قیمت بازار می فروشد.

این در حالیست که معمولا از شهریور ماه هر سال با افزایش تقاضا در بازار، قیمت نفت نیز افزایش می یابد. ولی در حال حاضر بازار خریداری ندارد و علیرغم تحولات جاری خاورمیانه از جمله عراق و سوریه و افغانستان باکاهش  تقاضا روبرو می باشد

دلایل کاهش تقاضای خرید نفت را می توان مواردی چون کاهش رشد اقتصادی کشورهای هند و چین و اروپا که بزرگترین خریدارن نفت در بازار می باشند, افزایش تولید و رقابت در عرضه و فروش و نیز افزایش تولید نفت و گاز شیل در جهان می باشد.

به نظر می رسد این روند در میان مدت اثرگذار بوده و روند نزولی قیمت تا سطح هفتاد دلار ادامه یابد. این روند به ضرر کشورهایی همچون ایران و ونزوئلا و عراق خواهد بود که بودجه آنها وابستگی بالایی به در آمد حاصل از فروش نفت دارد. با توجه به اینکه بودجه سال ۹۳ کشور بر مبنای نفت ۱۰۰ دلاری بسته شده است این امکان وجود داد تا با یک کاهش ۲۵ درصدی در درآمدهای حاصل از فروش نفت و فراورده های آن مواجه شویم که از هم اکنون آمادگی برای عواقب آن از میزان زیان های احتمالی می کاهد.

*پژوهشگر جغرافیای سیاسی

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :