موضوعات ‌مرتبط: فناوری سخت افزار

a/88022 :کد

0

اسنپدراگون ۸۳۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری تولید می شود؟

  جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۶
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -اسنپدراگون ۸۳۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری تولید می شود؟

کمپانی کوالکوم اخیراً از نسل جدید پردازنده های خود به نام های اسنپدراگون ۸۲۱ و اسنپدراگون ۸۲۰ رونمایی کرد و گزینه های متعددی را پیش روی کمپانی های سازنده اسمارت فون در جهان قرار داد.

کمپانی کوالکوم اخیراً از نسل جدید پردازنده های خود به نام های اسنپدراگون 821 و اسنپدراگون 820 رونمایی کرد و گزینه های متعددی را پیش روی کمپانی های سازنده اسمارت فون در جهان قرار داد.

 

به گزارش تحلیل ایران اکنون، گوشی های مجهز به این پردازنده ها و بویژه اسنپدراگون 820 یکی پس از دیگر روانه بازار می شوند و به نظر نمی رسد که تا سال 2017 خبری از پردازنده جدید این کمپانی موسوم به اسنپدراگون 830 باشد. اما، این فاصله زمانی تقریباً یک ساله، نمی تواند مانع از افشاگری های منابع خبری در خصوص مشخصات و ویِژگی های این چیپست شود.

به طوری که اخیراً مدیرعامل شرکت کوالکوم در پستی در شبکه اجتماعی ویبو چین، تایید کرد که این پردازنده مبتنی بر لیتوگرافی 10 نانومتری تولید خواهد شد.

هنوز اطلاعات دقیق‌تری در این خصوص منتشر نشده و تنها به عرضه آن در اوایل سال میلادی جاری ( احتمالاً ماه مارس) اشاره شده است.

با این حال، لیتوگرافی 10 نانومتری قطعاً مورد توجه کمپانی ها و همچنین کاربران قرار خواهد گرفت. چرا که در حال حاضر، بسیاری از چیپست های قدرتمند همانند اسنپدراگون 820 و اگزینوس 8890 سامسونگ، با لیتوگرافی 14 نانومتری تولید شدند. ّبرای آن هایی که آشنایی چندانی با این فناوری ندارند باید گفت که وقتی می گوییم مبتنی بر لیتوگرافی مثلاً 14 نانومتری؛ یعنی فاصله میان قطعات و اجزای درون چیپ همانند ترانزیستورها و خازن ها، 14 نانومتر است و 14 نانومتر هم یعنی 14 میلیاردم یک متر.

حال با کاهش این فاصله به10 نانومتر می توان فضای خالی بیشتری را برای سایر قطعات ایجاد و تراشه هایی با ابعاد و وزن کلی کمتری تولید کرد.

از سویی دیگر، با نزدیک شدن فاصله میان قطعات و کوچک‌تر شدن میکروپردازنده، ظرفیت خازنی کمتری بین ترانزیستورها وجود خواهد داشت و در نتیجه، تغییر فرکانس و یا همان سرعت پردازش افزایش و مصرف انرژی کاهش می یابد.

اما تا چه اندازه کوالکوم می تواند در تبدیل این شایعه به واقعیت، موفق عمل کند، هنوز مشخص نیست و باید خبرهای بعدی در روزهای آتی را دنبال کرد. اما کمپانی رقیب، یعنی مدیاتک، چند روز پیش از پردازنده قدرتمند هلیو X30 خود که مبتنی بر لیتوگرافی 10 نانومتری تولید شده بود، رونمایی و خود را به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه معرفی کرد. از این رو، بعید به نظر می رسد که کوالکوم تمایلی به جاماندن از این رقیب سنتی خود در استفاده از این تکنولوژی داشته باشد.

 

منبع:تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :