موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/88274 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دهم مرداد

  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۶
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دهم مرداد

امروز یکشنبه دهم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و ششم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری، سی و یکم جولای ۲۰۱۶ میلادی است.

 

امروز یکشنبه دهم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و ششم شوال 1437 هجری قمری، سی و یکم جولای 2016 میلادی است. 29 سال پیش در چنین روزی، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات نصر 6 را با رمز «یا اباعبداللَّه الحسین(ع)» به مرحله اجرا درآورد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

10 مرداد 1368
نخستین خط کشتیرانی ایران در دریای خزر با حضور وزیران راه و ترابری، اقتصاد و دارایی، جهاد سازندگی و برخی مسوولان محلی آغاز به کار کرد. با شروع به کار این خط، مبادی ورودی ایران گسترش یافت و مسیر صادرات به اروپا چهارهزار کیلومتر کوتاه شد. همچنین فعال شدن این خط، در ترانزیت کالا تاثیر بسزایی داشت.

10 مرداد 1366
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات نصر 6 را با رمز «یا اباعبداللَّه الحسین(ع)» و با هدف انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن متجاوزان از منطقه عملیاتی میمک، به مرحله اجرا درآورند.

10 مرداد 1355
رییس سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در نامه ای به ارتشبد نصیری رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) از نقش وی در امدادرسانی به کشتی نفتی این رژیم که در یکی از بندرهای عمان به گل نشسته بود سپاسگزاری کرد. این کشتی پس از بارگیری در خارک به طرف دریای سرخ در حرکت بود که دچار سانحه شد.

10 مرداد 1333
دولت ایران درجریان گفت و گوهای کنسرسیوم، موافقت کرد بابت حوادث ملی شدن صنعت نفت به دولت انگلیس غرامت بپردازد.

10 مرداد 1331
مردم در شهرهای مختلف ایران علیه سیاست های محمدرضا پهلوی تظاهرات برگزار کردند که در جریان آن شماری از معترضان کشته و مجروح شدند. 28 نماینده مجلس نیز در سالن کنفرانس مجلس تحصن کردند.

10 مرداد 1328
وزارت امور خارجه با اشاره به دعوت نامه دبیرکل سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد برای پیوستن ایران به آن سازمان، لایحه عضویت ایران در سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد را تهیه و به مجلس شورای ملی ارسال کرد.

10 مرداد 1321
کابینه سوم احمد قوام(قوام السلطنه) تشکیل شد. این کابینه تا 24 بهمن 1321 خورشیدی به مدت شش ماه دوام داشت.

10 مرداد 1303
روزنامه ایران نوشت که حسین علاء وزیر مختار ایران در آمریکا برای درمان بیماری خود در سوئیس ماندگار شده است و به علت تعیین نشدن جانشین وی در آمریکا، امور دیپلماتیک ایران به وسیله مهذب الدوله شارژدافر انجام می شود.

10 مرداد 1295
نمایندگی های سیاسی روسیه و انگلیس در یادداشت مشترکی از دولت ایران خواستند تا با تشکیل یک نیروی نظامی در جنوب ایران با فرماندهی انگلیسی ها و یک نیروی نظامی قزاق در شمال کشور با فرماندهی روس ها موافقت کند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :