موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/88316 :کد

0

راهپیمایی حامیان استقلال اسکاتلند از انگلیس

  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۸
تعداد بازدید : ۱۷۶   
 تحلیل ایران -راهپیمایی حامیان استقلال اسکاتلند از انگلیس

در پی رأی مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، حدود ۳ هزار نفر روز شنبه "۹ مرداد" با راهپیمایی در گلاسگو برگزاری دومین همه پرسیِ استقلال اسکاتلند را خواستار شدند.

در پی رأی مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، حدود ۳ هزار نفر روز شنبه "۹ مرداد" با راهپیمایی در گلاسگو برگزاری دومین همه پرسیِ استقلال اسکاتلند را خواستار شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران، در حالی که 52 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در 3 تیر به جدایی آن از این اتحادیه رأی دادند 48 درصد از آنان با باقی ماندن انگیس در اتحادیه اروپا موافق بودند.


با این وجود این راهپیمایی در حالی برگزار شد که نتایج نظرسنجی مؤسسۀ «یوگاو» نشان داد حمایت از جدایی اسکاتلند از بریتانیا در پی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) «تغییری نکرده است.»


متیو اسمیت در مطلبی در پایگاه اینترنتی یوگاو تأکید کرد: «یک ماه پس از تصمیم شوک آور بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا، جدیدترین تحقیق یوگاو در اسکاتلند نشان می‌دهد تغییر واقعی به سوی استقلال‌خواهی وجود ندارد. با این وجود این جبهه در سالهای آینده می‌تواند با تغییرات زیادی روبرو شود.» 


تسنیم نوشت: اغلب شرکت کنندگان در راهپیمایی روز شنبه در بزرگترین شهر اسکاتلند پرچم‌های پادشاهی اسکاتلند را در دست داشتند.


اسکاتلند در 27 شهریور 1393 برای استقلال از بریتانیا اقدام به برگزاری همه‌پرسی کرد که بر اساس آن حدود 55 درصد خواستار ماندن به عنوان بخشی از بریتانیا بودند در حالی که حدود 45 درصد نیز به استقلال رأی دادند.


نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند و رهبر «حزب ملی اسکاتلند» اندکی پس از رأی گیری تعیین آینده عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که به طور زنده پخش می‌شد، گفت: «دومین همه‌پرسی استقلال (اسکاتلند) مشخصاً گزینه‌ای است که لازم است روی میز باشد و کاملاً روی میز است.»


این راهپیمایی در حالی برگزار شد که نتایج نظرسنجی موسسه یوگاو نشان داد در صورت برگزاری مجدد همه پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس 53 درصد از اسکاتلندی‌ها به آن رأی مخالف می‌دهند و 47 درصد از رأی دهندگان با آن موافقت می‌کنند.


یوگاو می‌گوید این نتایج در مقایسه با آخرین نظرسنجی این مؤسسه که اوایل می (اردیبهشت) برگزار شد از حرکت یک درصدی به سوی گزینه استقلال حکایت می‌کند.


جدیدترین نظرسنجی یوگاو از 30 تیر تا 4 مرداد با شرکت هزار و 6 بزرگسال اسکاتلندی صورت گرفت. حدود 46 درصد از شرکت کنندگان از تمایل خود برای زندگی در اسکاتلندی خبر دادند که هنوز بخشی از انگلیسِ پس از برگزیت است و 37 درصد نیز گفتند ترجیح می‌دهند در یک اسکاتلند مستقل که در اتحادیه اروپا باقی مانده زندگی کنند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :