موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/88361 :کد

0

با گسترش زبان فارسی در جهان، ایران وسیع‌تر می‌شود

  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۳
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -با گسترش زبان فارسی در جهان، ایران وسیع‌تر می‌شود

رییس بنیاد سعدی، گفت: در هر جای دنیا اگر کسی به زبان فارسی صحبت کند، ایران در آنجا حضور دارد؛ در واقع با گسترش زبان فارسی در جهان، ایران وسیع تر خواهد شد.

رییس بنیاد سعدی، گفت: در هر جای دنیا اگر کسی به زبان فارسی صحبت کند، ایران در آنجا حضور دارد؛ در واقع با گسترش زبان فارسی در جهان، ایران وسیع تر خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، غلامعلی حداد عادل، رییس این بنیاد در نشست پایانی نوبت دوم تربیت مدرس بنیاد سعدی، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دوره، اظهار کرد: یکی از برنامه های اصلی بنیاد سعدی تربیت مدرس زبان فارسی است تا به نوعی مهارت ها و روش های نوین آموزش زبان فارسی را به فارغ التحصیلان این رشته و رشته های مرتبط بیاموزیم.


وی با اشاره به فلسفه تشکیل بنیاد سعدی و ضرورت آن، افزود: هر چه زبان فارسی را در سراسر دنیا گسترش دهیم به نفع کشور است چراکه گسترش یک زبان در خارج از مرزهای آن کشور، نشان دهنده زنده و پویا بودن آن زبان است و در دنیای امروز نیز رابطه معناداری بین قدرت نفوذ و ترویج یک زبان با سایر توانایی های آن ملت وجود دارد.


حدادعادل با بیان اینکه قدرت نفوذ زبان، شعر و ادب فارسی به گونه ای بوده که ابن بطوطه در سفرنامه خود آورده است که اشعار سعدی توسط آواز خوانان چینی خوانده می شده است، افزود: ابن بطوطه 40 سال پس از مرگ سعدی این سفرنامه را نوشته است در حالی که آن زمان مسافرت ها بیشتر از یک سال طول می کشید بنابراین گسترش اشعار سعدی در آن سالها نشان از نفوذ و جذابیت ادبیات ایران دارد.


رییس بنیاد سعدی ادامه داد: گستره زبانی ما اکنون نیز همچنان در بین کشورهای هندوستان، افغانستان، تاجیکستان و...، وجود دارد و مردم این کشورها اشعار ما را از حفظ می خوانند. حال باید همت کنیم و این زبان که قابلیت های زیادی دارد را به مردمان دیگر کشورها نیز بیاموزیم.


حدادعادل با بیان اینکه محیط زیست انسان ها فقط طبیعت و گیاهان نیستند، گفت: ما زیست بوم فرهنگی داریم که نامحسوس است؛ زبان هر کشور یا منطقه، زیست بوم آن محسوب می شود که با فرهنگ متصل است و باید همانطور که برای حفظ طبیعت و گیاهان تلاش می کنیم، برای حفظ زبان و گسترش آن نیز تلاش شود.


وی تصریح کرد: در بنیاد سعدی سعی داریم آموزش زبان فارسی به خارجی ها را به صورت علمی در بیاوریم، البته این رشته علمی در دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود و از امسال نیز با پیگیری های انجام شده توسط دکتر دبیرمقدم، دکتر صحرایی و بنیاد سعدی، در مقطع دکتری نیز پذیرش دانشجو خواهد داشت.


حدادعادل خاطرنشان کرد: در حال شناسایی نیازهای معلم های زبان فارسی در سراسر جهان هستیم تا به فراخور درخواست ها، نیازها را برآورده کنیم و با تربیت معلم های زبان فارسی و نیروی انسانی، آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در خارج از کشور را به دست اهلش بسپاریم.


وی با اشاره به دوره دانش افزایی بلند مدت سال جاری و دوره های کوتاه مدت در طی سال، خطاب به مدرسان حاضر در جلسه گفت: ما برای آموزش به فارسی آموزان دوره های دانش افزایی که به ایران می آیند و میهمان بنیاد سعدی هستند، انواع معلم ها را نیاز داریم و خوشحال می شویم از حضور شما برای تدریس بهره مند شویم، بنابراین می خواهیم که ارتباطتان را با بنیاد سعدی حفظ کنید.


در ادامه این نشست، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز با اشاره به روند کلاسهای آموزشی دروه تربیت مدرس، گفت: با توجه به استقبال فراوانی که از دوره تربیت مدرس داشته ایم، اولویت اول را بر فارغ التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد رشته های آزفا، ادبیات فارسی، زبان شناسی و یکی از زبان های خارجی قرار دادیم.


وی با تشریح کلاس هایی که مدرسان در طول دروه باید بگذرانند، گفت: این دوره ها به دلیل اهمیت آن و با وجود همزمانی با دوره های دانش افزایی، قطع نخواهد شد و طبق جدول آموزشی، تا پایان سال پیش خواهد رفت.


صحرایی خاطرنشان کرد مدرسان این دوره ها از برترین های کشور هستند که در دوره قبل از خانم دکتر قطره و در این دوره نیز از آقای دکتر مدرسی که سوابق خوبی در حوزه تربیت مدرس زبان فارسی دارند، بهره برده ایم.


در پایان این نشست، گواهی پایان دوره تربیت مدرس زبان فارسی با کد رهگیری منحصر به فرد، توسط رییس بنیاد سعدی به شرکت کنندگان در دوره اهدا شد.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :