موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/88382 :کد

0

ترکیه به نفوذ برخی بیگانگان در کودتای اخیر توجه ویژه کند

  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۳
تعداد بازدید : ۱۱۲   
 تحلیل ایران -ترکیه به نفوذ برخی بیگانگان در کودتای اخیر توجه ویژه کند

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت با بیان این که ترکیه نسبت به تاثیر و نفوذ برخی کشورهای بیگانه که کودتا را هدایت کردند قطعا توجه ویژه‌ای خواهد داشت گفت: شاهد بودیم برخی کشورهای منطقه...

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت با بیان این که ترکیه نسبت به تاثیر و نفوذ برخی کشورهای بیگانه که کودتا را هدایت کردند قطعا توجه ویژه‌ای خواهد داشت گفت: شاهد بودیم برخی کشورهای منطقه که ادعای دوستی با ترکیه را می‌کردند در کودتا و حمایتی که از کودتاچیان داشتند آزمون خود را پس دادند.

 

به گزارش تحلیل ایران؛ علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از ظهر یک‌شنبه با سفیر ترکیه در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز خوشحالی از دیدار با سفیر ترکیه پس از کودتا گفت: ایران و ترکیه بین کشورهای مسلمان دو کشور مهم هستند که می‌توانند در آینده جهان اسلام اثرگذار باشند. آن چه مردم ترکیه در برابر کودتا انجام دادند قابل توجه است و اقدام بسیار بزرگی بود. تلاش شد تا مقاومت مردم ترکیه شکسته شود ولی با همت برای مقابله با کودتا این اقدام شکست خورد.


او ادامه داد: برخی اختلاف‌نظرها و دیدگاه‌ها میان دو طرف باعث نمی‌شود به اشترکات موجود بی‌توجه باشیم  که این موضوع برای توسعه روابط دو کشور بسیار مهم است.


ولایتی با بیان این که ترکیه با توجه به این وقایع نسبت به تاثیر و نفوذ برخی کشورهای بیگانه که کودتا را هدایت کردند قطعا توجه ویژه‌ای خواهد داشت، گفت: حتی شاهد بودیم برخی کشورهای منطقه که ادعای دوستی با ترکیه را می‌کردند در جریان کودتا و حمایتی که از کودتاچیان داشتند آزمون خود را پس داده و معلوم شد که برای پیروزی علیه ملت و دولت قانونی اقدام کردند.


وی تاکید کرد: در این سختی‌ها و چنین وقایعی دوست و دشمن شناخته می‌شوند. ایران و همه مقام‌ها از دولت و ملت ترکیه علیه کودتاچیان حمایت کردند و من هم در این جهت موضع‌گیری صریح داشتم و باید گفت که حتما دو کشور منافع مشترک فراوانی دارند که باید برای توسعه همکاری‌ها مشارکت کنند.


رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران نیز با تقدیر از موضعی که ولایتی در قبال کودتای ترکیه اتخاذ کرد گفت: در ترکیه پاکسازی‌هایی در دست انجام است چرا که گروه گولن همانند سایر گروه‌های تروریستی عمل نکرد.


او با اشاره به موضع ایران افزود: این حوادث بسیار ناراحت کننده بود ولی ما از مواضع مسوولان ایران در قبال کودتا سپاسگزاریم. خوشبختانه در  10 سال گذشته روابط دو کشور به عمیق‌ترین میزان رسیده است و باید بگویم این حوادث دموکراسی ترکیه را بیش از پیش نمایان کرد.

 
منبع:نسیم آنلاین
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :