موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/88397 :کد

0

افشاگری نشریه ترکیه‌ای از تلاش امارات برای کودتا در ترکیه

  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۱
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -افشاگری نشریه ترکیه‌ای از تلاش امارات برای کودتا در ترکیه

یک مجله ترکیه‌ای در اواسط ژانویه گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که امارات قصد دارد با کمک مشاور ولی‌عهد ابوظبی کودتایی را علیه نظام حاکم بر ترکیه اجرا کند و ۷۰ میلیون دلار برای اجرای...

 

 

 

یک مجله ترکیه‌ای در اواسط ژانویه گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که امارات قصد دارد با کمک مشاور ولی‌عهد ابوظبی کودتایی را علیه نظام حاکم بر ترکیه اجرا کند و 70 میلیون دلار برای اجرای مرحله نخست این طرح تخصیص داده شده بود.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، برخی از منابع آگاه بر این باورند که امارات عربی متحده در کودتای نافرجام ترکیه دست داشته است.


فارس نوشت: مجله «گیرچک حیات» ترکیه که نزدیک به حزب «عدالت و توسعه»، حزب حاکم ترکیه است در تاریخ 18 ژانویه گذشته یعنی 6 ماه پیش از کودتای نافرجام در این کشور، گزارشی تحت عنوان «طرح کودتای جدید علیه اردوغان» منتشر کرد و در آن از اقدامات مخرب «محمد دحلان» مشاور «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی و از رهبران پیشین جنبش «فتح» فلسطین پرده برداشت.


به گزارش این مجله، امارات رهبری این طرح کودتا علیه اردوغان را بر عهده داشته و دحلان نیز ناظر بر این کودتا بوده است. امارات دحلان را که متهم به قتل «یاسر عرفات» است، مأمور سرنگونی دولت ترکیه کرد و در گام نخست از اجرای این طرح چند مرحله ای 70 میلیون دلار اختصاص داده شد.

بنا بر این گزارش، از آنجا که ترکیه روابط خوبی با گروه اخوان المسلمین دارد و امارات این گروه را دشمن خود میداند، لذا دحلان را مأمور این کار کرد. «قرار بود این طرح مانند کودتایی صورت گیرد که در مصر علیه محمد مرسی صورت گرفت. همچنین سرویس اطلاعاتی اردن در این طرح نقش داشته است».


گیرچک حیات در ادامه گزارش داد، گام نخست این طرح، تبلیغات سوء رسانه‌ای علیه اردوغان و انتقال آن به رسانه های غربی بود. هدف از این تبلیغات، این بود که راه برای کودتای نظامی هموار شود.


این نشریه درباره مراحل این طرح گزارش داد: دحلان در 14 دسامبر با 15 شخصیت نشستی را برگزار کرد و در جریان آن طرح کودتای علیه اردوغان مطرح شد. مراحل این طرح به شرح ذیل بود:


الف) مخدوش کردن چهره اردوغان و ایجاد دیدگاه مردمی منفی علیه او با استفاده از رسانه های عربی و رسانه‌های ترکیه معارض نظام حاکم.

ب) کمک به معارضان حزب عدالت و توسعه و حمایت مالی از آنان.

ج) حمایت از حزب کارگران کردستان موسوم به (پ.ک.ک) برای ایجاد هرج و مرج در ترکیه و ناامن کردن این کشور.

د) حمایت از فرماندهان ارتش که با اردوغان و حزب عدالت و توسعه مخالفت دارند.


به گزارش این نشریه، دحلان در افزایش همگرایی و دوستی متقابل امارات و اسرائیل نقش اساسی را ایفا کرد.


افزون بر این مسئله، اینکه ترکیه جنبش حماس را یک حزب سیاسی فلسطین قلمداد و از آن حمایت کرد نیز جنبش فتح، دحلان و اسرائیل را آزرده خاطر کرد. همچنین دحلان روابط محکمی با موساد و آمریکا نیز دارد که این مسئله نیز برگ سیاه دیگری در پرونده سیاه سیاسی اوست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :