موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/88461 :کد

0

سفربدون روادیداتباع ترکیه به اتحادیه اروپا شرط ادامه همکاری

  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۲:۱۵
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -سفربدون روادیداتباع ترکیه به اتحادیه اروپا شرط ادامه همکاری

وزیر امور خارجه ترکیه گفت، در صورتی که اتحادیه اروپا به اتباع ترکیه اجازه سفر بدون روادید ندهد، آنکارا به ناچار از توافق به عمل آمده با این اتحادیه در رابطه با جلوگیری از ورود خیل مهاجران به اتحادیه ا

وزیر امور خارجه ترکیه گفت، در صورتی که اتحادیه اروپا به اتباع ترکیه اجازه سفر بدون روادید ندهد، آنکارا به ناچار از توافق به عمل آمده با این اتحادیه در رابطه با جلوگیری از ورود خیل مهاجران به اتحادیه اروپا صرفنظر خواهد کرد.

 
به گزارش تحلیل ایران،  'مولود چاووش اوغلو' به روزنامه 'فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ' آلمان گفت، توافقنامه جلوگیری از ورود خیل مهاجران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خاطر 'اقدام های بسیار جدی' اتخاذ شده از سوی آنکارا، کارایی دارد.

وی در این گفت وگو که روز دوشنبه در این روزنامه آلمانی منتشر می شود، افزود: اما همه چیز به لغو الزام داشتن روادید برای اتباع ما بستگی دارد که البته، بخشی از توافقنامه 18 مارس نیز است.
چاووش اوغلو تاکید کرد: اگر محدودیت روادید برطرف نشود، ما مجبور خواهیم شد که از توافقنامه کنترل مهاجران و نیز توافقنامه 18 مارس خارج شویم.

وی خاطر نشان کرد، دولت ترکیه منتظر تاریخ دقیقی برای آزادسازی روادید است. این کار ممکن است اوایل یا اواسط اکتبر انجام شود اما، به هرحال، ما منتظر تاریخی دقیق هستیم.

'گونتر اوتینگر' کمیسر کمیسیون اروپا چندی پیش گفته بود، با توجه به سرکوبی که آنکارا پس از کودتای نافرجام نظامی در این کشور انجام داد، بعید است اتحادیه اروپا امسال به ترک ها اجازه سفر بدون روادید به این اتحادیه را بدهد.

طبق توافقنامه امضا شده بین اتحادیه اروپا و ترکیه در 18 مارس، از 20 مارس (اول فروردین 95) همه مهاجران غیرقانونی که از ترکیه وارد یونان شوند، (به ترکیه) بازگردانده می شوند.

به موجب توافق یاد شده، در ازای بازگرداندن هر پناهجویی که از راه غیرقانونی خود را به یونان رسانده است، یک پناهجوی سوری ثبت نام شده در اردوگاه های ترکیه به کشورهای اروپایی اعزام می شود.

همچنین علاوه بر لغو محدودیت در زمینه صدور روادید برای اتباع ترکیه جهت سفر به اروپا، اتحادیه اروپا شش میلیارد یورو کمک مالی در اختیار آنکارا قرار می دهد و سرعت مذاکرات عضویت ترکیه در این اتحادیه افزایش می یابد.
 
منبع:ایرنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :