موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/88488 :کد

0

ارز تک‌ نرخی و سرمایه‌ گذاری خارجی

  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۴۱
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -ارز تک‌ نرخی و سرمایه‌ گذاری خارجی

خبرگزاری فارس: ارز تک‌نرخی و سرمایه‌گذاری خارجی ارز تک‌نرخی باعث می‌شود رانت و سود ناشی از تفاوت نرخ ارز از بین برود و شفاف‌سازی در این بازار حاکم شود.

 

ارز تک‌نرخی باعث می‌شود رانت و سود ناشی از تفاوت نرخ ارز از بین برود و شفاف‌سازی در این بازار حاکم شود. یکی دیگر از فواید ارز تک‌نرخی، کاهش قاچاق در بازار اقلام مصرفی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه «جام‌جم» در یادداشتی از رئیس کل اسبق بانک مرکزی نوشت:بنابر اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها می‌توانند در بازار ارز آزاد فعالیت داشته باشند که این اقدام، گام اولیه برای تک‌نرخی شدن ارز محسوب می‌شود.دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود اعلام کرد که قصد دارد ارز را تک‌نرخی کند و اکنون تصمیم به اجرای این سیاست دارد.

 

ارز تک‌نرخی باعث می‌شود رانت و سود ناشی از تفاوت نرخ ارز از بین برود و شفاف‌سازی در این بازار حاکم شود. یکی دیگر از فواید ارز تک‌نرخی، کاهش قاچاق در بازار اقلام مصرفی است و در این شرایط قطعا اقتصاد از آرامش بیشتری برخوردار خواهد شد.برخی کارشناسان عنوان می‌کنند که این اتفاق در شرایط فعلی مناسب نیست، اما باید در نظر داشت که شرکت‌های خارجی در کشورهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که ارز تک‌نرخی باشد و اکنون که قرار است برجام اجرایی شود، باید ارز تک‌نرخی شده و بعد منتظر سرمایه‌گذار خارجی باشیم.

 

اکنون نرخ ارز در بازار آزاد مورد تائید بانک مرکزی است و همین نرخ می‌تواند به عنوان نرخ پایه برای انجام مبادلات انجام شود. افزایش تولید و صادرات و مهم‌تر از این موضوعات، ایجاد انگیزه برای تولید رقابت‌پذیر در بازار کشورهای دیگر از مزایای تک‌نرخی شدن ارز محسوب می‌شود.

 

البته نظام بانکی ما هنوز با بانک‌های بین‌المللی ارتباطی برقرار نکرده است و همین امر شاید این سیاست را به حاشیه ببرد، اما به جای زیر سؤال بردن آن باید شرایط را برای اجرا کردن آن مهیا کرد.ضمن این‌که زیرساخت این استفاده از این سیاست هنوز در کشور فراهم نشده، اما می‌تواند ریشه فساد ارز چندنرخی را از بین ببرد.

 

 منبع: فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :