موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/88504 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یازدهم مرداد

  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۷
تعداد بازدید : ۱۴۱   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یازدهم مرداد

امروز دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و هفتم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری، یکم آگوست ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۵

امروز دوشنبه یازدهم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و هفتم شوال 1437 هجری قمری، یکم آگوست 2016 میلادی است. 35 سال پیش در چنین روزی، حکم ریاست جمهوری محمدعلی رجایی به وسیله امام خمینی(ره) تنفیذ شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

11 مرداد 1380
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، حکم دومین دوره ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی را تنفیذ کردند. سیدمحمد خاتمی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با کسب 21 میلیون و 659 هزار و 53 رای برای بار دوم به عنوان رییس جمهور ایران انتخاب شد.

11 مرداد 1376
آیت‏ اللّه سید عبدالرضا حسینی شهرستانی صاحب آثاری چون المهدی الموعود، حاشیه بر قوانین، حاشیه بر معالم و نوروز در اسلام در 77 سالگی درگذشت.

11 مرداد 1367
زیبیگنیو برژینسکی مشاور ارشد سیاست خارجی آمریکا گفت: «آمریکا باید در قبال ایران موضع انعطاف پذیری در پیش گیرد و در گشایش روابط با ایران پیش دستی کند.»

11 مرداد 1360
حکم ریاست جمهوری محمدعلی رجایی به وسیله امام خمینی(ره) تنفیذ شد. وی پس از برکناری ابوالحسن بنی صدر عضو شورای ریاست جمهوری بود تا زمینه انتخابات فراهم شود و سرانجام مردم با اکثریت آراء او را به عنوان دومین رییس جمهور ایران برگزیدند.

11 مرداد 1342
امام خمینی(ره) از زندان عشرت آباد به یک خانه در داوودیه تهران انتقال یافت و برخی محدودیت ها از ایشان برداشته شد. هرچند رژیم پهلوی می خواست تا با این کار، امام را در خارج از زندان کنترل کند اما مردم پس از آگاهی از این موضوع، بی اعتنا نسبت به امکان تعقیب و دستگیری به وسیله ماموران سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) به طرف منزل امام حرکت کردند.

11 مرداد 1338
عباس آرام سفیر ایران در ژاپن به عنوان وزیر امور خارجه برگزیده شد. او یک سال در این جایگاه به فعالیت پرداخت و با روی کار آمدن دولت شریف امامی از این مقام برکنار شد و در مهر 1339هجری خورشیدی به عنوان سفیر ایران در بغداد به کشور عراق رفت.

11 مرداد 1332
کرمیت روزولت مامور سیا و یکی از طراحان اصلی کودتا علیه محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران با محمدرضا پهلوی دیدار کرد در این دیدار 2 طرف توافق کردند تا سرلشکر زاهدی جایگزین مصدق شود و کابینه تازه ای تشکیل دهد.

11 مرداد 1303
مستوفی الممالک، مشیرالدوله و نصرت الدوله با محمد حسن میرزا، ولیعهد دیدار کردند. رضاخان نیز از محل هیات دولت برای شرکت در این جلسه به عمارت گلستان رفت.

11 مرداد 1300
ارباب کیخسرو پس از 12 سال دارا بودن عنوان نمایندگی اقلیت زرتشتیان ایران در مجلس شورای ملی استعفای خود را به رییس مجلس تقدیم و علت استعفای خود را مشکلات خانوادگی بیان کرد.

11 مرداد 1297
میرزا حسن خان وثوق الدوله کابینه دوم خود را تشکیل داد. این کابینه تا سوم تیر 1299 خورشیدی برقرار بود.

11 مرداد 1288
شیخ فضل الله نوری از پرچمداران دفاع از مشروعیت جنبش مشروطه به دار آویخته شد. وی در روزهای نخست انقلاب مشروطیت از پیشگامان و مجاهدان این نهضت بود اما پس از مدتی مدعی شد که مشروطه از معنای واقعی خود خارج شده است با مشروطه غیرمشروعه مخالفت کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد1 و 4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :