موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/88623 :کد

0

استیضاح وزیر دفاع در مجلس عراق

  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۳۱
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -استیضاح وزیر دفاع در مجلس عراق

جلسه استیضاح وزیر دفاع عراق که به درخواست 'عالیه النصیف' از ائتلاف دولت قانون به رهبری 'نوری المالکی'، که امروز /دوشنبه/ بعد از ماه ها تاخیر برگزار شد، در عراق جنجال سیاسی آفرید و نخست وزیر عراق را وا

 جلسه استیضاح وزیر دفاع عراق که به درخواست 'عالیه النصیف' از ائتلاف دولت قانون به رهبری 'نوری المالکی'، که امروز /دوشنبه/ بعد از ماه ها تاخیر برگزار شد، در عراق جنجال سیاسی آفرید و نخست وزیر عراق را واداشت برای تحقیق و تفحص درباره اتهامات وارده به وزیر دفاع دستور صادر کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، 'خالد العبیدی' در جلسه استیضاح، در پاسخ به سئوالات عالیه نصیف، نام های نماینده های مهمی مانند 'سلیم الجبوری' رییس پارلمان ، 'جمال الکربولی' رییس حزب 'الحل' و 'حیدر الملا' از نزدیکان صالح المطلک که همگی از شخصیت های برجسته اهل سنت هستند را که از او باج خواهی کرده اند، مطرح کرد.

 

یکی از موارد اتهامی که باعث واکنش 'حنان الفتلاوی' از نمایندگان خبرساز عراق شد، ادعای العبیدی بود، مبنی بر اینکه حیدر الملا از او (خالد العبیدی) دو میلیون دلار باج گیری کرده تا نگذارد الفتلاوی از وی در پارلمان سئوال کند.


الفتلاوی این خبر را تایید کرد و عین سخنان العبیدی را در جلسه پارلمان، در صفحه شخصی خود در فیسبوک منتشر کرد و توضیح داد که پیشنهاد در جلسه ای در اتاق سلیم الجبوری مطرح شده بود.


'سلیم الجبوری' رییس پارلمان عراق نیز در بدو شروع جلسه استیضاح العبیدی در روزجاری، گفت: 'برای اینکه شائبه سیاسی کاری در جلسه نشود، ترجیح می دهم جلسه را ترک کنم'.


به دنبال این سخنان جبوری ریاست جلسه را به معاون خود، 'آرام شیخ محمد' از فراکسیون کردها واگذار کرد.


از طرفی 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق در واکنش به اظهارات و اتهاماتی که وزیر دفاع مطرح کرد، از کمیته دولتی مبارزه با فساد اداری و مالی خواست که در خصوص اتهامات عنوان شده، تحقیق و تفحص کند.


یکی از نمایندگان پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون نیز از جلسه استیضاح امروز به عنوان خطرناک ترین و اولین جلسه استیضاح در تاریخ مجلس نمایندگان عراق از 2003 ، تاکنون یاد کرده است.


'جاسم محمد البیاتی' خواستار رفع مصونیت پارلمانی از تمامی اسامی نمایندگانی شد که در اتهامات وزیر دفاع به آنها اشاره شده است.


اما 'علی صبحی المالکی' از نمایندگان موسوم به جبهه تحول خواه، خواستار توقیف وزیر دفاع و تمامی اسامی ای شده که در جلسه استیضاح امروز از آنها نام برده شده است.


انتظار می رود جلسه امروز با توجه به ذکر اسامی مهمی از شخصیت های مهم پارلمانی و در راس آنها نام سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق، جنجال سیاسی را در این کشور به دنبال داشته باشد.


منبع : خبرگزاری ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :