a/88632 :کد

0

جایگزینی گاز با فرآورده‌های مایع تا ۲ سال آینده

  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۲
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -جایگزینی گاز با فرآورده‌های مایع تا ۲ سال آینده

وزیر نفت از برنامه افزایش صادرات روزانه گاز به ۲۰۰ میلیون مترمکعب خبر داد و گفت: در مجموع از ابتدای کار در دولت یازدهم تا پایان دولت، میزان افزایش تولید گاز از پارس جنوبی به ۳۰۰ میلیون مترمکعب می رسد.

وزیر نفت از برنامه افزایش صادرات روزانه گاز به ۲۰۰ میلیون مترمکعب خبر داد و گفت: در مجموع از ابتدای کار در دولت یازدهم تا پایان دولت، میزان افزایش تولید گاز از پارس جنوبی به ۳۰۰ میلیون مترمکعب می رسد.

 

به گزارش تحلیل ایران، بیژن زنگنه در همایش پنجاهمین سالروز تأسیس شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: شرکت ملی گاز ایران یکی از گسترده ترین شبکه های خدمات رسانی در سطح کشور را در اختیار دارد به طوریکه هم اکنون 90 درصد جمعیت کشور که شامل 99 درصد جمعیت شهری و حدود 60 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.


وی افزود: مصرف گاز کشور در سال ٥٧ تنها 2.5 میلیارد مترمکعب بود که این رقم در سال 68 به 4.5 میلیارد مترمکعب، در سال 76 به 46 میلیارد مترمکعب، در سال 84 به 100 میلیارد مترمکعب و در سال 92 به 145 میلیارد مترمکعب افزایش یافت و پیش بینی می کنیم مصرف گاز کشور در سال 96 به 284 میلیارد مترمکعب برسد و این به آن معناست که طی سالهای 92 تا 96 مصرف گاز در کشور رشدی 2 برابری دارد.


وزیر نفت تصریح کرد: جمعیت تحت پوشش شبکه گازرسانی کشور در سال 57 کمتر از یک درصد بود که این جمعیت در سالهای 68، 76 و 84 به ترتیب به 9، 27 و 61.8 درصد رسید و در سال 92 جمعیت تحت پوشش شبکه گاز به 87 درصد و این رقم در اواخر سال 94 به 90 درصد رسید.


وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده در تلاش هستیم تا در سال 96 بیش از 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گیرند و با توجه به وجود نقاط پراکنده در کشور که گازرسانی به آنها نیازی نیست، این پوشش بیش از 95 درصدی به معنای گازرسانی به کل کشور است.


این عضو کابینه دولت در خصوص میزان تولید گاز از پارس جنوبی اظهار داشت: تولید از پارس جنوبی در سال 84  بالغ بر 41 میلیارد مترمکعب بود، این رقم در سال 92 به 95 میلیارد مترمکعب رسیده و در سال 94 در مجموع 130 میلیارد مترمکعب تولید گاز از پارس جنوبی داشتیم؛ میزان تولید گاز از پارس جنوبی در سال 96 به 236 میلیارد مترمکعب خواهد رسید.


وزیر نفت با بیان اینکه برنامه رساندن میزان صادرات روزانه گاز به 200 میلیون مترمکعب را داریم، گفت: صادرات گاز با محوریت کشورهای همسایه و همچنین به صورت LNG توسعه خواهد یافت.


وی افزود: در بخش ظرفیت پالایش گاز، در حالی که این ظرفیت در سال 57 قریب به ٣١ میلیون مترمکعب بود، این رقم در سال 92 به 548 میلیون مترمکعب رسید و پیش بینی می شود در سال 96 این رقم به یک میلیارد مترمکعب برسد.


زنگنه سهم گاز در سبد مصرف انرژی کشور را 70 درصد عنوان کرد و گفت: تا 2 سال آینده، فرآورده های مایع در کشور تنها برای بخشی از حوزه حمل و نقل مصرف خواهد شد و مصرف گاز در تمامی بخش ها با مصرف گاز مایع، نفت سفید و نفت کوره جایگزین خواهد شد.


وی ادامه داد: در طول سال 95 در مجموع 8 هزار میلیارد تومان در گازرسانی روستایی هزینه خواهد شد و اواخر امسال یا اوایل سال اینده شاهد اتصال زاهدان به شبکه گاز کشور خواهیم بود.


وزیر نفت با بیان اینکه "در سه ماه نخست امسال در پتروشیمی هایی که با اتکا به گاز تولید می کنند در مجموع 3 میلیون و 193 هزار تن تولید داشته ایم"، گفت: در حال حاضر صنایع مشکل خوراک ندارند و تولید پتروشیمی ها رو به افزایش است.


وی افزود: نیروگاهها در سال 91 معادل 61 میلیارد مترمکعب سوخت مصرف کردند که از این میان ٣٦ درصد آن فرآورده های مایع بود، در سال 93 این سهم به ٢٧ درصد و در سال ٩٤ این سهم به 18 درصد رسید و در طول سال جاری به کمتر از 10 درصد می رسد.


وزیر نفت تصریح کرد: با حمایتهای صورت گرفته فازهای 12، 15، 16 و 17 به مدار آمده اند که در مجموع از محل این بهره برداری ها 160 میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشی گاز و 140 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز خشک کشور اضافه شده و امسال نیز فازهای 19 ، 18 و 20 و 21 در مجموع به اندازه 5 فاز استاندارد به بهره برداری می رسند.


وی افزود: با این حساب، در مجموع در دولت یازدهم 300 میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز از پارس جنوبی اضافه می شود.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :