موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/88650 :کد

تبعات تداوم اجرای برجام برمنافع ملی

احمدرضا صباغی

  ﺳﻪشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۵
تعداد بازدید : ۴۱۴   
 تحلیل ایران -تبعات تداوم اجرای برجام برمنافع ملی

درحالی بیش ازشش ماه از اجرایی شدن برجام می گذرد که هنوز این اتفاق سیاسی در حوزه های مختلف اقتصادی کشور آثار مثبتی برجای نگذاشته است.

درحالی بیش ازشش ماه از اجرایی شدن برجام می گذرد که هنوز این اتفاق سیاسی در حوزه های مختلف اقتصادی کشور آثار مثبتی برجای نگذاشته است.


 در حقیقت اجرای برجام نه تنها بر بطن اصلی اقتصادکشورمان تاثیر چندانی نداشت بلکه به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی برجام نتوانست اقتصاد کشور را سروسامان بدهد.درحقیقت کشورهای 5+1 در توافق هسته ای این نکته را ذکر کردند.


که محدودیت های اعمال شده علیه ایران را با اجرای برجام برخواهند داشت اما به این نکته اشاره نکردند که چه محدودیت هایی را برمی دارند که همین موضوع را می توان یک ابهام بزرگ در توافق هسته ای و روند اجرایی برجام دانست.از سوی دیگر بارها مقام معظم رهبری در سخنان خود به عدم اطمینان کامل به آمریکایی ها اشاره کرده بودند که این موضوع مورد توجه بسیاری از نخبگان سیاسی کشور قرار نگرفت وموجب شد تا برجام برگ برنده ای برای دشمن وبخصوص آمریکایی ها علیه نظام  جمهوری اسلامی ایران باشد. از سوی دیگر با توجه به اینکه کشورمان به تمامی تعهدات ذکر شده در برجام پایبند بوده است به نظر می رسد طرف های اروپایی وآمریکایی از این موضوع سوء استفاده کرده اند ونسبت به پایبندی متقابل در برابر ایران دچار تردید ودوگانگی شده اند.


البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که کشورهای 5+1 به دنبال بهانه های واهی به منظور اجرا نکردن برجام وپایبندی به قولهای خود هستند که تداوم این روند قطعا به ضرر منافع کشورمان خواهد بود و دیپلمات های ایرانی باید در برابر طرف های اروپایی وآمریکایی واقدامات غیر معقول آنها که روند اجرایی برجام را با مشکل وچالش روبرو می کند برخورد قاطعانه ای داشته باشند.بنابراین توافق هسته ای واجرای برجام تا به امروز نه تنها کمکی به حوزه های اقتصادی کشورمان نداشته است بلکه به نوعی نشان داد که کشورهای 5+1 ودرراس آنها آمریکا به هیچ وجه ممکن قابل اعتماد نیستند.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :