موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/88716 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دوازدهم مرداد

  ﺳﻪشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۴۴
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دوازدهم مرداد

امروز سه شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و هشتم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری، دوم آگوست ۲۰۱۶ میلادی است.

 

 امروز سه شنبه دوازدهم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و هشتم شوال 1437 هجری قمری، دوم آگوست 2016 میلادی است. 3 سال پیش در چنین روزی، آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری حکم ریاست جمهوری حجت الاسلام حسن روحانی را تنفیذ کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

12 مرداد 1392
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب حکم ریاست جمهوری حجت الاسلام حسن روحانی را تنفیذ کردند. یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت 72.7 درصدی مردم در 22 خرداد برگزار و حسن روحانی با 18 میلیون و 613 هزار و 329 رای به عنوان رییس جمهوری ایران انتخاب شد.

12 مرداد 1392
ولی الله ترابی نقال و داستان نویس برجسته تئاتر ایران در 77 سالگی درگذشت. وی روایت های گوناگون شاهنامه را در چندین جلد گردآوری کرد که یک جلد آن با عنوان مشکین نامه منتشر شد.

12 مرداد 1388
آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را تنفیذ کردند. دهمین دوره از انتخابات در 22 خرداد 1388 خورشیدی با مشارکت 85 درصدی مردم برگزار شد.

12 مرداد 1384
حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به وسیله آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری تنفیذ شد.

12 مرداد 1376
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب حکم ریاست جمهوری سید محمد خاتمی را تنفیذ کردند. هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دوم خرداد برگزار شد.

12 مرداد 1368
حکم ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی به وسیله آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری تنفیذ شد. پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ششم مرداد برگزار شد.

12 مرداد 1368
محسن بدیع نخستین صداگذار و بنیانگذار صنعت لابراتور فیلم رنگی در ایران در 81 سالگی درگذشت.

12 مرداد 1359
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تایید امام خمینی(ره) و سرپرستی غلامحسین حقانی به عنوان مرکز هماهنگی، مشارکت و هم فکری تشکیلات فرهنگی و تبلیغی نهادهای انقلابی در حرکت‏های عمومی و فراگیر جامعه تشکیل شد. این شورا برپایه اساسنامه اش که به تصویب مجلس رسیده است «نهادی است عمومی و غیردولتی که مسوولیت برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبات عمومی نظام جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.»

12 مرداد 1358
انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی برای تدوین و بررسی نهایی این قانون با شرکت گسترده مردم برگزار شد. این مجلس با انتخاب 75 نماینده در 28 مرداد با پیام امام خمینی(ره) آغاز به کار کرد. این مجلس موفق شد با درایت و مدیریت شهید بهشتی پس از سه ماه تلاش و فعالیت بی وقفه، کار تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را در 12 فصل و 175 اصل و یک مقدمه و مؤخره به انجام رساند.

12 مرداد 1342
مناسبات سیاسی ایران و کره جنوبی برقرار شد.

12 مرداد 1331
مجلس شورای ملی با واگذاری اختیارات تام به محمد مصدق برای مدت شش ماه موافقت کرد. وی 22 تیر تصویب چنین اختیاراتی را برای رویارویی با پیامدهای ملی شدن صنعت نفت درخواست کرده بود.

12 مرداد 1325
آیت الله حاج شیخ محمد تقی بافقی از علمای برجسته دوره مشروطیت در 68 سالگی درگذشت.

12 مرداد 1321
والاس موری وزیر مختار آمریکا در تهران همزمان با ورود رایزن های نظامی و مالی آمریکا به ایران در تلگرافی به وزارت امور خارجه کشورش گفت: «به زودی ما در شرایطی خواهیم بود که به صورت عملی ایران را اداره می کنیم!»

12 مرداد 1302
شومیاتسکی وزیر مختار شوروی با احمدشاه قاجار در کاخ صاحبقرانیه دیدار کرد. در این دیدار دو طرف درباره قرارداد تجاری میان دو کشور و موضوع تجارت آزاد گفت وگو کردند.

12 مرداد 1300
یک کمپانی آمریکایی تمایل خود را برای کسب امتیاز شمال به دولت ایران اعلام کرد.

12 مرداد 1300
همزمان با تصمیم هیات دولت مبنی بر تعقیب اقدام های پیشین وزارت مالیه درباره جلوگیری از خروج مسکوکات نقره از محمره و دیگر بندرهای خلیج فارس، وزارت امور خارجه از بانک شاهنشاهی نیز درخواست کرد که شعبه های این بانک برای اجرای این هدف با دیگر دستگاه ها همکاری کنند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد1 و 3)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :