موضوعات ‌مرتبط: سیاسی برجام

a/88722 :کد

0

تجربه برجام، بی‌ اعتمادی به آمریکا

  ﺳﻪشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۹
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -تجربه برجام، بی‌ اعتمادی به آمریکا

خلاصه اینکه برجام اگر حاصلی داشته باشد بی‌اعتمادی به استکبار است و نفس مذاکره نمی‌تواند نتایجی برای کشور به بار آورد.

خلاصه اینکه برجام اگر حاصلی داشته باشد بی‌اعتمادی به استکبار است و نفس مذاکره نمی‌تواند نتایجی برای کشور به بار آورد. مذاکره باید تعهدات دو جانبه را هدف بگیرد که البته تجربه برجام خلاف این بود.


به گزارش تحلیل ایران،  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان یادداشتی را با عنوان «تجربه برجام، بی‌اعتمادی به آمریکا» در کانال شخصی خود منتشر کرد که به شرح ذیل است:

 

تجربه برجام، بی‌اعتمادی به آمریکا

آنچه دیروز در بیانات مقام معظم رهبری مورد تأکید واقع شد بی‌حاصلی برجام بود نه از لحاظ اینکه اصل مذاکرات بی‌فایده بوده است، بلکه به این دلیل که نشان داد آمریکا با بدعهدی و نقض تعهدات نمی‌تواند مدعی یک دولت وفادار به اصول روابط بین‌الملل و بایسته‌های حقوق بین‌الملل باشد.

 

این نتیجه صرفاً یک پیش‌بینی و گمانه‌زنی نبوده که به سادگی بتوان آن را نادیده گرفت بلکه اکنون در یک سالگی برجام که نتایج آن بر همگان آشکار شده است، به راحتی قابل مشاهده است و دست‌اندرکاران برجام هم خود به کرات بر این بدعهدی اشاره داشته و تصریح به آن نموده‌اند که طرف غربی از ایفای تعهدات خود سرباز می‌زند.

 

خلاصه اینکه برجام اگر حاصلی داشته باشد بی‌اعتمادی به استکبار است و نفس مذاکره نمی‌تواند نتایجی برای کشور به بار آورد. مذاکره باید تعهدات دو جانبه را هدف بگیرد که البته تجربه برجام خلاف این بود و به همین دلیل است که تأکید می‌شود مذاکره در سایر موضوعات نیز نمی‌تواند مثمر ثمر باشد، پس بهتر آن است تا نگاه به خارج عاقلانه باشد و در حد و اندازه خود، و به جای آن تکیه بر بازوی داخلی کنیم چرا که خفته و بیدار را تفاوت است و تکیه بر خنده دشمن

شرط عقل نباشد.

 

گفت‌وگو یکرنگ نبود غافل و هوشیار را

در نفس باشد تفاوت، خفته و بیدار را

بر تواضع‌های دشمن تکیه کردن ابلهیست

پای بوس سیل از پا افکند دیوار را


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :