موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/88743 :کد

0

ارتش نیجریه در حمله به زاریا ۳۴۸ نفر را قتل عام کرد

  ﺳﻪشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۲
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -ارتش نیجریه در حمله به زاریا ۳۴۸ نفر را قتل عام کرد

دولت ایالت کادونایِ نیجریه در گزارشی اعلام کرد ارتش این کشور سال ۲۰۱۵ در حمله به یکی از مراسم مذهبی شیعیان، ۳۴۸ نفر را قتل عام کرد.

دولت ایالت کادونایِ نیجریه در گزارشی اعلام کرد ارتش این کشور سال 2015 در حمله به یکی از مراسم مذهبی شیعیان، 348 نفر را قتل عام کرد.


این گزارش که دوشنبه (11 مرداد) منتشر شد ادعاهای کمیسیون حقوق بشر اسلامی را مبنی بر اینکه 347 نفر از افراد کشته شده به طور مخفیانه در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند، تأیید می‌کند.


به گزارش تحلیل ایران ؛سربازان ارتش نیجریه 21 آذر 1394 به مراسم عزاداری شیعیان در شهر زاریا حمله کردند؛ آنها مدعی شدند شیعیان سعی داشته‌اند با مسدود کردن راه کاروانِ فرماندۀ ارتش، او را ترور کنند.


یک روز بعد، نیروهای نیجریه به خانۀ شیخ ابراهیم الزکزاکی، روحانی برجسته شیعیان این کشور آفریقایی و رهبر جنبش اسلامی نیجریه (IMN) حمله و او را دستگیر کردند؛ آنها در این بین کسانی را که سعی داشتند از زکزاکی محافظت کنند، کشتند.


دولت ایالت کادونا در گزارش خود مجازات کسانی را که عامل این کشتار بوده‌اند، خواستار شده و افزون بر این، زکزاکی را نیز برای دعوت به آرامش نکردنِ پیروانش مسئول دانسته است.


زکزاکی در حملۀ نیروهای نیجریه هفت بار مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از یک چشم نابینا شد؛ او هنوز هم در اسارت ارتش به سر می‌برد.


طبق قوانین نیجریه، یک فرد باید ظرف 24 ساعت پس از دستگیری در دادگاه تفهیم اتهام شود اما محمدو بوهاری، رئیس جمهور نیجریه، از صدور دستور آزادی زکزاکی خودداری کرده است.


به گفتۀ سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه، از زمان وقوع آن حمله بیش از 800 نفر هنوز مفقود هستند و یا در بازداشت به سر می‌برند.


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :