موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/88785 :کد

0

انتقال موشک خا ۵۵ از اوکراین به ایران احتمالا نادرست است

  ﺳﻪشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۷
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -انتقال موشک خا ۵۵ از اوکراین به ایران احتمالا نادرست است

سفیر اوکراین در تهران گفت: گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-۵۵ از اوکراین به ایران، به احتمال بسیار زیاد نادرست هستند.

سفیر اوکراین در تهران گفت: گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-۵۵ از اوکراین به ایران، به احتمال بسیار زیاد نادرست هستند.


به گزارش تحلیل ایران؛ سرگئی بوردیلیارک سفیر اوکراین در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در همکاری‌های ایران و اوکراین در حوزه تولید هواپیما و بالگرد پیشرفتی مشاهده می‌‌شود؟ ساخت چه نوع هواگردهایی  در این همکاری مدنظر قرار دارد؟ گفت: من نه تنها شاهد چنین چیزی هستم، بلکه هر کاری را برای بهبود مذاکرات بین تولید‌کنندگان هواگردهای اوکراینی و شرکت‌های ایران انجام می‌دهم.


وی افزود: همانگونه که احتمالا می‌دانید، اوکراین تنها کشوری است که در توسعه صنعت هوایی ایران مشارکت داشته است، حتی در شرایطی که بدترین تحریم‌ها علیه کشور شما اعمال می‌شد. شرکت اوکراینی «آنتونوف» همره با شرکت «هِسا» تاکنون 19 هواپیمای «ایران-140-100» را تولید کرده‌اند.


سفیر اوکراین در تهران تصریح کرد: پس از سانحه تأسف‌برانگیز سقوط یکی از این هواپیماها در فرودگاه مهرآباد در آگوست 2013، تولید مشترک این محصول زیبا متوقف شده است. ما هم‌اکنون یکبار دیگر در آستانه آغاز مذاکراتی در این باره هستیم.


بوردیلیارک اضافه کرد: در خصوص بالگردها، شرکت بزرگ اوکراینی موتور-سیچ (Motor Sich) آماده همکاری با شرکای ایرانی در حوزه نگهداری بالگردها، خاصه در بخش موتورها است.


درباره شرکت موتور سیچ: این شرکت، یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده موتورهای هواپیما و بالگرد در سطح جهان است . از جمله مهمترین محصولات این شرکت بزرگ، ساخت موتورهای آنتونوف 124 (AN124) و آنتونوف 225 (AN225) است.


این شرکت تولید کننده انواع موتورهای توربوفن، توربرو پراپ و توربوشفت است که در بالگردهای نظامی از جمله بالگردهای میل 17، میل 35 و 28 و برخی مدل‌ها از بالگردها کاموف نیز استفاده می‌شود.


وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران و اوکراین همکری خاصی در حوزه‌های نظامی دارند؟ برخی گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-55 از اوکراین به ایران وجود دارد؟ آیا چنین چیزی را تأیید می‌کنید؟ نیز تاکید کرد: من می‌توانم بگویم که اوکراین به تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت همکاری نظامی با جمهوری اسلامی ایران پایبند است. هرچند این یک موضوع حساس است، اما می‌توان نظرم را در این باره عنوان کنم، ما پتاسیل‌های زیاد استفاده‌ نشده‌ای را در این حوزه داریم.


سفیر اوکراین در تهران خاطرنشان کرد: باید بگویم که گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-55 از اوکراین به ایران به احتمال بسیار زیاد نادرست هستند.


 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :