موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8887 :کد

0

تلاش کره جنوبی برای گفت وگوی مستقیم هسته ای با پیونگ یانگ

  شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۵۳
تعداد بازدید : ۲۸۱   
 تحلیل ایران -تلاش کره جنوبی برای گفت وگوی مستقیم هسته ای با پیونگ یانگ

کره جنوبی در تلاش است تا برای نخستین بار به طور مستقیم با کره شمالی در خصوص موضوع هسته ای شبه جزیره کره وارد گفت و گو شود.

کره جنوبی در تلاش است تا برای نخستین بار به طور مستقیم با کره شمالی در خصوص موضوع هسته ای شبه جزیره کره وارد گفت و گو شود.
به گزارش تحلیل ایران ، تا قبل از این هرگز دو طرف به طور مستقیم در این باره گفت و گو نکرده اند و بیشتر مواقع گفت و گوها چند جانبه و همچنین در چارچوب مذاکرات شش جانبه پکن بوده است.
اگرچه چین می گوید که مذاکرات پکن بهترین چارچوب برای حل مساله است اما به نظر می رسد با تیره شدن روابط چین و کره شمالی و خصومت های زیاد پیونگ یانگ با واشنگتن، این مذاکرات به آسانی از سرگرفته نشود.
حال که به تازگی بیانیه ای شش ماده ای به دنبال مذاکرات مستقیم دو کره برای توقف اقدامات نظامی منتشر شد، سئول بسیار امیدوارتر شده است که با مذاکرات چهره به چهره بتواند مساله هسته ای کره شمالی را هم حل و فصل کند.
«خوانگ جونکوک» مذاکره کننده ارشد هسته ای کره جنوبی امروز - شنبه - به خبرگزاری یونهاپ اعلام کرد که مذاکرات مستقیم اخیر و صدور بیانیه شش ماده ای میان دو کره سبب شده تا به انجام گفت و گوهای مستقیم هسته ای با همسایه شمالی در آینده نزدیک بسیار امیدوار باشیم.
پیونگ یانگ تاکید می کند که قدرت تسلیحاتی هسته ای این کشور عمدتا برای رویارویی با آمریکا و متوقف کردن سیاست های خصمانه آن کشور است.
کره شمالی می گوید که به سلاح هسته ای دست یافته است و باید آمریکا هم همزمان با این کشور خلع سلاح شود.
«خوانگ» گفت که وقتی موضوع مساله هسته ای در میان باشد کره جنوبی یکی از مهمترین بازیگران است.
«کیم سونگ هان» معاون سابق وزیر خارجه چین در این باره می گوید: مساله فقط منطقه شبه جزیره کره نیست، بازیگران دیگر هم باید درست رفتار کنند.
وی گفت که بخصوص در این موضوع آمریکا باید رفتار و عملکرد صادقانه ای داشته و برای حل و فصل مساله تلاش کند.
به گفته «کیم»، آمریکا نمی تواند با نادیده گرفتن و بی توجهی به کره شمالی کمکی به حل موضوع داشته باشد.
وی خواستار آن شد که مذاکرات برای امضای پیمان صلح هر چه سریعتر میان دو کره، چین و آمریکا شروع شود.
گفتنی است، کره جنوبی، ژاپن، چین، روسیه، آمریکا و سازمان ملل متحد از سال 2003مذاکراتی را با هدف عاری ساختن شبه جزیره کره از سلاح های هسته ای آغاز کردند اما این مذاکرات پس از آزمایش های هسته ای کره شمالی در سالهای 2006 ، 2009 و 2013 به تعلیق در آمد.
تلاش برخی کشورها جهت برطرف کردن تنش ها میان پیونگ یانگ با جامعه جهانی و از سرگیری این مذاکرات نیز چند سالی است بدون نتیجه مانده است.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :