موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مذهبی

a/88886 :کد

0

اعلام برنامه های آستان قدس رضوی در دهه کرامت

  چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۴:۲۳
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -اعلام برنامه های آستان قدس رضوی در دهه کرامت

دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: در دهه کرامت امسال ۳۹ برنامه محوری در سطح ملی و بین المللی و ۱۷۰۰ جشن داخلی برگزار می شود.

دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: در دهه کرامت امسال 39 برنامه محوری در سطح ملی و بین المللی و 1700 جشن داخلی برگزار می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: یکی از جلوه های دهه کرامت توجه و کمک به محرومان است، لذا امسال حرکت متفاوت در جشن های میلاد رضوی با محوریت توجه و اطعام محرومان آغاز می شود.


وی اظهار کرد: در همین راستا معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی طرح 'یا امام رئوف 1' را در این ایام به اجرا در می آورد که در این طرح خدمه بارگاه ملکوتی رضوی با حضور در بیمارستان های استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی ضمن عیادت از بیماران و دعا برای شفای آنان بسته های متبرک و فرهنگی را به همراه شاخه گل به آنان تقدیم می کنند.


وی گفت: در اجرای طرح 'یا امام رئوف 2' نیز دانش پذیران استثنایی و مراکز توانبخشی از جمله گروه هایی هستند که در این ایام مورد توجه و پذیرایی خدمه بارگاه منور حضرت امام رضا (ع) قرار گرفته و برنامه های مختلف برای آنان اجرا می شود.


حجت الاسلام حسینی افزود: در طرح 'ارمغان رضوی 1' در صبح و شام روز میلاد حضرت امام رضا (ع) بسته های متبرک توسط خدمه آستان قدس رضوی در تمام صحن ها و رواق های حرم مطهر توزیع می شود.


وی اظهار کرد: به منظور شورآفرینی و توجه به هموطنان در اقصی نقاط کشور، در قالب طرح 'ارمغان رضوی 2' حدود 50 هزار بسته به یک هزار مرکز فرهنگی – اجتماعی به صورت تصادفی از طریق پست ارسال می شود.


وی گفت: در طرح امام مهربانی ها نیز، 18 گروه از خانواده های ایثارگران و جانبازان، حامیان ایتام، جانبازان بالای 70 درصد و جانبازان اعصاب و روان به تعداد 11 هزار و 500 نفر برای زیارت در طول دهه کرامت به حرم مطهر رضوی دعوت می شوند و مورد پذیرایی خدمه قرار می گیرند.


دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: همزمان با آغاز دهه کرامت مراسم ویژه تعویض پوشش ضریح و پرچم گنبد حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار و این برنامه به صورت زنده از شبکه های مختلف صدا و سیما پخش می شود.


وی اظهار کرد: در اجرای طرح اکرام رضوی طی دهه کرامت پذیرایی از زائران در وعده صبحانه با غذای متبرک حضرت امام رضا (ع) به تعداد شش هزار و 35 نفر، در وعده ناهار به تعداد دو هزار و 135 نفر و در وعده شام به تعداد چهار هزار و 630 نفر انجام می شود.


وی گفت: همچنین در دهه کرامت، ایستگاه صلواتی میقات الرضا (ع) در کیلومتر 23 جاده قدیم نیشابور مقابل روستای امان آباد مستقر است و از شش هزار و 831 زائر با توزیع بسته های متبرک پذیرایی می شود.


حجت الاسلام حسینی افزود: طی دهه کرامت، ویژه برنامه 'شکوه رضوان' به صورت روزانه و ویژه برنامه 'انس با قرآن در جوار عترت' با پوشش تصویری کامل در حرم مطهر رضوی برگزار می شود.


وی اظهار کرد: در طول این ایام سلسله نشست های متنوع و سخنرانی های فرهنگی در قالب برنامه 'انوار الرضویه' ویژه زائران غیرایرانی به زبان های انگلیسی، عربی، اردو و ترکی در رواق دارالمرحمه و صحن غدیر حرم مطهر برگزار می شود.


وی برگزاری نشست های تخصصی و جشن برای کودکان و نوجوانان درقالب برنامه 'کبوترانه'، برنامه پرسمان دینی شامل حلقه های معرفت و نشست های 'دین نشاط زندگی' در حرم مطهر رضوی را از دیگر برنامه های ویژه دهه کرامت برشمرد.


معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در طول دهه کرامت کاروان های 'در شعاع خورشید' شامل مبلغان فرهنگی آستان قدس رضوی در شهرها و روستاهای دارای موقوفه 18 استان کشور حضور می یابند و 215 جشن برگزار می کنند.


وی افزود: همچنین کاروان های 'زیر سایه خورشید' موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی شامل مبلغان و خادمان بارگاه منور حضرت امام رضا (ع) در 310 شهر از 31 استان کشور و 50 شهر از 12 کشور دنیا به منظور برگزاری جشن های دهه کرامت حضور می یابند.


وی برگزاری پانزدهمین جشنواره علوم قرآن و حدیث ویژه کارکنان و خانواده بزرگ آستان قدس رضوی، ارسال محصولات و اقلام فرهنگی به 500 نهاد، سازمان و موسسه دولتی، خصوصی و لشکری در کشور، گلباران حرم مطهر رضوی و برگزاری اجتماع رضویون در سالروز میلاد حضرت امام رضا (ع) و سالروز میلاد حضرت معصومه (س) را از دیگر برنامه های دهه کرامت برشمرد.
وی گفت: جشنواره فرهنگی – ورزشی امام رضا (ع) شامل مسابقات متنوع ورزشی در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در هشت رشته شامل تنیس روی میز،دو همگانی، ورزش صبحگاهی، ورزش پهلوانی، جودو، بسکتبال، ورزش ویژه جانبازان، ورزش ویژه کارکنان طی دهه کرامت برگزار می شود.


دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی برگزاری دو امدادی 50 نفره در جاده ولایت از ابتدا تا انتهای دهه کرامت، تجهیز هشت نقطه و جایگاه ورزشی در مکان های محروم و نیازمند، ایجاد هشت کتابخانه در هشت مسجد حاشیه شهر در راستای مساعدت فرهنگی و معنوی قشر محروم توسط معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی را از دیگر برنامه های این آستان مقدس در این ایام برشمرد.


وی افزود: نهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی با بررسی 320 اثر و تجلیل از آثار برتر توسط سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نهمین جشنواره بین المللی هشتمین خورشید ولایت با بررسی 45 هزار اثر از دانش آموزان داخل و خارج از کشور و تجلیل از آثار برتر توسط بنیاد فرهنگی رضوی در این ایام برگزار می شود.


وی برگزاری نشست علمی یکروزه اقتصاد مقاومتی و نخستین نشست هم اندیشی پدیدآورندگان کتاب رضوی در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزاری هشتمین جشنواره ماه هشتم و سومین جشنواره نسیم ولایت در کتابخانه و موزه ملی ملک و نخستین جشنواره ضیافت اندیشه اساتید در دانشگاه امام رضا (ع) را از دیگر برنامه های دهه کرامت برشمرد.


وی اظهار کرد: آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) و زیارتگاه شهید مدرس در طول دهه کرامت میزبان مهمانان در برنامه های 'مهر بیکران'، 'سبدهای بشارت' و 'تکریم رضوی' خواهند بود.


وی ادامه داد: موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی نیز در دهه کرامت همایش شب شعر ملکوت هشتم را برگزار می کند.منبع:خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :