موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/88902 :کد

ترکیه در انتظار کودتای واقعی ؟

محمد پارسا نجفی

  چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۵۵۸   
 تحلیل ایران -ترکیه در انتظار کودتای واقعی ؟

اردوغان از آن می ترسد که همان سرنوشتی که امریکا برای مرسی طراحی و اجرا کردو با یک سازمان دهی اجتماعی زمینه یک کودتا را فراهم و در عرض چند ساعت رییس جمهور قانونی اما غیر مردمی را به راحتی ساقط کرد بر

 

 

اردوغان از آن می ترسد که همان سرنوشتی  که امریکا برای مرسی  طراحی و اجرا کردو با یک سازمان دهی اجتماعی زمینه یک کودتا را فراهم و در عرض چند ساعت رییس جمهور قانونی اما غیر مردمی را به راحتی ساقط کرد برای اردوغان هم روی دهد ...

 

سوالات بیشماری در مورد وقایع اخیر ترکیه وجود دارد اما آنچه مهم است تحولاتی است که پیرامون پایگاه اینجرلیک به وقوع می پیوندد.دولت ترکیه ضمن اینکه بسیاری از نظامیان و شاغلان در پلیس و سازمان امنیت ( میت) را به ظن ارتباط داشتن با کودتا اخراج کرده در اقدامی کاملا حساب شده هر نوع ورود و خروج به پایگاه  هوایی اینجرلیک را موقتا ممنوع کرده است . پایگاهی که در اختیار سازمان ناتو و در اصل در اختیار امریکاست.


این اقدام دو هفته بعد از شب کودتا صورت گرفت و این سوال را مطرح می کند که آیا خطری برای این کشور از طریق ناتو وجود دارد که به بهانه کودتا دست به محاصره این پایگاه زده است؟


اما به چه دلیل؟ با وجود این همه پایگاه و چنین مرزهایی لرزان و روابط بد با همسایگان، چرا دولت این کشور اقدام به محاصره پایگاهی کرده که در اختیار متحدان غربی اش می باشد؟


براستی نه تنها حزب عدالت و توسعه بلکه همه مسلمانان ترکیه می دانند که  در صورت بازگشت نظامیان در ترکیه وضعیتی اسفناک تر از گذشته خواهند داشت از این رو واکنشی نشان دادند که حکایت از آمادگی برای نبردی همه جانبه داشت و دقیقا این برانگیختگی همان هدفی بود که اردوغان می خواست  با این کودتای نمایشی در مردم برانگیزد.


به هر حال اردوغان هم می داند در صورت کودتای واقعی سرنوشتی بهتر از مندرس نخواهد داشت. نخست وزیر سابق ترکیه که در جریان کودتا بر دار رفت و البته برای سال ها حکومت نظامیان بر این کشور مستولی شد.


به یقیین آنچه در برابر اردوغان قرار خواهد داشت همان سرنوشتی است که امریکا برای دکتر مرسی سلفی طراحی و اجرا کرد و با یک سازمان دهی اجتماعی زمینه یک کودتا را فراهم و در عرض چند ساعت رییس جمهور قانونی اما غیر مردمی را به راحتی ساقط کرد. اکنون مرسی باید برای زنده ماندن تلاش کند. دقیقا به همین دلیل اردوغان و حزبش دست به چنین نمایشی زدند تا حمایت مردمی را از آن خود داشته باشند و با یک رعب و وحشت در دل لائیک ها و حامیان نظامیان هوادار غرب، آنان را از فعالیت اجتماعی که می تواند زمینه ساز مقبولیت کودتا باشد ، بازدارند.


با این همه به دلیل عضویت ترکیه در ناتو و حضور نظامی پررنگ امریکا در این کشور ، ترکیه و حزب اردوغان نمی توانند به امریکا پشت کنند و همچنین نمی توانند در برابر این کشور بایستند از این روست اردوغان یکی از اتباع امریکا (گولن) و نه دولت امریکا را متهم می کند و در عین حال دست به محاصره پایگاه امریکایی اینجرلیک می کند.


به راستی اردوغان نمی خواهد خود را مانند دکتر مرسی در داخل قفس فلزی منتظر حکم اعدام ببیند. دقیقا به همین دلیل هم واکنش هواداران حزب آک پارتی مشابه هواداران اخوان المسلمین در مصر بعد از کودتا بود. در مصر هم مرسی که مانند اردوغان وابستگی فکری به سلفیت داشت مقابله با امریکا را در خود نمی دید و یارای متحد کردن ارتش و همه مردم علیه امریکا و عربستان واسراییل را نداشت .


مشکل دولت ترکیه کجاست؟
اینکه چرا مردم مخالف برنامه های اردوغان و نظامیان لائیک بعد از یک دهه سکوت و همراهی با دولت اکنون فعال شده اند به این نکته معطوف است که شکست اهداف و ناموفق بودن برنامه های اردوغان و حزبش در تمام زمینه های بین اللملی ، منطقه ای، اقتصادی ، و در نهایت اجتماعی بر همه آشکار شده است.


از نظر اقتصادی این کشور با بحران های بسیاری مواجه است. ترکیه برای یک دهه آینده به همان وضعیتی مواجه می شود که 15 سال قبل با آن مواجه بود. این را نخبگان این کشور و البته سازمان های اطلاعاتی امریکا می دانند.


توریسم که درآمد مهم این کشور است تقریبا متوقف شده است و این در حالیست که دولت ترکیه در گذشته مونتاژ و نیز خدمات مالی مانند بانک و بیمه را جایگزین تولید و صنعت کرد از این رو به شدت به گردشگران خارجی نیازمند است. اگر به تبلیغات موسسات ترکیه نگاه کنید حتی با مبلغ 500 هزار تومان هم تور تشکیل می دهند تا به هر نحو که شده صنعت گردشگری خود را سرپا نگه دارند . نیاز به بررسی ندارد این مبلغ 500 هزار تومان حتی هزینه هواپیمای انتقال گردشگر از تهران به استانبول هم نمی شود اما دولت ترکیه حاضر است برای جلب گردشگر حتی یارانه هم بپردازد.


 یکی از دلایل این امر این است که گردشگران خارجی به ویژه ایرانی ها از استامبول به مانند یک فروشگاه خرید می کنند و این می تواند سود بسیاری برای اقتصاد ویران ترکیه به همراه داشته باشد. در ابعاد امنیتی این کشور با هیچ یک از همسایگانش رابطه خوبی ندارد؛ از روسیه ، عراق، سوریه تا یونان ، قبرس ، بلغارستان و ارمنستان. در مسائل اجتماعی ترکیه در چالش های بسیار قومیتی و مذهبی گرفتار شده که درگیری های میدان تقسیم و گزی پارک و نیز شروع مجدد نبرد مسلحانه کردها با ارتش در جنوب  این کشور از نمونه هایی از این موارد است.


از طرف دیگر انفجار هایی که قبل از کودتا روی داد نشان داد که تاچه میزان این کشور آسیب پذیر است و گروه های تروریستی به راحتی در ترکیه دارای پایگاه هستند. دقیقا به همین دلیل هم بود که برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان حاضر شدند تا باجی به ترکیه بدهند تا ترکیه تروریسم و آوارگان را در همان کشور نگه دارد و مانع رسیدن آنها به اروپا شود. یکی از دلایل هم به تغییرات اقتصادی باز می گردد که در دوران اردوغان روی داد و اقتصاد کشور را با خدماتی مانند بانک ، بیمه و هواپیمایی بین المللی به اقتصاد جهانی پیوند زد. از این رو غرب نه می تواند فعالیت همسان ترکیه را تحمل کند و مانند عضوی آن را در میان خودش بپذیرد و نه می تواند شاهد استفاده شبکه های تروریستی در این کشور باشد که تاثیرات مستقیمی در اروپا گذاشته است.


حالا می توان فهمید چرا امکان دارد از طریق کشورهای  غربی کودتایی در ترکیه رخ دهد که البته نه با تعدادی سرباز وظیفه و چند تانک آن هم نیمه شب بلکه با حمله ای سراسری و کشتار و دستگیری تمام مقامات دولتی و نابودی ساختار دموکراسی و صد البته همین ازادی های نصفه و نیم بند موجود.


به بیان دیگر نه تنها اردوغان که کل کشور ترکیه در مسیری قرار گرفته که مجبور است هم با روسیه و ایران ، هم با اروپا و امریکا و هم با عربستان و اسراییل همکاری داشته باشد. نه به دلیل اجرای برنامه هایش بلکه به دلیل رفع نیازهایش. نمونه ای از این مسیر را در مصر بعد از سیسی می توان دید.


همه این ها لزوم هوشمندی ایران را می طلبد که باید از ضعف های این کشور برای مسائل اقتصادی و اجتماعی خودش بهره برداری کند. هر چند همیشه ترکیه به عنوان رقیبی برای ایران مطرح بود اما تجزیه شدن آن کشور به سه منطقه کردنشین ، آناتولی و بخش اروپایی تنها به سود تروریسم و البته اسراییل خواهد بود.

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۵
اخوی خیلی تند رفتی و غذات نپخته ته گرفته کودتای ترکیه را با تئوری توطئه تحلیل نکنید اقتصاد ترکیه ویران نشده ترکیه به سرنوشت مصر دچار نخواهد شد و دیگر امکان کودتا در میان مدت در این کشور منقضیست پایگاه اینجرلیک دیگر در محاصره نیست و کار آنجا از جهت مواجهه با کودتاگران تمام شده ترکیه دچار ضعف شده اما نه به شدتی که شما توصیف کردی تحلیل شما از شرایط شتاب زده است


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :