موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مذهبی

a/89048 :کد

0

مقام شفاعتی حضرت معصومه(س)

  پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۱۸
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -مقام شفاعتی حضرت معصومه(س)

مهم‏ترین جایگاهی که به فاطمه معصومه(س) عطا شده که باعث اشتیاق بیشتر ما نسبت به حضرت می‎شود، مقام شفاعتی ایشان در قیامت است.

مهم‏ترین جایگاهی که به فاطمه معصومه(س) عطا شده که باعث اشتیاق بیشتر ما نسبت به حضرت می‎شود، مقام شفاعتی ایشان در قیامت است.

 

به گزارش تحلیل ایران حجت‌الاسلام سیدحمید میرباقری به مناسبت شب ولادت حضرت معصومه (س) امروز بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلای آستان مقدس عبدالعظیم حسنی با توجه به آیه‎ای از قرآن گفت: خداوند می‌فرماید (یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقینَ)؛ ای کسانی که ایمان آورده‌‏اید، از خدا پروا کنید و با صادقان باشید. در واقع می‌توان گفت مقدمه معیت نزد اهل صدق، تقوای خداوند است. در احادیث می‌‏خوانیم منظور از صادقین، محمد و آل محمد(ص) هستند.

وی ادامه داد: بنابراین همراهی با عترت (ع) انسان را به سعادت و انحراف از مسیر این بزرگواران عاقبت انسان را به شقاوت می‏‌رساند. پس همواره باید با تقوای الهی خود را در معیت عترت(ع) قرار دهیم.

میرباقری با بیان اینکه حضرت فاطمه معصومه(س) نسبت به سایر دختران امام کاظم(ع) فضلیتی ویژه داشتند، تصریح کرد: مرحوم شیخ عباس قمی نقل می‌کند وقتی دختران امام موسی بن جعفر(ع)‌ را بررسی می‏‌کنیم در بیان ایشان شأن هیچ کدام به فضیلت فاطمه معصومه(س) نمی‌‏رسند و مرحوم تستری نیز می‎نویسد در میان فرزندان امام کاظم(ع) با آن همه کثرتشان، بعد از امام رضا(ع) کسی هم شأن حضرت معصومه(س) نیست.

وی با تأکید بر جنبه‎های مختلف معرفتی و علمی حضرت فاطمه معصومه(س) خاطرنشان کرد:‌ از جمله ویژگیهای حضرت فاطمه معصومه(س) مقام علمی والای ایشان است. در روایات وارد شده روزی جمعی از شیعیان به قصد دیدار حضرت موسی بن جعفر(ع) و پرسیدن سؤلاتی از ایشان، به مدینه منوره مشرف شدند. چون امام کاظم(ع) در مسافرت بود، پرسشهای خود را به حضرت معصومه(س) که در آن هنگام کودکی خردسال بیش نبود، تحویل دادند. فردای آن روز برای بار دوم به منزل امام رفتند، ولی هنوز ایشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار پرسشهای خود را باز خواستند تا در مسافرت بعدی به خدمت امام برسند، غافل از اینکه حضرت معصومه (س) پاسخ پرسشها را نوشته بودند. وقتی پاسخها را دیدند بسیار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاری فراوان، شهر مدینه را ترک کردند. در بین راه با امام کاظم(ع) برخورد کردند و ماجرای خود را تعریف کردند، وقتی امام(ع) پاسخ پرسشها را مطالعه کردند، سه بار فرمود «فَداها أبوها» پدرش فدایش. کسی که نیابت علمی امام(ع) را داشته باشد نشان از عظمت جایگاه علمی او خواهد داشت.

وی با اشاره به جنبه زیارتی حضرت معصومه(س) گفت: روایت شده حضرت رضا(ع) فرمودند «من زار المعصومة بقم کمن زارنی»  کسی که معصومه را در قم زیارت بکند مانند آن است که مرا زیارت کرده است. بنابراین نسبت دادن زیارت غیر معصوم به یک معصوم در کلام عترت(ع) حکایت از عظمت شأن و مقام نزد خداوند متعال دارد.

میرباقری ضمن بیان اینکه مقام شفاعتی حضرت معصومه(س) را از مهمترین جنبه‎های وجودی ایشان معرفی کرد، تصریح کرد: یکی از ویژگیهایی که به فاطمه معصومه(س) عطا شده و باعث اشتیاق بیشتر ما به حضرت می‎شود، مقام شفاعتی ایشان در قیامت است. در زیارتنامه‎ حضرت معصومه(س) که منسوب به امام رضا(ع)‌ است می‎خوانیم «یَا فَاطِمَةُ اشْفَعِی‏ لِی‏ فِی الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَکِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْن». طبق این فراز از زیارتنامه شأن و مقام والای حضرت معصومه(س) ‏نزد خداوند متعال باعث چنین جایگاهی والایی برای ایشان شده است. 


وی با اشاره به اینکه جامعه کنونی ما با معضل جمعیتی روبروست،‌ خاطرنشان کرد: امام کاظم(ع) در بین دیگر اهل‎بیت(ع) به کثرت اولاد مشهور هستند. این در حالی است که دوران امام کاظم(ع) شدائد و فتنه‎ها زیاد بود. ما با الگو قرار دادن این بخش از ویژگی رفتاری امام(ع) می‎توانیم مسأله کثرت جمعیت را در خانواده‎ها مدنظر قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه یکی از راه‎های معرفی عترت(ع) انتخاب نام نیکو برای فرزندان است، بیان داشت: برخی پدران و مادران پس از ولادت فرزندشان برای انتخاب نام فرزندشان سراغ فرهنگ لغت می‎روند و در بین آنها نام فرزند خود را انتخاب می‎کنند در حالی که در فرهنگ دینی خودمان اسامی مبارک زیادی داریم. امام کاظم(ع) به جز فاطمه معصومه(س) سه دختر دیگر به نام فاطمه داشتند و این نشان از تعلق خاطر امام(ع) به مادر بزرگوارشان حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) است. ما نیز با توجه به این بخش از سیره امام(ع) و انتخاب نام مقدس برای فرزندان‎مان باید همواره معرف نام اهل‎بیت(ع)‌ در جامعه باشیم. در حدیث وارد شده هر کسی نام یکی از فرزندانش را محمد بگذارد، روزی دو بار خانه تقدیس می‌شود. 

میرباقری ضمن انتقاد از برخی خانواده‏‌ها نسبت به تربیت فرزندشان گفت: عدم ایجاد اتصال بین فرزندان و عترت(ع) بزرگ‏ترین خطر برای خانواده‌‏هاست. این در حالی است که روح ما نیاز به طهارت دارد و اهل‌بیت(ع) منبع طهارت هستند، حال همان طور که گرد و غبار باعث آلودگی محیط می‌شود، عدم روی آوردن به ارزشهای اسلامی محیط منزل را آلوده می‎کند و در نهایت تأثیر منفی در تربیت فرزند خواهد گذاشت.

وی افزود: از جمله اماکنی که باعث تربیت مناسب اهل خانواده مخصوصاً فرزندان می‎شود، استفاده از اماکن مقدسه است زیرا نگاه به ضریح مقدس عترت(ع) و امامزادگان شریف تربیت‎ساز است.منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :