موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/89094 :کد

0

توفان نمک، تهدیدی برای سلامت مردم

  پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۴
تعداد بازدید : ۲۸۸   
 تحلیل ایران -توفان نمک، تهدیدی برای سلامت مردم

با خشک شدن دریاچه های طشک و بختگان نی ریز و تبدیل آن به نمکزارهای مخرب طبیعت، پدیده توفان نمک در این منطقه شکل گرفته است.

 

 

 

مدیر پارک ملی بختگان فارس گفت: با خشک شدن دریاچه های طشک و بختگان نی ریز و تبدیل آن به نمکزارهای مخرب طبیعت، پدیده توفان نمک در این منطقه شکل گرفته و سلامت شهروندان را در شهرها و روستاهای حاشیه این دو دریاچه تهدید می کند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران،  مهدی محمد جانی در جریان بازدید خبرنگاران از دریاچه بختگان و طشک در شهرستان نی ریز در شرق استان فارس بیان داشت: توفان نمک تا شعاع سی کیلومتری شهر آباده طشک به راه افتاده و بسیاری از روستاها و شهرهای این مناطق در معرض آسیب های ناشی از خشکسالی قرار دارند .


وی افزود: هم اینک در همه خانه های شهر آباده طشک لایه ای از نمک و شوره زار روی همه وسایل قرار گرفته است و ذرات نمک تنفس بسیاری از شهروندان را با مشکل مواجه کرده است.


محمد جانی ادامه داد: خشکی دریاچه طشک باغ ها و کشتزارهای این منطقه را هم خشک کرده و لایه های نمک با باد همراه با توفان به روی اراضی کشاورزی می نشیند.


او گفت: بی آبی، خشکسالی و خشکیدگی این دو دریاچه موجب شده که شهرهای نی ریز و آباده طشک در مجاورت تهدید دو نمکزار بزرگ قرا گیرند و با اندک وزش بادی، توفانی از نمک و شوره زار این دو شهر و روستاهای اطراف را فرا می گیرد.

** آب تلخ و شور، فضای غمبار و فرار پرندگان 
خبرنگار ایرنا نوشت: وی با بیان اینکه آب چاه های کشاورزی موجود در این منطقه نیز تلخ و شور شده است، اظهار داشت: کیفیت و کمیت آب تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و به سمت تلخی و شوری رفته است، شمار زیادی از چاه های کشاورزی از چرخه بهره برداری خارج شده و فضایی غمبار و مملو از رنج بر ساکنان روستاهای اطراف دو دریاچه طشک و بختگان حاکم است .


مدیر پارک ملی بختگان ادامه داد: حقابه دریاچه های طشک و بختگان رها سازی نمی شود و با پیگیری های انجام شده رها سازی آب برای احیای این دو دریاچه در اولویت بعد از تامین آب آشامیدنی قرار گرفته و این در حالی است که از ابتدای سال 95 تا کنون، سال 94 و سال های قبل هیچ آبی به این دو دریاچه نرسیده است .


محمد جانی گفت: اندک آبی که در رودخانه وجود دارد به وسیله پمپ های کشاورزی مکیده و به صورت غیر مجاز در اراضی کشاورزی تغذیه می شود ،حتی یک قطره آب به دریاچه طشک و بختگان نمی رسد.


وی ادامه داد: در سال هایی که آب به دریاچه بختگان و طشک می رسید دریاچه طشک کانون مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی بود و در فصل زاد آوری هزاران پرنده به این مناطق مهاجرت می کردند حتی برخی از سال ها شمار پرندگان مهاجر و فلامینگوها در دریاچه طشک به 300 هزار قطعه می رسید اما هم اینک فقط تعداد اندکی دُرنا به این دریاچه می آید .


دریاچه طشک با وسعت تقریبی 800 کیلومترمربع در کنار روستای قدیمی طشک در شهرستان نی ریز قرار دارد. این دریاچه در 160 کیلومتری شرق شیراز واقع شده است.


دریاچه بختگان هم به طول تقریبی 70 تا 100 کیلومتر در غرب شهرستان نی ریز قرار دارد.


تأمین کننده اصلی آب این دو دریاچه، رود کُر بوده است اما در سال های گذشته با تداوم خشکسالی و نرسیدن آب رود کُر به طشک و بختگان این دو دریاچه خشک شده است.


شهرستان نی ریز در فاصله 192 کیلومتری شرق شیراز واقع شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :